Na wodach północy

2017-04-18
Data 1. wydania:
2016-03-15
Bartosz Kurowski
literatura angielska nienawiść przemoc rejs samotność statek strach szantaż śledztwo terror walka dobra ze złem zabójstwo
Inne

Jeśli komuś przypadł do gustu "Terror" Simmonsa, lubi zimny, surowy klimat, tak samo miejsca gdzie dzieje się akcja jak i sposobu narracji, to moim zdaniem trafił na książkę dokładnie pod swoje gusta. Ja od siebie polecam.

Obrzydliwość ale czyta się świetnie.

Obrzydliwość ale czyta się świetnie.

Świetna książka. Szalenie realistyczna pod względem fabuły, ale także głęboko przemyślana jeśli chodzi o sprawy związane z psychologią postaci. Dobra powieść w starym, klasycznym stylu.

Cyt.:
„Jeśli szukacie, Sumner, person subtelnych i wyrafinowanych, to podczas rejsu wielorybniczego na Grenlandię na pewno ich nie znajdziecie.”
Ian McGuire, „Na wodach północy”

Ian McGuire, amerykański pisarz i dziennikarz, którego powieść „Na wodach północy” wydana w 2016 roku dotarła do finału The Man Booker Prize. Nagrody głównej niestety nie zdobyła, ale wzbudziła spore zainteresowanie autorem i powieścią.

McGuire w licznych wywiadach przyznaje, iż niemal od zawsze fascynowała go XIX wieczna literatura realistyczna a swoją działalność naukową i publicystyczną poświęcił m.in. postaciom Walta Whitmana, Hermana Melvill’a czy Williama Deana Howellsa.

I te fascynacje realizmem doskonale widać w jego powieści.

Późnym latem 1859 roku na wody Morza Arktycznego wyrusza statek wielorybniczy, do załogi którego dołącza Patrick Sumner, Irlandczyk, zwolniony w dość niejasnych okolicznościach z armii brytyjskiej po krwawym powstaniu sipajów w Indiach. Jest lekarzem i taką też funkcję ma pełnić na statku. Rejs okazuje się jedynie pretekstem, gdyż armatorem i kapitanem statku kierują zupełnie inne motywy.

Znakomita proza, bardzo oszczędna, momentami wręcz prawie uboga. Realizm tej powieści momentami wręcz przytłacza. Zimno, okrucieństwo, przemoc. Walka człowieka z naturą i własnymi słabościami. Nie tylko natura jest zagrożeniem, zagrożeniem jest też drugi człowiek.

Proza przypomina nieco dzieła Cormacka McCarthy’ego z jego oszczędnością środków i symboliką. Oczywiście takich porównań można doszukiwać się znacznie więcej, każdy odnajdzie w nim echa czegoś innego – a to conradowskiego „Jądra ciemności”, a to znów echa Hermana Melvill’a czy choćby klimatu mrocznego serialu „Tabu” Thomasa Hardego czy też „Terroru” Dana Simmonsa.

Znakomicie udała się autorowi rekonstrukcja minionego świata. Błyskotliwa i porywająca. Trudno zapomnieć o tej lekturze.

Słowa uznania dla tłumacza – Bartosza Kurowskiego. To dzięki niemu ta powieść jest tak doskonała.

Polecam.

Cyt.:
Ian McGuire, „Na wodach północy”

To dobra opowieść, ciekawa i trzymająca czytelnika w napięciu, ale czegoś zabrakło...

Szkoda, ze autor nie rozwinął wątku Draxa - szczególnie jego przeszłości.

Szkoda, ze autor nie rozwinął wątku Draxa - szczególnie jego przeszłości.

Książka przeciętna, a miałem na nią ogromny apetyt. Liczyłem na opowieść pokroju "Terroru" Simmonsa i niestety się zawiodłem.
Mój główny zarzut do książki polega na tym, że autor pisał ją w taki sposób jakby chciał zdążyć z jej wydaniem przed jakimś z góry określonym terminem. Ogromnym rozczarowaniem było to, że nie poświęcił czasu na zbudowanie bohaterów pobocznych - z załogi liczącej 30-kilka dusz poznajemy w zasadzie tylko parę osób, przez co obok każdej śmierci, w czasie trudnej zimy na lodzie, przechodzimy mniej lub bardziej obojętnie. U Simmonsa mnogość narratorów sprawiała, że autentycznie kibicowaliśmy jego bohaterom, u McGuire w zasadzie jest tylko jeden bohater i jeden antybohater. Dla mnie to za mało.
Mógłbym jednak zrozumieć taką konwencję książki, gdyby przynajmniej trudy życia i przetrwania arktycznych przeciwności, zostały wyczerpująco opisane. A tymczasem u McGuira mamy często sytuacje kiedy dni czy tygodnie albo miesiące spędzone na lodzie, kwituje on zaledwie kilkoma zdaniami. Nie pomaga to w immersji.
Być może moja ocena byłaby wyższa gdybym wcześniej nie zetknął się z "Terrorem", do którego niestety porównywałem "Na Wodach Północy" praktycznie przez cały czas...

Obejrzałam serial na HBO GO.... Niezły i to mi wystarczy

Obejrzałam serial na HBO GO.... Niezły i to mi wystarczy

Na półkach: , , , ,

Powieść "Na wodach północy" jest bardzo zbliżona (zwłaszcza klimatem), do "Terroru" Dana Simmonsa. Jest tak samo zimna i mroczna, akcja toczy się częściowo na statku i na zamarzniętych krainach północy. Poznajemy brutalną rzeczywistość połowu wielorybów i okrutne polowania na foki, tylko dla ich skór. Mamy tu zabójstwa, oszustwa, żądzę zysku bez względu na cenę, chciwość, ale też determinację w dążeniu do prawdy i nadludzką wręcz chęć przeżcia w tych jakże ekstremalnych warunkach. W książce tej jest bardzo dobrze zarysowany konflikt dwóch silnych charakterów, ich walki do samego końca, ambicji i motywacji. Powieść gorąco polecam, aczkolwiek ubierzcie się ciepło, bo w środku jest naprawdę zimno.

Dawno nie czytałam tak klimatycznej książki. Prosty, chwilami prostacki język, przemoc, pierwotne instynkty w otoczeniu surowego chłodu północy. Nie ma tu nic słodkiego, jest za to zrozumienie natury ludzkiej i mechanizmów nią rządzących. Polecam bardzo.