Cień i kość

2022-12-02
2013-06-19
2012-01-01
Wojciech Szypuła, Małgorzata Strzelec

Wreszcie wkońcu sięgnęłam po tem cykl. Cień i Kość już chodził za mną kilka lat nawet nie zdążyłam przed zrobieniem serialu 😅 Ale do rzeczy, autorka fajnie wykreowała j stworzyłq świat. Bohaterzy główni jak i poboczni mają coś w sobie. To co odczuwa Alina do danego bohatera książki ,to my czytelnicy odczuwamy ro samo co ona, fajnie są wprowadzone ślady magii i czarnej magii. Z początku wolno fabuła się rozkręcała, ale za to autorka zafundowała nam mocne i niebezpieczne zakończenie. Bardzo przyjemnie czytało się losy bohaterów gdy byli mali, wprowadziło to do książki nostalgię, a to co dzieci opisują i pamiętają często umyka z naszej pamięci. Mimo to polecam bardzo książkę. Ta autorka posze niesamowitą fantastykę 😁

Team Mal. 🙈

Majstersztyk. Dłuższa recenzja wkrótce. Wspaniała ksiażka

Majstersztyk. Dłuższa recenzja wkrótce. Wspaniała ksiażka

Świetna fabuła.

Świetna fabuła.

Jak zwykle przy wystawianiu opinii o książkach - będę mówić o kwestii zgodności oczekiwań z dostarczoną treścią. "Cień i kość" nie jest ani arcydziełem literackim, ani też fabuła nie jest szczególnie oryginalna i zaskakująca. Mając doświadczenie kilku czy kilkunastu przeczytanych powieści i obejrzanych filmów z gatunku YA fantasy, można ze sporą dokładnością przewidzieć, co wydarzy się w kolejnych rozdziałach. A jednak... chce się czytać. Bohaterowie są sympatyczni, "główny zły" faktycznie czarujący, a jednocześnie straszny, psychologia postaci i ich zachowania oraz motywy są dosyć sensownie opisane, jak na książkę z tego gatunku. Naprawdę solidnie wykonana robota, moim zdaniem, i mimo niezbyt dużej oryginalności fabuły (czego nie można powiedzieć o samym settingu - ten jest inspirowany Europą wschodnią, jeśli chodzi o kulturę i nazwy własne, co jest pewną nowością),chce się przekręcać strony i jest to przyjemne oderwanie od problemów życia codziennego. Traktuję ją trochę jako swoje "guilty pleasure".

Fajna pozycja do posłuchania, zdarzył się nawet niezły plottwist. Bardzo popularna na booktoku, z reguły nie nastawiam się za bardzo na takie wychwalane książki. Tu także nie ma szału, romans, motyw od zera do bohatera, zagubienie w nieznanym świecie arystokracji. Z plusów: ciekawy pomysł z Fałdą Cienia, pięknie oddana tęsknota za przyjacielem.
Dość „typowa fantastyka”, o której raczej zapomnę niż będę wspominać, ale nie mam też poczucia zmarnowanego czasu. Zwłaszcza z tak miłym głosem jak Pana Macieja Więckowskiego. :)

Dość „typowa fantastyka”, o...

