Wyspa

Okładka książki Wyspa
Sigríður Hagalín Björnsdóttir Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Eyland
Wydawnictwo Literackie
2018-02-14
2018-02-01
Jacek Godek
debiut literacki głód Islandia literatura islandzka manipulacja niebezpieczeństwo oszustwo political fiction samotność strach thriller walka o przetrwanie wizja przyszłości

Oficjalne recenzje i

Gdy za rogiem czai się apokalipsa

719 1 155

Według mnie była to rewelacyjna, dystopijna powieść. Bardzo spodobało mi się umiejscowienie całej akcji, bohaterowie, styl pisania (bądź tłumaczenie). Serdecznie polecam.

Islandia nagle traci łączność z całym światem, ale jak do tego doszło jest w tej powieści najmniej istotne. Akcja skupia się na tym co się dzieje na Islandii czyli tytułowej wyspie, a z początku dzieje się niewiele. Dochodzi co prawda do drobnych zamieszek, ale ludzie żyją jak zawsze spodziewając się, że to tylko chwilowa awaria, jednak z biegiem czasu napięcie wzrasta wyzwalając najgorsze ludzki instynkty, Największym plusem powieści jest realizm. Nie mamy tutaj wielkich bohaterów ratujących świat, a ludzie nie zmieniają się z dnia na dzień w potwory. Zamiast tego bohaterowie powieści zmagają się z dylematami moralnymi, a chcąc przetrwać nie zawsze podejmują racjonalne decyzje

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Szukając czegoś odpowiedniego na sierpniowy #wyspiarskimaraton przez czysty przypadek sięgnęłam akurat po tę książkę. Nie sądziłam, że ta dystopia tak przypadnie mi do gustu.

Jasne, była to pozycja niedopracowana. Jak dla mnie zabrakło odpowiedzi na kilka istotnych pytań. Poza tym gdzieś pod koniec akcje z przeszłości, przyszłości i teraźniejszości dziwnie się ze sobą przeplatają, co wprowadza tylko niepotrzebny chaos.

Islandia odcięta od zewnętrznego świata brzmi przerażająco i intrygująco. Najbardziej podobały mi się opisy tego, w jaki sposób rozwiązano pojawiające się problemy a także to, jak tamtejsza władza sprawnie manipulowała mieszkańcami wyspy. Główny bohater był strasznie irytujący a jego zachowania pokazywały, że jednostka wykształcona też może być ślepa na niektóre rzeczy. Zresztą to zupełnie nie był mój typ mężczyzny, więc moja niechęć do tej postaci może wynikać również z tego.

Czy dobrze bawiłam się na tej książce? Tak naprawdę to nie, bo przez większość historii byłam nieco przerażona tym, co dzieje się na tej wyspie. Wyobrażałam sobie, co zrobiłabym na miejscu niektórych bohaterów oraz co by się stało, gdyby to Polska nagle została odcięta od świata zewnętrznego. Po pandemii wiem jedno, byłoby strasznie. Podejrzewam, że u nas wszystko zniknęłoby z półek o wiele szybciej niż na Islandii...

Przerażająco prawdziwa. Przedstawia najbardziej realny do zrealizowania scenariusz, który mógłby przydarzyć się gdyby nagle ludzkość utraciłaby dostęp do nowych technologii. Bardziej niż straszna, książka jest przygnębiająca. Prymitywność wygrywa w starciu z cywilizacją. Demokracja odchodzi na bok na rzecz przemocy. Walka o pożywienie staje się ważniejsza niż relacje międzyludzkie, zawarte przed lub w trakcie kryzysu.

Książka skłania do refleksji. Co bym zrobiła gdybym to ja stanęła przed wyborem "jedzenie vs człowiek". Jak łatwo jest nam oceniać wybory bohaterów siedząc w wygodnym fotelu przy włączonym oświetleniu?

Czy ta historia jest nieprawdopodobna? Wystarczy spojrzeć na mniejszą próbkę- sekty. Ich funkcjonowanie niebezpiecznie przypomina działania rządu opisanego przez Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Daję jej ocenę 8 na 10. Za to jak płynnie się ją czyta. Jak dobrze przedstawiony jest świat. Jak autorka nie ocenia wyborów bohaterów. 2 punkty odbieram za samych bohaterów, których nie byłam w stanie polubić i z nimi sympatyzować

Musze sie tu na chwile zatrzymac. Ta ksiazka dala mi duzo do myslenia. Uwielbiam rozkminki typu "co by bylo gdyby". Swietne studium ludzkich zachowan i reakcji na nieoczekwane. Nocwoec dlaczego tylko 7*? A nie wiem, tak mi sie jakos, bo chyba oczekiwalam innego zakonczenia

Popularność dystopii mnie nie dziwi, są one dla nas tym czym kiedyś były podania przekazywane z ust do ust o innych światach, w których rzeczywistość różni się od naszej, bo mieszkańcy tych krain zostali pokarani przez bogów. Dystopie mają nam przypominać, że nic nie jest niezniszczalne, każdy system może ulec zmianie, pęd ku władzy jest częścią ludzkiej natury, a dobrymi intencjami piekło jest wybrukowane.

"Wyspa" nie odstaje od powyższego schematu. W wyniku niewyjaśnionych okoliczności Islandia zostaje odcięta od świata. By uniknąć chaosu politycy, na czele z panią premier, zaczynają wprowadzać ograniczenia, reglamentować żywność i paliwa oraz szukać alternatywnych rozwiązań dla nadchodzącego kryzysu, szczególnie żywieniowego. To prowadzi do przekałamań i medialnej propagandy, odwracają się role społeczne, niegdyś wykluczeni teraz są wykluczającymi, widać mechanizmy tworzenia się nacjonalizmów i faszyzmów, niechęć do "tych innych". W tle mamy historię miłości, tej rodzicielskiej i męsko-damskiej.

Opowieść jest snuta z trzech perspektyw: dziennikarza-idealisty Hajltiego, hiszpańskiej skrzypaczki Marii i Głodu. Ta trzecia, prowadzona w pierszej osobie, jest pełna tęsknoty za ludźmi i starym porządkiem, ale bez tkliwości i sentymentalizmu, oraz lęku o byt tu i teraz.

Warto dla refleksji nad kondycją ludzką, mechanizmami społecznymi i etycznością (lub jej brakiem) w relacjach z bliźnimi.

Przerażająca historia.

Przerażająca historia.

Spodziewałam się czegoś innego. Nie powaliła na kolana.

Spodziewałam się czegoś innego. Nie powaliła na kolana.

18/2022 (A), DKK (II 2022)

18/2022 (A), DKK (II 2022)

Dziwna książka ale porusza ważne tematy jak eugenika i jej absurd

Dziwna książka ale porusza ważne tematy jak eugenika i jej absurd