Panowie i damy

Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 14) fantastyka, fantasy, science fiction
Lords and Ladies
Lords and Ladies
Świat Dysku (tom 14)
fantastyka, fantasy, science fiction
Piotr W. Cholewa

To już druga książka z cyklu Świata Dysku nawiązująca do Shakespeara. Tym razem jest to Sen nocy letniej i jak i poprzedniej dotyczy świata czarownic, tylko jak zawsze u Pratchetta wszystko musi być na odwrót i jest okraszone sarkazmem i humorem. Jest tu nawet użyte określenie nawiązujące do mojej ukochanej książki Paragraf 22! Widać, że autor ma podobny do mojego gust...

Jedna z najmniej lubianych przeze mnie części serii, ale wciąż dobra.

Kolejna świetna pozycja ze Świata Dysku. Ulubieni bohaterowi i wartka, wciągająca akcja - w dodatku z dreszczykiem grozy!

Pierwszy raz czytałam Pratchetta w oryginale i choć było to ciekawe doświadczenie, to chyba jednak większą przyjemność sprawia mi czytanie tych wszystkich neologizmów i słowotworów w tłumaczeniu P. Cholewy.

Nie lubię wiedźm. Jeśli porównać je do bohaterów z innych serii ze Świata Dysku, można odnieść wrażenie, że znacząco się od nich różnią. Na minus. Ale nawet pomijając to, "Panowie i Damy" to po prostu słaba książka. Przez większość czasu dzieje się niewiele, akcja rusza dopiero pod koniec. A w międzyczasie nuda.

Bezsprzecznie czarownice są moimi ulubionymi postaciami. W tym tomie najbardziej polubiłam motyw tego co ważne i tego co osobiste. Oraz relacji damsko-męskich :D Czarownice z Lancre wymiatają :)

„Pełna obsada drugoplanowa: krasnoludy, magowie, trolle, tancerze morrisa oraz jeden orangutan. Mnóstwo trali – dida – nonny – nonny i wszędzie pełno krwi”.

Tak „Panów i damy” reklamuje okładkowy blurb. Zapewniam jednak, że znajdziecie w tej powieści znacznie, znacznie więcej: kolczugowe portki, kamienny krąg (mało efektowny, ale pierońsko skuteczny), skowronka na gorącym...

Znane już 3 czarownice, a także elfy i jednorożce - ale przedstwione w jakże innym świetle, świecie...
No i legendarne poczucie humoru autora.
Polecam bardzo

Jedyną wadą tej lektury, podobnie jak większości książek Pratchetta jest to, że za szybko się czyta. Nie wiem co zrobię, kiedy przeczytam już wszystkie.

Przyjemna lektura. Prosta historia, przerysowany świat i lekki humor. Dobra książka na przerwę pomiędzy ambitniejszymi tytułami.

Jedna z lepszych części podcyklu "świata Dysku" traktującego o Czarownicach z Lancre.
To zaskakujące jak autor, którego kojarzy się z serią kojarzoną z parodią tworzy tak różnorodne kreacje silnych postaci kobiecych.I to niejednokrotnie znacznie lepiej niż twórcy (rodzaju męskiego) piszący "poważniejszą" fantastykę.
W po za tym wielbiam to jak Pratchett kreuje elfy....

Dyskusje

4 517