Hubal

Okładka książki Hubal Jacek Komuda
Nominacja w plebiscycie 2016

Na koniec z serii Wrzesień 1939 roku Jacka Komudy zostawiłem sobie Hubala. Książka jak cała seria robi ogromne wrażenie. Autor naprawdę musiał nieźle się przygotować aby napisać tak długą i szczegółową powieść. Akcji może nie ma za dużo w książce, ale cała otoczka walki Hubala jest bardzo ciekawa. Książka bardzo patriotyczna dla pokrzepienia duszy. Po przeczytaniu całej serii mam takie marzenie żeby autor napisał kolejną serię może tym razem o Polskich zwycięstwach bo przykro trochę czytać o bohaterskich czynach Polaków niestety zakończonych porażkami i najczęściej śmiercią. Bardzo gorąco polecam.

Temat i postać majora oraz poświęcenie ówczesnych dla obrony Polski poza jakąkolwiek skalą ocen.
Na mnie duże wrażenie robi tu opis zaciekłego wroga Hubala - Ericha Gresslera (jego korzeni oraz motywacji) oraz trzymający w napięciu wątek kobiecej zdrady. Plus za ciekawe/nietypowe zakończenie.
Generalnie książkę czyta się jak przygodówkę historyczną (akcje, potyczki, opis odwrotu i sytuacja września 1939), którą autor uzupełnia masą szczegółów faktograficznych tj. dat, miejscowości, nazwisk. To modny ostatnio sposób przedstawiania historii dla tych, którzy pragną raczej powieści niż literatury faktu.
Z kolei poprzez swoją szczegółowość, a tym samym objętość książka może się miejscami nieco dłużyć Mimo to warto sięgnąć po tę powieść!

Z tych kilku książek Komudy, które przeczytałem - ta jest najlepsza. Wady? Ponad 500 stron. Nie będę ściemniał - dłużyzny są. Czasami losy drugoplanowych postaci są ciekawsze niż samego Hubala. Ale nie szkodzi. Historia wciąga. Zakończenie - petarda. Kurde, wzruszyłem się nawet.

Jeden z najlepszych przypadkowych zakupów w tym roku. Postać Hubala wykreowana bardzo brudno, autentycznie, porywa, drwi nieco z wizerunku, jaki wpajano mi na lekcjach historii. I bardzo dobrze!

Ku pokrzepieniu serc....
Postac majora podlug wyobrazen Pana Komudy....mozna z tym zyc. Ogöl ksiäzki jest ok

Ku pokrzepieniu serc....

Do tej pory uwazalem ksiazki Komudy za pewnik. Pewne rzeczy sie nie zmienily: znajomosc tematu, niesamowita, czasem wrecz przesadna, dbalosc o szczegoly. Dobry jezyk oddajacy okres historyczny, srodowisko etc. Tyle, ze kulaly inne, dla mnie o wiele wazniejsze rzeczy. Fabula- rozwleczona niesamowicie: w jakiej miejscowosci byli, u ktorego soltysa, u jakiego lesniczego, jakie papierosy im sie udalo zdobyc i kto lapal sie na brydza. Slabe.
Dodatkowo- bohaterowie. Oczywiscie Hubal jest nakreslony swietnie, tu juz wchodzi moj subiektywizm, bo postac wyjatkowo mi sie nie spodobala. Skazanie na smierc cywili, szybkie wyroki, nie liczenie sie z nikim i niczym. To wszystko zaslanianie sie fantazja ulanska, etosem oficera. Spoko, ale ten etos sluzyl tez jako afrodyzjak na prawie wszystkie kobiece postaci w tej powiesci- naprawde wszystkie Panie marzyly o przespaniu sie z facetem, ktory mial wszy?
O innych postaciach ciezko cos napisac. Jasne, mialy jakies cechy charakterystyczne: Tereska, damski ulan, "Wierny"- zdrajca, Halawa- rzeznik Niemcow, ksiadz Mucha- XX wieczny braciszek Tuck. Byl i caly oddzial, ale fakt, ze w trakcie powiesci raz okreslano ich nazwiskiem, raz pseudonimem, nie pomagalo glowny przeciwnik. Glowny przeciwnik slasko-niemiecki oficer: fajna postac, ale dostal za malo czasu.
Ksiazka nie jest zla, po prostu autor przyzwyczail mnie do innego poziomu.

Komuda ma wybitny talent do przekazywania historii Polski w sposób niezwykle malowniczy, wciągający, przystępny a co najważniejsze budujący dumę narodową i wspólnotę. Książka oparta na faktach bez dodatkowych przerysowań i upiększeń oddająca specyfikę opisywanych czasów. Szarmancja połączona z odrobiną wulgaryzmu. Niezwykłe poczucie honoru , sprawiedliwości a jednocześnie surowość ,poniżenie i śmierć. Bez upiększania i ukrywania że wojna to zło i trudne wybory. Wspaniale wpleciony wątek mistyczny romantyczny w postaci konia Bohatyra który jest duszą Polskiej wolności i niepodległości przewijający się również w kolejnej pozycji Komudy "Wizna". Książka powinna być w kanonie lektur obowiązkowych .

Czytając tą książkę, miałem wzloty i upadki. Początek mnie porwał, później było już bardziej nudnawo. Około strony 500 miałem już powoli dość, ale końcówka jednak dała radę i co rzadko się zdarza, finał jest na plus (często finał potrafi popsuć całą książkę). Jest konkretnie, ciekawie, bez zbędnej dłużyzny a po zakończeniu całość daje do myślenia.
Przemyśleń można mieć wiele po lekturze, ale to już sprawa indywidualna (czy Hubal był bohaterem czy może niekoniecznie?).
Mi Hubal przypominał szlachcica z XVII wiecznych powieści Komudy- nawet bardzo przypominał mi Dydyńskiego. Ja, ja, ja. Ja jestem szalony i kocham ten kraj. Szabelka załatwi wszystko. I wielu to pociąga. Jak wspomniałem ocenę pozostawiam czytelnikom, ale mnie to irytowało.
Poza tym, w książce uwidacznia się miłość Autora do koni. Ta sfera jest opisana kapitalnie - z nawiązaniami do wcześniejszej historii Polski. Co ciekawe nasze braterstwo z końmi i historią opisane jest przez Niemca, co daje dodatkowego smaczku. Bardzo mi się to podoba i jest przekonujące, widać że to "konik" Autora. Całość więc wypada pozytywnie. Sięgnę po kolejny tom z pewną obawą, ale jednak sięgnę.

Przemyśleń można mieć...

Podobała mi się najbardziej z całej czarno-czerwonej, patriotycznej tetralogii. Może dzięki surowo ukazanemu charakterowi Hubala, ale zdecydowanie ma w sobie to coś.

Świetnie oddany etos polskiego żołnierza z okresu wojennego, żołnierza honoru i bezgranicznego oddania ojczyźnie. Ale też pokazania go jako człowieka o ludzkich męskich słabościach. Do tego ten piękny język z tamtych czasów. Język szarmancki i dżentelmeński, ale niepozbawiony brawury i tupetu. Ja z Hubalem byłem w tym lesie do samego końca, a nawet po jego śmierci nie mogłem stamtąd wyjść jeszcze przez długi czas.