Harda

Elżbieta Cherezińska Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Harda (tom 1) powieść historyczna
Zysk i S-ka

Recenzje oficjalnych recenzentów i

O Piastównie, która została królową

50 Link do recenzji

Same ochy i achy!
Autorka stworzyła wyrazistych bohaterów, w porywający sposób opisując ich losy. Mistrzowsko wciągnęła mnie do swojego świata.
Choć "parował mi mózg" od ilości bohaterów, wątków, zmieniających się sojuszy (nawet robiłam notatki, żeby nie uronić ani kropli ;) ), to sama historia, jak i styl Pani Cherezińskiej absolutnie mnie oczarowały.
Wyśmienita książka,...

Dobra powieść, ale bardzo nierówna. Ciekawe początki z Mieszkiem, ale dopiero mniej więcej w połowie autorka skupia się na losach jednej postaci - Świętosławy. Plus za drzewka genealogiczne i dużą liczbę map.

Krew, zdrada, religia, miłość, porządanie
- tak powstawał porządek Świata.
Mieszko, Bolesław, Ottoni, Oda i Wikingowie - bohaterowie tego Świata.
Obrazowe przedstawienie historii i tradycji. Polecam.

Cudowna książka! Uwielbiam styl Cherezińskiej. Czułam sie troche jakbym się uczyła na historię w szkole średniej, ale z drugiej strony byłam tak ciekawa losów, które coś nie coś się znało, że zarywałam nocki. Wpadlam po uszy. Przepięknie opowiedziana Historia, przez duże H.

Dla mnie powieść historyczna idealna. Dzięki niej nie tylko poznajemy bliżej dzieje narodów europejskich w X wieku. To również spotkanie z ówczesnym zwyczajami i obrzędami. I w tym wszystkim Świętosława, silna i zdeterminowana kobieta. Książkę czyta się doskonale, chociaż wymaga dużego skupienia. Polecam :)

Doskonale czytało się tę książkę. Cudowna sceneria i dbałość o szczegóły, aż chciałoby się przenieść na chwilę w tamte czasy. Polecam z całego serca.

Urzekająca i fascynująca historia o początkach naszego państwa, tych już bardziej udokumentowanych,napisana z ogromnym rozmachem i niesamowitą dbałością o szczegóły. Jest to też historia o pewnej niezwykłej i nietuzinkowej kobiecie,która w czasach gdzie to jednak mężczyźni odgrywali dominująca rolę w kształtowaniu historii potrafiła odcisnąć na niej swoje piętno....

Jestem w trakcie czytania "Hardej" (02.2020). Książka byłaby dla mnie do przyjęcia, gdyby nie arcywspółczesny język, który mnie irytuje, oczywiście tylko wtedy, gdy autor(ka) zahacza o opisy z okresów, w których taki język nie mógł być w użyciu. Cherezińska opisuje czasy Piastów używając między innymi wyrażeń: "psiakrew", "olewać", "zajebisty" itp. - jest tego dużo, Sprawia...

Przeraźliwie chaotyczna książka. Autorka skacze z wątku na wątek, z bohatera na bohatera (a i jednych, i drugich jest w książce bardzo dużo). Bardzo jestem zdziwiona tak dobrymi ocenami. Przyznam, że dotrwałam tylko do 164 strony, po czym stwierdziłam, że szkoda życia na książkę, która mnie męczy i irytuje. Styl autorki również mnie irytował: brak spójności, męczący język,...

Przepięknie napisana opowieść o niezwykłej kobiecie. Tło historyczne pozwala spojrzeć z zupełnie innej perspektywy na historię Polski. Język zrozumiały dla współczesnego czytelnika. Barwne opisy sprawiają, że wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach.

Dyskusje

2 826