Kategorie. Analityki pierwsze. Analityki wtórne

Okładka książki Kategorie. Analityki pierwsze. Analityki wtórne Arystoteles
Okładka książki Kategorie. Analityki pierwsze. Analityki wtórne
Arystoteles Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Cykl: Arystoteles: Dzieła wszystkie (tom 1) filozofia, etyka
filozofia, etyka
Arystoteles: Dzieła wszystkie (tom 1)
Wydawnictwo Naukowe PWN
2013-01-01
2013-01-01
Kazimierz Leśniak
filozofia starożytna historia filozofii

W Kategoriach znaleźć można arystotelesową teorię substancji. Analityki są jakby dalszym ciągiem Topik i Hermeneutyk, więc powtórzę to, co tam:

W niedawno wysłuchanym wykładzie z logiki i semantyki, profesor zakończył cytatem z Hegla: „Znajomość logiki tak pomaga w rozumowaniu, jak znajomość fizjologii w trawieniu”. Albo się "to" ma, albo się "tego" nie ma.

I właściwie tyle w temacie. Jeśli ktoś jest intelektualnym masochistą, to śmiało może się tym tomem katować.

--------------------------------

„Maier przypuszcza, że do zajęcia się logiką skłonił Arystotelesa w pewnych szkołach filozoficznych sceptycyzm, zwłaszcza w szkole megarejskiej i cynickiej. Chcąc odeprzeć argumentacje sceptyczne, rozwinął teorię dialektyki w Topicach. Teorię tę tworzył pod wpływem platońskiej koncepcji dialektyki (…)”.

„Sokrates zaczynał swoją argumentację z pewnego dystansu, jakby oskarżając partnera; pytał go więc najpierw: powiedz mi, czy, jeżeli syn twój niedawno zachorował, to czy sam go leczyłeś, czy radziłeś się lekarza? Oczywiście lekarza – odpowiada tamten. A czy radziłeś się pierwszego lepszego lekarza, czy raczej chciałeś się wpierw dowiedzieć, kto jest dobrym lekarzem i który wiele czasu poświęcił na to, ażeby się wyuczyć swojego zawodu? I podobnie na temat fachowości szewca czy woźnicy. Wreszcie konkluzja: wydaje się, że wszędzie jest tak, że kto się dobrze wyuczył swojego fachu, wykonuje go lepiej niż ten, kto się na nim nie zna. Dlaczego miałoby być inaczej w polityce?”.

I właściwie...

• Do kupienia