Folklor Świata Dysku

Okładka książki Folklor Świata Dysku Terry Pratchett, Jacqueline Simpson
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Folklor Świata Dysku
Terry PratchettJacqueline Simpson Wydawnictwo: Prószyński i S-ka fantasy, science fiction
The folklore of discworld
Prószyński i S-ka
2015-10-20
2015-10-20
2008-09-11

Okładka książki Sztuka Świata Dysku Paul Kidby, Terry Pratchett
Sztuka Świata ... Paul Kidby, Terry P...
Okładka książki Wieża asów Pat Cadigan, George R.R. Martin, Roger Zelazny
Wieża asów Pat Cadigan, George...
Okładka książki Nauka Świata Dysku III. Zegarek Darwina Jack Cohen, Terry Pratchett, Ian Stewart
Nauka Świata D... Jack Cohen, Terry P...
Okładka książki Nauka Świata Dysku IV. Dzień sądu Jack Cohen, Terry Pratchett, Ian Stewart
Nauka Świata D... Jack Cohen, Terry P...

Dysk pod lupą

Pozycja zdecydowanie skierowana do osób, które już dużo ze Świata Dysku przeczytały. Jest tu dużo odniesień (spoilerów) do poszczególnych części cyklu. Ze względu na czas napisania, nie ma odwołań do kilku ostatnich tomów, ale większość tomów jest wspomniane.
Książka napisana lekko, dowcipnie, przyjemnie się czyta. Można dowiedzieć się kilku interesujących rzeczy, ale warstwa popularno-naukowo-edukacyjna nie jest dominująca, a nawet pozostawia spory niedosyt. Spora liczba cytatów z innych książek Pratchetta może być dla niektórych irytująca, dla mnie - dość dawno przeczytałem cały cykl - była fajnym powtórzeniem i przypomnieniem niektórych wątków. Stanowi inspirację, by jeszcze raz wrócić na Świat Dysku :)

Ta książka to niewielki zbiór elementów folklorystycznych Świata Dysku wraz z ich inspiracjami z naszego rodzimego świata. Książka lekka przyjemna poszerzająca głównie wiedzę o folklorze angielskim i przypominająca fragmenty powieści Terrego. Czyta się lekko jednak tylko dla ogromnych fanów uniwersum stworzonego przez autora, osobom nie zaznajomimy z nim niewiele da i raczej znudzi, fani zerkną za zasłonę i poznają czym się inspirował ojciec tego wspaniałego świata tworząc go. Jak Dla mnie gdy już przeczytałeś wszystkie powieści dziejące sie na grzbiecie Wiekiego Żółwia i dalej czujesz niedosyt sięgnij wtedy po nią.

Znacie Świat Dysku Terry'ego Pratchetta?

Większości z Was pewnie nie trzeba go przedstawiać. To wspaniałe uniwersum ma wiele wspólnego z otaczającą nas rzeczywistością, choć na Dysku znajdziemy istoty, które na Ziemi uchodzą za wytwory wyobraźni- żyją one i mają się całkiem dobrze.

Ci, którzy mają już książki za sobą, potrafią pewnie wskazać kilka momentów, w których wydarzenia odnosiły się w oczywisty sposób do naszych legend i mitów. W fantastycznym Świecie Dysku część z nich jest wiernie odwzorowana, a niekiedy prześmiewczo zmodyfikowana.

W jaki sposób znalazły się one w książkach?

Czemu akurat ta, a nie inna postać z naszego świata, przeniosła się na karty powieści?

Na oba te pytania dostaniecie obszerną odpowiedź w książce "Folklor Świata Dysku" Terry'ego Pratchetta i Jacqueline Simpson. Podczas lektury nie raz nie dwa przeniesiecie się na świat podtrzymywany przez cztery ogromne słonie, stojące na skorupie olbrzymiego żółwia. Podążając za legendami zwiedzimy też przeróżne zakątki Ziemi, skąd swój początek wzięły niektóre postacie i wydarzenia.

To jak, wybierzecie się w tę podróż razem ze mną? 😊

Znacie Świat Dysku Terry'ego Pratchetta?

