Nineteen Eighty-Four

George Orwell
literatura piękna 355 str.
Data 1. wydania:

literatura piękna
1984 dystopia antyutopia Wielki Brat XX wiek totalitaryzm

Kup książkę

Opinie [1 782]

Powieść wielka i wielowymiarowa; przygnębiająca, a zarazem do bólu prawdziwa. Na jej temat powstawały dziesiątki opracowań i prac naukowych (a także czerpiący z niej tylko tytuł odpychający program telewizyjny). Wydawać by się mogło, że wszystko już o niej powiedziano. Okazuje się jednak, że mimo ponad 70 lat na karku nadal pozostaje aktualna.

Autor szkielet fabuły wz...

Wg mnie arcydzieło. Do tej książki można wracać i czytać, jakby się jej nie znało. Ma świetny, mroczny klimat.

Polecali przeczytaj. Nie było nakreslonych i opisanych bitw i mocnycn tortur,ktore przezywalam z każdym dniem. Książka tez nachalnie nie jest skierowana w strone po,ityczna,a lrzynajmniej ja tego tak nie odczuwałam. Bardzo mi sie podobala i biore się za folwark.

Bardzo dobra książka. Idealnie przedstawia do czego dąży większość, jak nie wszystkie dyktatury i co się dzieję z ludźmi, którzy się im przeciwstawiają.

W świetle ostatnich doniesień z państwa środka, książka nabiera na znaczeniu to, już nie fikcja literacka a rzeczywistość.

IGNORANCJA = SIŁA

Długo się zbierałam do napisania cokolwiek o tej książce, ponieważ jestem pewna, że wszystko co mogło być powiedziane już zostało. Dodatkowo czułam się nieco przytłoczona jej wielowymiarowością oraz objętością jeżeli chodzi o detaliczność oraz nieprzeciętne sprecyzowanie świata przedstawionego.
Już od pierwszej strony jesteśmy rzuceni przez autor...

Książkę pochłania się bardzo szybko, wszystko przez ogromny strach związany z brutalnością bardzo realnej przyszłości. Wizja ta jest przerażająca i paskudnie niszcząca człowieka, bo jak poradzić sobie w państwie w którym szara jednostka jest tylko częścią wielkiej szarej masy otoczonej kłamstwem, i brzydotą? A także tak wielką ilością zasad, że łączą się w jedną wielką głosząc...

Wizja przyszłości, która zaczyna się realizować we współczesnym świecie.

Nie mogą zmienić siłą czyichś uczuć; zresztą nawet sam człowiek nie może ich zmienić, choćby nie wiadomo jak pragnął. Tak, potrafią wydobyć każdy szczegół tego, co robił lub mówił; ale serce, którego działanie nawet dla niego stanowi tajemnicę, pozostaje niezwyciężone.

Rewelacyjna. Wciągająca. Przerażająca.