Bardzo ciekawa historia, dobry pomysł z osadzeniem opowieści w świecie wzorowanym na rosyjskim, wniosło to trochę świeżości do tych wszystkich "zangielszczonych" książek, świetny czarny charakter.
Jest to debiutancka powieść Bardugo, stąd zapewne pewne niedociągnięcia. Po pierwsze - Alina. No Matko Boska, jakaż ona jest irytująca i marudna, przez całą książkę nic tylko non stop się rumieni, taka wrażliwa. Najbardziej chyba wkurzyła mnie tym durnym wypieraniem się mocy po teście Zmrocza. No na własne oczy widziała i sama poczuła, że coś z niej wydobył, ale nadal idzie w zaparte i zaprzecza, że to nie jej moc. Mal również mi się nie spodobał, ogółem ta para jest tak wkurzająca, że nie da się im kibicować, o wiele większą sympatię budzi we mnie Zmrocz czy Zoya.
Pojawiają się też dziwne nieścisłości (albo to ja czegoś nie rozumiem). Volcry uciekają przed światłem Aliny, ale wcześniej Zmrocz używa do ich przyzwania... ognia. A czy ogień to nie jest przypadkiem światło? Powinny chyba też od niego uciekać, a nie przylatywać. Zabrakło mi też jakichś większych szczegółów, dlaczego właściwie Alina tak się bała, że Zmrocz ukaże ją za brak mocy, bo ta historyjka ze zdrajcą, któremu kazał zalepić usta na stałe, to trochę mało, w końcu ona się jeszcze wtedy żadnej zdrady nie dopuściła.
Wydaje mi się też, że jednak nazwiska powinny być przepisane na polską pisownię - zamiast v powinno być w. Bo jeżeli pochodzą one z języka rosyjskiego, to w oryginalnej pisowni również byłyby zapisane przez w. W angielskim musiało być użyte v ze względu na to, że w zmieniłoby zupełnie wymowę takiego imienia/nazwiska. W języku polskim nie mamy takich ograniczeń. Stąd potem biorą się takie kwiatki, jak facet o imieniu Lev z późniejszą odmianą komu? czemu? "Levowi"!(bo przecież nieznany nam jest chociażby Lew Tołstoj, żeby tak to imię zapisać),czy David, gdzie już nie wiadomo w sumie, czy to Dawid czy "Dejwid" ma być.
Nie podobały mi się też pojawiające się powtórzenia - Alina cały czas się rumieni, przy każdym zbliżeniu Apparata trzeba podkreślać, że pachnie pleśnią i grobem, niepotrzebne to. Uderzył mnie też opis "wykafelkowane piece". Dlaczego tak? To już nie można było powiedzieć po prostu "kaflowe"? I dlaczego Alina "z wdziękiem" pokazuje język Genyi? Jak to w ogóle brzmi?
Książka byłaby o wiele lepsza, gdyby nie była pisana w pierwszej osobie.

To jest takie poprawne fantasy dla młodzieży, które szybko i przyjemnie się czyta, ale które jest dość schematyczne i ma swoje wady. Świat mimo że jakoś niezbyt oryginalny to jest fajnie wykreowany, natomiast większy problem jest z bohaterami. Alina jest często irytująca i nijaka, a Mal to taki typowy love interest głównej bohaterki.

Książka opowiada o pewnej dziewczynie, która nagle odkrywa w sobie moc, która może pomóc całemu krajowi jak nie światowi. Jednakże... czy rzeczywiście pomoże ludziom, czy może raczej bardziej zaszkodzi? I co ma z tym wspólnego pewien mistyczny jeleń? Zobaczycie czytając.
Dla mnie książka jest przyjemna, lekki język i brak ciężkiego języka powoduje, iż lekturę wręcz się pochłania. Akcja idzie szybko, bez zbędnego opóźniania akcji. Czytelnik także nie ma wrażenia, że wręcz zachłystuje się mnóstwem wydarzeń. Naprawdę polecam!

Pierwszy raz oceniłam tę książkę na 4, ale po kilku latach do niej wróciłam. Chciałam przypomnieć sobie tę historię ze względu na serial I kontynuację w Królu z bliznami. I tym razem myślę, że mogę nawet spokojnie dać 8. Dlaczego? Książkę przyjemnie się czyta. Nie ma dużo lania wody a akcja ładnie się rozwija. Książka jest łatwa i przyjemna.

boli mnie to, że najwięcej charakteru w tej książce ma Zmrocz (pokrywa się to z teorią pociągu do czarnych charakterów). żałuję, że historia Baghry nie została rozwinięta i bolało mnie to, że Aliną można manipulować jak dzieckiem.

trochę kliszowate to fantasty, ale autorka ma ładny styl i szybko się czyta. rosyjski klimat również ma swój urok. i niestety wciąga.