"Poboczne" książki Świata Dysku to zawsze wielka kopalnia wiedzy nie tylko o cyklu i tym, co go inspirowało, ale także masa ciekawostek. Nie inaczej jest w tym przypadku. Folklorystyczna kultura anglosaska jest w Polsce stosunkowo mało znana, a lektura "Folkloru Świata Dysku" nie tylko ją przybliża, ale także naświetla odniesienia do niej w najsłynniejszym cyklu Pratchetta. Ja połknąłem tę pozycję z dużym entuzjazmem i myślę, że każdy fan Świata Dysku zrobi to samo.

Tylko dla fanów Świata Dysku i Pratchetta! Pozycja to świetne uzupełnienie, ale absolutnie odradzam przypadkowym czytelnikom, a już absolutnie nowicjuszom cyklu Terry'ego. Moim zdaniem takim osobom książka zabierze mnóstwo radości z czytania cyklu, zwłaszcza ze mamy do czynienia z różnej wielkości spoilerami. Dla mnie zawsze największą wartością pisarstwa Pratchetta było wyszukiwanie nawiązań do naszej rzeczywistości i to jak autor wspaniale wplatał te wątki czy "tropy" do swoich powieści. Dlatego polecam jako lekturę uzupełniającą, a nie początek przygody ze Światem Dysku.

(recenzja pierwotnie ukazała się na Szortal.com)

Dysku spokojny, dysku wesoły

Hubert Przybylski

Bo czasami jest tak, że autor stworzy świat. Ot tak, żeby być oryginalnym, a nie ciągle tylko jechać ziemskim schematem. Jednemu autorowi wyjdzie Meekhan, innemu (a właściwie, to innej) Ziemiomorze, kolejnemu urodzi się Szerer, Malaz, albo inne Śródziemie. Im lepiej wyjdzie owo tworzenie, tym świat będzie miał stabilniejszy fundament dla opowiadanej historii, czasami nawet może się okazać, że sam świat będzie pomagał napędzać wenę twórczą autora, dzięki której w kolejnych utworach będzie się ciągle rozwijał, rozbudowywał i uzupełniał. I jeszcze bardziej napędzał wenę. Pratchettowi udało się stworzyć takie normalne zdrowe perpetum mobile w postaci płaskiej.

Ale sam świat to za mało*. Świat nie może istnieć sam z siebie. Świat potrzebuje praw nim rządzących. Świat potrzebuje ciekawej geografii. Ciekawa geografia potrzebuje zamieszkujących ją istot. Z kolei owe istoty potrzebują wszystkiego, co jest związane objawianiem przez nie życia**. A jeśli są to myślące istoty, to potrzebują też zestawu wierzeń, zwyczajów, symboliki, tych wszystkich odwiecznych i pradawnych pakietów kulturalno-oświatowych, które określamy mianem folkloru.

Ktoś mógłby powiedzieć, że akurat ten konkretny autor poszedł na lekką łatwiznę i dał Dyskowi nasz ziemski, lekko tylko zmodyfikowany folklor. Ja myślę, że to było działanie celowe - w końcu Dysk i jego mieszkańcy to krzywozwierciadlane odbicie nas samych i naszej Mateczki Ziemi. A jaki sens dla wartości dydaktyczno-moralistycznych miałoby takie zmienianie nas samych, żebyśmy nie mogli się poznać?***

W każdym bądź razie mamy świat, mamy zamieszkujące go, mniej lub bardziej inteligentne, istoty i mamy ich folklor. Bardzo niedługo trwało, zanim pojawił się ktoś, kto postanowił zbadać folklor Dysku. Tym kimś była Jacqueline Simpson, a efektem badania jest omawiana dziś książka.

Doktor Simpson, jak na naukowca z ogromnym stażem i jeszcze większą ciekawością przystało, wzięła się do roboty na poważnie. Zaczęła**** od samego mitu powstania Dysku, potem wzięła po lupę bogów i demony, istoty mniej lub bardziej myślące, Nac Mac Figle*****, wszelkiego typu bestie i stwory, funkcje społeczne (np. czarownice),krainy (Lancre, Kreda),bohaterów, mity, podania, legendy, obyczaje i tak dalej, na Śmierci kończąc. Wszystko, co tylko w folklorze Świata Dysku jest powiązane z naszym,ziemskim folklorem, trafiło na jej warsztat, zostało poddane drobiazgowej analizie, a następnie wyczerpująco i, jak na pozycję wybitnie popularnonaukową przystało, bardzo przystępnie omówione. Mało tego, jeśli komuś nie wystarcza wiedza przekazana przez dr Simpson, to zamieściła ona też solidną bibliografię, korzystając z której można zostać ekspertem w dziedzinie folkloru*******.

