Królowa

Okładka książki Królowa Elżbieta Cherezińska
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Królowa
Elżbieta Cherezińska Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Harda (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Harda (tom 2)
Zysk i S-ka
2016-09-19
2016-09-19
klątwa miłość namiętność nienawiść przeznaczenie średniowiecze uczucie walka o władzę
Inne

Władza, układy, miłość, zazdrość i wszystko opisane na tle niezwykle malowniczego świata Słowian oraz ludzi północy. Kolejna książka, po której przeczytaniu pozostaje nieodparte wrażenie, że powinno być jeszcze kilka tomów...
Jest to moja opinia nie tylko dla tej konkretnej książki, ale dla obydwu tomów.

Jest to moja opinia nie tylko dla tej konkretnej książki, ale dla obydwu tomów.

Jaka szkoda ze ta historia się skończyła! Polecam każdemu kto się fascynuje historią. Idealny przykład jak można strzępki wiedzy historycznej przekształcić w kapitalną powieść. Czytając to miałem wrażenie i chciałbym aby tak to było naprawdę.

Kontynuacja "Hardej". Świetna, ciekawa i niezawodna.

Kontynuacja "Hardej". Świetna, ciekawa i niezawodna.

Och, gdybyż zrobić z tego serial ! Rewelacyjny materiał na hit, rozpisany na 2 -3 sezony. Byłaby polska "Gra o tron".

Bardzo dobra książka. Kolejna część przygód Hardej podobała mi się nawet nieco bardziej niż jej poprzedniczka. Połączenie historii z powieścią fabularną jest całkiem udane. Jedyny minus to tak jak poprzednio: mnogość bohaterów oraz sfera miłosna (chociaż nie w każdym przypadku). Główna bohaterka - silna kobieta została bardzo dobrze przedstawiona. Mam na myśli to, że autorka nie zrobiła z niej silnej "na siłę" tylko zostało to zaprezentowane w bardzo naturalny sposób. Podobała mi się również postać Bolesława Chrobrego, który również opisany został bardzo ciekawie. W książce czuć klimat średniowiecza. Bardzo fajnie współgrają architektura, sprawy wojenne oraz bohaterowie. Niedogodnością były również przeskoki fabularne, czasem dosyć spore, przez co czytelnik ma wrażenie, że wydarzenia w książce dzieją się w krótkim okresie czasu, gdy tymczasem niekiedy różnica sięga wielu miesięcy. Książka zdecydowanie godna polecenia osobom, które lubią średniowieczny klimat. Myślę, że miłośnicy romansu też znajdą w niej coś dla siebie. Dobrze, że powstają książki, których tematem jest historia Polski, zawsze jest to jakiś rodzaj lekcji - jakże przyjemnej.

Ciekawa, nie mogłam oderwać się od czytania

Ciekawa, nie mogłam oderwać się od czytania

Książka bardzo mi się podobała. Czyta się ją niemal jednym tchem i nie chce przestać. Rzadko od bohatera powieści bije taka siła, jak od Świętosławy. Nawet jeśli momentami historia mocno się mija z prawdą (co autorka sama przyznała w notce), to ma się nadzieję, że niektóre zdarzenia właśnie tak wyglądały, jak jest to opisane.

Mały edit (zapomniałam): zakończenie mi się bardzo nie podobało, moim zdaniem kompletnie niepotrzebnie się tam znalazło w takiej formie. Nie wpływa to jednak na moją ostateczną ocenę.

Mały edit (zapomniałam): zakończenie mi się...

Oba tomy czytało mi się naprawdę przyjemnie. Wiele razy powieść skłaniała mnie do wyszukiwania informacje o poruszanych zagadnieniach (np. o Bodzi).

Książka jest równie wspaniała jak Harda, bardziej dojrzała i nieco ujarzmiona. Nietuzinkowy portret silnej kobiety i odważnych decyzji w splocie średniowiecznych ideałów. Gorący tygiel ortodoksyjnej religijności, nieokiełznanej brutalności graniczącej z okrucieństwem i szaleństwa. Taka była nasza historia. Czyta się cudnie, polecam.

Jestem pod wrażeniem, jak ciekawie można przedstawić historię. W drugim tomie "Hardej" Elżbiety Cherezińskiej "Królowa", możemy przeczytać dalsze losy Świętosławy po jej ślubie ze Svenem Widłobrodym.
Pisarka we wspaniały sposób przedstawia tragizm sytuacji władczyni oraz wielki konflikt wewnętrzny, który toczy. Jestem zaskoczona, jak z suchych faktów historycznych można stworzyć powieść pełną namiętności, żalu, rozpaczy i uniesień miłosnych.