Wielkie idee dla zabieganych. Mała książeczka o przełomowych koncepcjach

Okładka książki Wielkie idee dla zabieganych. Mała książeczka o przełomowych koncepcjach Jonny Thomson
Jonny Thomson Wydawnictwo: Insignis Cykl: Dla zabieganych (tom 2) filozofia, etyka
filozofia, etyka
Dla zabieganych (tom 2)
Mini Big Ideas
Insignis
2023-11-08
2023-11-08
Dominika Braithwaite
JonnyThomson Thomson WielkieIdee Idee Zabieganych

Dla mnie bomba. Czyli druga bomba od tego autora. Trudne i skomplikowane zagadnienia "dla idiotów" - podane w super strawny sposób, jasno, prosto a nawet z humorem. A wszystko na 2-3 kartkach. Jonny Thomson to mistrz!

Czy mądra książka może być przyjemna i lekka? Może!
Autor z wielką lekkością (i humorem!) przedstawia największe osiągnięcia ludzkości. Skondensowana wiedza przedstawiona w prosty sposób. Dodatkowo, każda tytułowa idea opisana jest krótko (a więc dla zabieganych),a więc można czytać - odkładać - dalej czytać - wracać itd. itd.
Zachęca do zagłębienia niektórych tematów lub odświeżenia szkolnej wiedzy.

Czy mądra książka może być przyjemna i lekka? Może!
Zachęca do zagłębienia niektórych tematów...

Byłam o krok od ze zrezygnowania z doczytania tej książki do końca. Zwłaszcza początkowe rozdziały dotyczące biologii, chemii czy medycyny zostawiały mnie ze sporym uczuciem niedosytu – to dosłownie "muśnięcie" historii różnych odkryć. Nie mogłam się oprzeć porównaniu tych samych tematów z książkami Thorwalda, a wypadało ono niestety strasznie słabo. Dalej było tylko nieznacznie lepiej. Zdecydowana większość przedstawionej wiedza to powtórka z liceum. Na całą książkę trafiło się dosłownie kilka nowych dla mnie ciekawostek. Nie można zbytnio liczyć na rozszerzenie wiedzy, bo autor bardzo płytko prześlizgnął się po tematach. Jednak na kilka z opisywanych idei można spojrzeć pod innym kątem, Thomson sprytnie pokazuje nam, w jaki sposób wpływały na historię.

Tu mogłabym tę niezbyt pochlebną recenzję zakończyć, aczkolwiek nie potrafię nie wspomnieć o literackim kunszcie Thomsona. Po prostu muszę wspomnieć jego lekkie pióro, zwłaszcza przy pisaniu o czymś, o czym, jak sam przyznał w epilogu, zbytnio szerokiej wiedzy nie posiadał. I chociaż informacje podane są niezwykle skrótowo, to żeby przebrnąć przez całą historię danego wynalazku i w jednym zdaniu wymienić pięć nazwisk wszystkich, którzy się przyczynili do jego rozwinięcia, trzeba przebrnąć przez całkiem sporą ilość źródeł. Stąd trudno mi nie podziwiać ogromu pracy, jaka została włożona w tę książkę. Pozostaje mi właściwie pytanie, że może niesmak i niedosyt, jakie odczułam po skończonym czytaniu nie jest winą autora, ale samej formy? Wydaje mi się, że Thomson mógłby napisać coś naprawdę dobrego, niestety źle wybrał temat i sposób jego przedstawienia. Jak dla mnie, taka książka w ogóle nie jest potrzebna. Jej przeczytanie niczego nie wnosi, a przecież jest to chyba założenie literatury popularnonaukowej. Pozostaje mi mieć nadzieję, że Thomson kiedyś lepiej spożytkuje swój talent.

Trochę gorsza od filozofii ale też miło się czytało. Polecam dla zabieganych.l :)

Za dużo, za płytko, zbyt chaotycznie. Autor jest z wykształcenia filozofem i poprzednia książka traktująca o filozofii właśnie była dużo lepsza. Tutaj chciał złapać zbyt wiele srok za ogon, a chwilami dodatkowo raczył nas infantylnymi dowcipami.

Garść ciekawych informacji podanych w krótkiej, przystępnej formie.

Garść ciekawych informacji podanych w krótkiej, przystępnej formie.

Największa zaleta tej książeczki jest jednocześnie jej największą wadą. Mamy pokrótce opisane wielkie idee z różnych kategorii, przyczyny ich pojawienia się, rozwój, czasem zmierzch, kryjącą się za nimi filozofię. Wszystko to w skrótowej kompaktowej formie, świetne dla uporządkowania wiedzy, ale nie zaspokajające ciekawości. Autor pisze tak zajmująco, że szkoda, że te wpisy są takie krótkie.

"Wielkie idee dla zabieganych" to szybka i przyjemna powtórka z wiedzy ogólnej. Dzięki lekkiemu stylowi i podziałowi na krótkie mini-rozdziały książkę świetnie się czyta, a jednocześnie można odświeżyć sobie informacje z różnych dziedzin, od fizyki po religię, i przyswoić sporą porcję ciekawostek. Nie jest to może najbardziej odkrywcza pozycja, ale zdecydowanie warto zwrócić na nią uwagę.

Książka trochę do przypomnienia, poszerzenia lub ewentualnie uzupełnienia wiedzy. Niektóre tematy tylko liźnięte co może być co dla niektórych problemem. Ogólnie rozdziały dosyć krótkie co fajnie się wpisuje na szybkie sesje czytania do spania.

Gdyby szkolne podręczniki miały taką formę, uczniowie sięgali by po nie z przyjemnością. Autor w swojej książce porusza zagadnienia z wielu dziedzin takich jak biologia, chemia, medycyna, polityka czy religia. W sposób zwięzły lecz treściwy przedstawia ogólny zarys najważniejszych koncepcji, idei czy wynalazków, które wywarły ogromny wpływ na to, w jakim świecie dzisiaj żyjemy. A przede wszystkim zachęca czytelnika do zastanowienia się, jak kiedyś żyli ludzie. Książka godna polecenia.

• Popularnonaukowe