Szóstka Wron

Okładka książki Szóstka Wron Leigh Bardugo
Okładka książki Szóstka Wron
Leigh Bardugo Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna Cykl: Szóstka wron (tom 1) fantasy, science fiction
Szóstka wron (tom 1)
Six of Crows
Biblioteka Akustyczna
2017-01-01
2017-01-01
Inne

Książka sama w sobie jest zaskakująco niezła. Nie stanowi jakiejś wyuzdanej uczty intelektualnej, jest jednak dobrze napisana powieścią przygodową. Najbardziej jednak doskwierał mi wiek bohaterów - nie bardzo rozumiem ten zabieg autorki. Cała szóstka wron mogłaby być wyraźnie starsza i nie zepsułoby to opowieści, a wręcz przeciwnie - uwiarygodniłoby ją jeszcze bardziej. Za każdym razem mocno mną wstrząsało, kiedy przypominano mi, że najstarszy z grupy to 18to latek. Sprytny jak diabli, z ogromnym doświadczeniem życiowym, zawsze krok przed innymi…bo wychowała go ulica. Słabe to było. Gdyby tak dodać każdemu po kilka lat, byłoby znacznie mniej naiwnie, ale rozumiem że w powieści dla młodzieży nikt nie chce czytać o starych, 30letnich piernikach :) Ja miałem nieodparte wrażenie jakbym znalazł się w dziwacznej wersji świata „Władcy much”, w którym żyją tylko nastolatkowie, ale tacy ponad miarę dojrzali, zarówno psychicznie jak i oczywiście fizycznie.
Myślę, że ten właśnie fakt sprawia, że całkiem dobrą powieść należy kwalifikować właśnie jako powieść dla młodzieży. Ja zaczynajac ją czytać nie mialem świadomości, że akcja jest umieszczona w stworzonym przez autorkę uniwersum z jej innych książek dla młodzieży. Myślałem, że to coś poza jej głównym nurtem. Po lekkim szoku i pogodzeniu się z tym, że pewnie to powieść nie dla mnie, milo się rozczarowałem, bo czytało mi się to przyjemnie i poza postacią Kaza nie napotkałem na więcej spektakularnie drażniących elementów. Do czasu.
Potem się sypnęło jak z rękawa: banalny wątek romantyczny, starcie z akwatykami, Kuwei, który (a jakże) jest jednym z nas, ucieczka oraz kilka innych głupot których nie mogę wymienić bez spolerowania. Im dalej tym gorzej.
Biorąc to wszystko pod uwagę, nie mam wątpliwości, że (niestety) jest to pozycja YA. Dokończę dylogię, ale nie sądzę żebym przeczytał jeszcze coś co wyszło spod pióra Bardugo

KOCHAM TOO

KOCHAM TOO

"Szóstka wron" to niesamowita powieść, której świetny klimat potrafi wciągnąć czytelnika od pierwszych stron. Autorka, Leigh Bardugo, stworzyła mroczną i pełną tajemnic atmosferę, która sprawia, że trudno oderwać się od lektury. Bohaterowie są niezwykle wyrazisti, a ich relacje i osobowości wyróżniają się spośród innych książek tego gatunku. Świat stworzony przez autorkę jest bogaty w szczegóły i skrywa wiele nieoczekiwanych zwrotów akcji. Szóstka wron to książka, która wciąga, zaskakuje i niepokoi, zostawiając czytelnika z głębokim odczuciem niedosytu i pragnieniem sięgnąć po kolejne tomy serii. Gorąco polecam wszystkim miłośnikom dobrze skonstruowanej fabuły i wyjątkowego klimatu powieści fantastycznych.

Polecam ;)) Interesująca przygoda, ale jakoś bardzo się nią nie emocjonowałam. Świat i bohaterowie świetnie wykreowani, to trzeba przyznać. Szata graficzna książki- bomba. Jestem ciekawa drugiej części, może okaże się lepsza od tej!

-> ocenka ogólna 9/10
- why not 10/10? Na początku książki nic, ale to nic nie rozumiałam. Nie miałam pojęcia o czym tak naprawdę to jest. Ciężko było mi się jakoś "włączyć" w nią. A gdy się udało - nie mogłam odstawić.

-> Kaz obiecuje każdemu po 4 miliony Krudge (nie pamiętam jak to się pisało 😭).
-> Tymczasem jeszcze w Baryłce czeka ich masa wyzwań...

-> czy uda im się wypłynąć i dotrzeć do fiederjańskiej fortecy? czy każde z nich wyjdzie z tego cało? jaka jest prawdziwa historia Kaza? jak doszło do relacji pomiędzy Niną a Mattem? czy przebaczą sobie i zaczną działać ze sobą wspólnie na korzyść ich ekipy? na te pytania (jak i masę innych) znajdziecie odpowiedzi czytając "Szóstkę wron"

-> czy się opłaca? tak. czy można to nazwać fantastyką? TAK.

-> a ogólnie dodam, że całą książkę dopingowałam Kazowi i Inej, a bywało ciężko...

-> ocenka ogólna 9/10

-> Mamy tu przede wszystkim piątkę "oszustów" (chociaż nie wszystkich bym do tego zaliczyła),którzy zgadzają się towarzyszyć w dość ryzykownej wyprawie....

Kaz i Wylan są moimi GOAT bohaterami

Kaz i Wylan są moimi GOAT bohaterami

dalabym 10 gdyby matthias nie byl w tej ksiazce, kaz i inej top tier postacie btw

Byłaby to całkiem dobra książka, gdyby nie to że jest strasznie głupia. Autorka jest całkowicie na bakier z logika. Inej pierwszy raz w życiu widzi czołg, po czym wsiada do niego i zaczyna strzelać, czemu ludzie kupca na wyspie poprostu ich nie wystrzelali, Kaz który przewiduje jak ktoś się zachowa, itd.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo długo czekałam na wypożyczenie tej książki i kiedy juz o niej zapomnialam natknęłam się na nią zupełnie przypadkiem - na moje szczęście! Na samym początku nie widziałam o co tyle szumu z tą bestsellerową książką, ale szybko zmieniłam zdanie. Szybka akcja, złożeni bohaterowie którzy najpierw wydawali się wyidealizowani oraz złożone plany kupiły moje serce a ja z niecierpliwością czekam na dorwanie kolejnego tomu.

No cóż uwielbiam Kaza i cała ekipę Szumowin. Zwroty akcji, chytre plany i wielobarwny bohaterowie to coś co idealnie opisuje tę książkę. Bawiłam się rewelacyjnie i już nie mogę się doczekać aż sięgnę po 2 tom by poznać lepiej bohaterów i och przyszłe losy oraz odkryć jako chytry plan tym razem wymyśli Kaz! 🙌🏻

Leigh Bardugo Szóstka wron Zobacz więcej
Leigh Bardugo Szóstka wron Zobacz więcej