Harda

Elżbieta Cherezińska Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Harda (tom 1) powieść historyczna
Zysk i S-ka
Świętosława Piastowie średniowiecze
Harda (tom 1)
powieść historyczna
Świętosława Piastowie średniowiecze

Oficjalne recenzje i

O Piastównie, która została królową

[ 55 ] Link do recenzji

Uwielbiam powieści historyczne i bardzo się ucieszyłam, gdy znalazłam taką, której akcja osadzona jest w średniowiecznej Polsce. Czytało mi się ją dobrze i bywały momenty, że książka wciągnęła mnie na tyle, że trudno mi było przestać czytać, bo bardzo chciałam wiedzieć, co stanie się dalej.

Cykl Hardej to moje pierwsze książki tej autorki i pewnie nie ostatnie. Polecam.

Bardzo udana powieść historyczna, mająca mocną podbudowę w faktach, uzupełnionych oczywiście dzięki wyobraźni autorki. Opowiada zupełnie nieznaną w Polsce, fascynującą historię córki Mieszka I - Światosławy, zwanej w Szwecji Sigridą Storadą. Doskonale się czyta, bardzo polecam!

Od dawna zabierałam się za historie, które wyszły spod pióra Elżbiety Cherezińskiej, i w końcu padło na audiobook "Hardej" w mistrzowskiej aranżacji FIlipa Kosiora. Do tej pory jakoś nie wierzyłam w to, że polskie średniowiecze może być na tyle ciekawe, żeby napisać o nim tak barwną opowieść (oczywiście nie mówię tutaj o Sienkiewiczu, którego lubię i cenię). A tutaj, kawał...

Swoją przygodę z Elżbietą Cherezińską postanowiłam zacząć od książki Harda w wersji audiobookowej i się nie zawiodłam. Twórczość tej autorki bardzo mnie cieszy, bo na polskim rynku nie ma zbyt wielu interesujących rodzimych powieści historycznych.

Książka sięga czasów panowania Mieszka I i za sprawą małżeństwa jego córki Świętosławy z królem Szwecji zręcznie łączy...

Jak dobrze jest potrafić czytać i trafiać na takie książki. Co tu dużo mówić, podczas lektury "Hardej" bawiłam się świetnie. Jak to z p. Cherezińską bywa, przez początek książki należy przebrnąć, żeby potem móc zanurzyć się w snutej opowieści. Tekst odrywa nas od rzeczywistości, akcja porywa, opisy są wyraziste, dialogi autentyczne, a historia ożywa.

"Harda" to spasłe...

Sam nie wiem co napisać o tej książce. Czytało się bardzo fajnie, ale czy gdyby nie tytuł i dedykacja „bezimiennym zapomnianym księżniczkom piastowskim” ktokolwiek pomyślałby, że to historia Świętosławy? Nie sądzę.

"Porywająca powieść o początkach naszego państwa i wielkości jego pierwszych władców: Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Ale przede wszystkim o fascynującej córce pierwszego i siostrze drugiego – Świętosławie. Nareszcie ta – pod każdym względem nadzwyczajna – kobieta, piastowska księżniczka i skandynawska królowa, znalazła godne miejsce w literaturze polskiej."
REWELACJA...

Świetnie poprowadzona fabuła. Wspaniale przedstawieni bohaterowie. W połowie książki zaczęłam zwracać większą uwagę na postacie, których było całkiem sporo. Pozycja wciąga niemiłosiernie, aż musiałam się powstrzymywać przed ZBYT szybkim przeczytaniem. Byłam i nadal jestem nią oczarowana. Serdecznie polecam

Świetny i zmarnowany potencjał. Początek tej książki był boski. Postacie Mieszka I, Bolesława i Świętosławy były niesamowite. Wszystkie żarty czy ciekawostki wpajałem w siebie. Świetna narracja, bardzo ciekawe opisy oraz Polska w czasach księstwa czego można chcieć więcej? Jednak nadszedł ten moment. Gdzieś za połową książki moje emocje opadły. Zbyt duża liczba akcji i...

Dzięki tej książce zaczęło się moje zafascynowanie średniowieczem.

Dyskusje

3 457