Pratchett ma to szczęście, że popularnonaukowe opracowania do Świata Dysku były zawsze pisane przez ludzi z poczuciem humoru i talentem do bezbólowego przekazywania wiedzy. I tak jest w tym przypadku - opracowanie doktor Simpson czyta się lekko i przyjemnie, a po lekturze zostaje w głowie mniejsze lub większe******** co nieco jej wiedzy.

Czy jest w tym opracowaniu coś, co mnie się nie podoba? Chyba tylko niewielki chaos, ale zdaję sobie sprawę, że przy tak dużym wzajemnym powiązaniu omawianych pojęć uniknięcie tego bałaganu byłoby raczej niemożliwe. A więc nie podoba się, ale go akceptuję jako konieczność.

Moja ocena? Folklor Świata Dysku zasługuje na 8.5/10. To jedno z najlepszych i najbardziej twórczych okołodyskowych opracowań, jakie powstały. A jeśli ktoś ma fioła na punkcie Świata Dysku i na dodatek interesuje się folklorem, to pewnie da tej książce jeszcze wyższą notę.

* Nawet gdy będą się przez niego przewijały na wpół lub całkiem nagie Sophie Marceau i Denise Richards. Bo zawsze gdzieś tam w tle będzie się przewijało szare mydło i wazelina, choćby i w postaci zapakowanej w gajerek.

** Po czym można poznać, że autor lubi koty? Do własnoręcznie/własnogłownie stworzonego świata doda nie tylko jedzenie i picie, ale stworzy także kuwety. Olbrzymie kuwety. Pratchett lubił koty bardzo mocno, więc na Dysku są pustynie Djelibejbi. A teraz zastanówcie się, jakiego fioła na punkcie kotów miał Frank Herbert. Choć słyszałem opinię, że miał też hopla na punkcie tych takich długich i czerwonych... no jak im tam... Nie, nie autobusów. No tych takich, co to wyłażą i się prężą wiosną... Mam! Dżdżownic. On miał fioła na punkcie dżdżownic.

*** No... chyba że się chce jakiś gang w Albani założyć, wybielić i zzombifikować, albo coś w tym guście.

**** Choć tak naprawdę, to książka zaczyna się od wstępów do niej: jednego Pratchetta i jednego dr Simpson. Ale nie kontynuujmy tej drogi, bo poprzez spis treści (który jest z przodu książki),notkę wydawniczą, stronę tytułową i tak dalej dojdziemy do dnia trzeciego i stworzenia celulozy.

***** Łojzicku!!!******

****** Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać. Mózg mi kazał.

******* Może nie światowym, ale na pewno na szczeblu wojewódzkim lub powiatowym.********

******** Ale to już zależy wyłącznie od czytającego.*********

********* Ha! Jeden przypis pasujący do dwóch miejsc! Tego jeszcze nie było!

(recenzja pierwotnie ukazała się na Szortal.com)

Dysku spokojny, dysku wesoły

Hubert Przybylski

Bardzo przyjemnie napisana książka, opowiadająca nam o folklorze, nawiązaniach do prawdziwego świata. Świat Dysku wcale nie jest tak odmienny jak inne światy w multiwersum. Widać jak Terry zmieniał miejscowe legendy w rzeczywistość Świata Dysku!

Nie to czego się spodziewałam, ale książka dobra dla fanów folkloru jako takiego. Moich oczekiwań nie spełniła do końca, chociaż nie można jej uznać za nieciekawą.
Więcej:

Więcej:

Napisana dobrze, ale to co o świecie Dysku to wiedziałam, a o tym co poza za dużo nie było. I trochę się zawiodłam

2016 owocuje w same świetne książki. Nie wiem czy to moje wybory czy recenzje których czytam teraz znacznie więcej, ale książki są trafne:)
Może dorosłam do dobrego wyboru? Może dorosłam do książek, które czytam...

A wracając do Folkloru to książkę czyta się świetnie, jest napisana w bardzo krótkich rozdziałach i podrozdziałach, opisuje cały świat przedstawiony jest zarówno wstępem jak i zakończeniem całego cyklu :)
Połączenie sił pisarskich jest dla mnie rewelacyjnym zakończeniem.
Serdecznie polecam!!

Może dorosłam do dobrego wyboru? Może dorosłam do książek, które czytam...

• Terry Pratchett
  • Pratchett