Królowa

Nominacja w plebiscycie 2016
Elżbieta Cherezińska Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Harda (tom 2) powieść historyczna
Zysk i S-ka
klątwa miłość namiętność nienawiść przeznaczenie średniowiecze uczucie walka o władzę
Harda (tom 2)
powieść historyczna
Inne

Zaprawdę godna to kontynuacja " Hardej", kurczę aż żałuję że to wszystko tak szybko się skończyło. Tak naprawdę trudno mi nawet stwierdzić która część była lepsza,stawiam je zwyczajnie obok siebie, jako dwie równorzędne powieści, w równym stopniu urzekające co fascynujące. Ogrom pracy jaki włożyła autorka w napisanie tego cyklu jest po prostu porażający, tyle faktów, tyle...

Nigdy nie przepadałam za historią początku średniowiecza i wikingach, ale po tej książce zmieniam zdanie. Świetnie napisana fabuła, ale najważniejsze, że uczy historii. Pomimo, iż jest to powieść; fakty historyczne się zgadzają. Szkoda, że nie może być szkolną lekturą -niektóre fragmenty nie dla dzieci, ale dzięki temu powieść nabiera pikanterii...

"Hardą" przeczytałam już dość dawno temu i trochę obawiałam się, że pogubię wątki, zabierając się za drugi tom. Opowieść jest jednak skonstruowana tak zmyślnie, że najważniejsze elementy powtórzone są w treści, dzięki czemu można je sobie poukładać w głowie. A równocześnie autorka uniknęła nazbyt długich powtórzeń, które jedynie irytowałyby w czasie lektury.

Druga część...

Kontynuacja losów Świętosławy (Hardej). Podobnie jak w pierwszej części przenosimy się do średniowiecza. Dzięki narracji prowadzonej z perspektywy wielu bohaterów trafiamy w samo centrum emocjonujących wydarzeń. Pamiętajcie, nigdy nie wiemy kto się za nas modli... Książka warta przeczytania .

Kolejna książka Elżbiety Cherezińskiej którą serdecznie polecam. Bardzo ciekawie poprowadzona fabuła.

warto przeczytac

Królowa Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Żona, matka i siostra królów. Kobieta której bystry umysł i cierpliwość w dążeniu do celu pozwoliły wydobyć się mroków historii. Mroków które na zawsze pochłonęły inne piastowskie księżniczki których nawet imiona nie zapisały się w pieśniach, podaniach czy kronikach.

Sygryda Storråda w Polsce zwana Świętosławą powraca w drugim...

Bardzo dobra powieść historyczna. Moim zdaniem "Królowa" jest odrobinę lepsza od "Hardej". Mam ochotę przeczytać kolejne książki Cherezińskiej więc na pewno nie jest to moje ostatnie spotkanie z twórczością tej Autorki.

Ciekawa opowieść historyczna z elementami fikcyjnymi. Dzięki takim książkom postacie z minionych epok stają się troszkę bliższe, bardziej ludzkie.
Momentami ciężko mi się czutało, ze względu na styl pisarki, język, nazewnictwo. Czytałam w sposób przerywany, więc troche to zajęło. W między czasie przeczytałam inne książki ;-P
Ogólnie warto, polecam.

Na półkach: , , , , , , ,

W drugiej części przygód Świętosława początkowo nie ma aż tak dużo do powiedzenia, jak w pierwszej, ale po śmierci Swena Widłobrodego ta sytuacja ulegnie zmianie. Z jej doświadczenia korzystają synowie, służy też radą swojemu bratu Bolesławowi. Mimo że straciła kilka najbliższych jej osób, to nadal nieugięcie kroczy do przodu, ku własnym i synów celom.

Świat odmalowany...

Dyskusje