Wypisy z ksiąg filozoficznych. O miłości, o nienawiści

Na ten moment to najsłabsza pozycja w serii. Znajdzie się tu kilka użytecznych cytatów, ale zdecydowana większość nie porywa.

-----------------------------------------------

„Wskażę ci środek, który wzbudza miłość bez leku, bez ziół i bez żadnego czarodziejskiego zaklęcia: jeśli chcesz być kochany, kochaj”. Seneka

„Miłość jest czynnym zainteresowaniem się życiem i rozwojem tego, co kochamy”. Erich Fromm

„Niech mąż podziwia uczciwość, wierność, obyczajność i czystość swojej małżonki: tylko niepodległe nikomu zalety serca i umysłu trwają wiecznie; z kwiatu piękności każdy dzień zrywa jeden płatek”. Seneka

„Wszystkich należy jednakowo kochać, lecz ponieważ nie wszystkim możemy pomóc, więcej trzeba pomagać tym, którzy ze względu na miejsce, czas albo inne okoliczności niejako losem są z nami bliżej złączeni”. Św Augustyn

„Nadmiernie pragnienie władzy spowodowało upadek aniołów; nadmierne pragnienie wiedzy przyprawiło o upadek człowieka; natomiast miłość bliźniego nigdy nie jest nadmierna”. Francis Bacon

-----------------------------------------------

„Miłość jest czynnym zainteresowaniem się życiem i...

Tę książeczkę otrzymałam w prezencie od kogoś bardzo dla mnie ważnego, dlatego jest dla mnie tym cenniejsza. Ale przecież książka to zawarte w niej treści a te dotyczą dwóch głównych ludzkich uczuć - miłości i nienawiści. W książeczce tej znajdziemy cytaty z dzieł wielu znanych filozofów i myślicieli. Miłość i nienawiść - dwa skrajne uczucia, przeciwstawne sobie a jednak tak do siebie podobne. Oczywiście większą część tej publikacji zajmują myśli dotyczące miłości, która to powinna wieść prym w naszym życiu. Miłość bowiem buduje, kształtuje a nienawiść to siła destrukcyjna, która niszczy w nas człowieczeństwo. Nienawiści należy się wystrzegać, nie dopuszczać jej do serca, do myśli, jednym słowem do siebie. Warto przeczytać zawarte tu przemyślenia i wziąć je sobie do serca, zapamiętać i stosować w codziennym życiu. Polecam!

• Filozofia
  • Nie posiadam
  • Zbiory
  • 2.1. Pisma filozoficzne
  • A. Pierwszeństwo

Arystoteles Wypisy z ksiąg filozoficznych. O miłości, o nienawiści Zobacz więcej