Lolita

Okładka książki Lolita Vladimir Nabokov
Okładka książki Lolita
Vladimir Nabokov Wydawnictwo: W.A.B. Ekranizacje: Lolita (1998) literatura piękna
Lolita
Ekranizacje:
Lolita (1998)
Nabokov Humbert Dolores Haze
Inne

W mojej opinii za długa. Połowę książki mnie wciągnęło, ale za to 2 połowa była katorgą.
Najlepsze pierwsza i ostatnia ćwiartka.
Mimo wszystko dobra próba spojrzenia oczami padeofila. Oczami osoby zniewolonej nałogiem do małych dziewczynek

Najlepsze pierwsza i ostatnia ćwiartka.

klasyk

klasyk

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wszyscy, którzy klikają powyżej 6 gwiazdek to pewnie rodzina i znajomi wydawcy ;-)
Ciekawy opis psychiki oraz USA. Ale za dużo nawiązań czytelnych jedynie dla Amerykanina, erudyty z lat 60-tych.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mamy tutaj fascynujący (ale też obrzydzający i odrzucający) opis przypadku od obsesji do obłędu ukształtowany za pomocą finezyjnego języka i stylu. Jedyne co mnie irytowało, to wstawki w języku francuskim bez żadnego tłumaczenia - spowalniało to moją lekturę i wybijało z rytmu.
Kawał literatury. Na pewno warto raz w życiu ją przeczytać, szczególnie ze względu na jej znaczenie w literackim świecie. Nie jest to łatwa książka, ale na długo ją zapamiętam. Jestem pewna, że nie wyłapałam wszystkich smaczków, jakimi autor chciał nakarmić czytelników (jak takie francuskie pieski),ale i tak dzięki temu została zachowana równowaga między ciężarem tematycznym, a jego przedstawieniem.

O tej książce mówi się dużo nie bez powodu. Jednak kontrowersja, jaka nieustannie od lat się wokół niej kręci, również jest w pełni uzasadniona. Zapraszam Was po szerszą opinię na swój kanał!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo tovideo - opinia

Ciężka książka. Szczególnie pierwsza część, gdzie autor burzy tabu za tabu posuwając się coraz dalej w swoim opisie świata. Lektura tej powieści wymusza na czytelniku zadanie sobie kilku pytań - może nie o samym temacie powieści, ale o relacji czytelnika, autora i lektury.

Jestem za to zachwycony językiem, którego użył tutaj autor i należą się głębokie ukłony dla tłumacza, że potrafił tak dużo wyciągnąć z języka polskiego.

Pamiętnik pedofila. Obraz człowieka pochłoniętego chorą fascynacją na punkcie dziecka. Intrygujący, kontrowersyjny, u większości powodujący obrzydzenie.
Mimo wszystko uważam, że jest to godna uwagi pozycja, szczególnie dla kogoś, kto chciałby zbadać temat od strony psychologicznej, ponieważ emocje i myśli głównego bohatera są szczegółowo opisane.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ktoś napisał, że mocny początek i mocne zakończenie, a środek trochę nudny - i ja się totalnie pod tym podpisuję. Szkoda mi było jednak tę książkę kończyć, tym bardziej, że skończyła się z zaskoczenia - myślałem, że została mi jeszcze 1/3 a to były same przypisy :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lolita po raz kolejny. Tym razem czytałam na spotkane klubu książki.
Jak zawsze czerpałam ogromną przyjemność z obcowania z tą lektura. Zachwyca mnie piękno i bogactwo języka, a właściwie różnych języków. Przede wszystkim to wymyślny, fantazyjny, wyrafinowany język narratora, Humberta Humberta i prostacki, bezpośredni, młodzieżowy - tytułowej Lolity.
Myślę, że tematyka tej powieści jest powszechnie znana, także dzięki dwóm ekranizacjom. Niestety, fabuła jest obrzydliwa i okrutna, perfidne poczynania pedofila podobać się nie mogą. Fascynujące jest pokazanie duszy bohatera, jego nieprzepartej żądzy, odrażającego wyrachowania, bezwzględnego niszczenia życia dziecka. I nie ma tu nic do rzeczy wszechstronne wykształcenie, praca akademicka, wysoka kultura i obycie profesora Humberta. Dużym plusem jest to, wracam do języka, że opowiadając tak drastyczną, perwersyjną historię, Nabokov nie użył ani jednego wulgaryzmu.
Szerszą opinię napisałam 3 lata temu, nie będę jej powtarzać.
Chylę czoło przed fantastycznym przekładem Michała Kłobukowskiego, jego kreatywność i żonglerka słowami jest oszałamiająca.
Muszę wrzucić jednak kamyczek do ogródka wydawcy: brak tłumaczenia tekstów obcojęzycznych, szczególnie francuskich, uważam za istotne zaniedbanie. Bardzo mi brakowało tego rodzaju przypisów, a sprawdzanie wszystkich fraz w translatorze stanowi duże utrudnienie.
Polecam gorąco, ta książka się nie starzeje.

Lolita po raz kolejny. Tym razem czytałam na spotkane klubu książki.
Myślę, że tematyka tej...

„Lolita” Nabokova jest książką zdecydowanie ciężką. Gdy zaczynasz książkę i nie czytałeś wcześniej spoilerów, nie jesteś gotowy na to, co zastaniesz przez następne strony. Z każdą kolejną kartką czułam jeszcze większy szok i co jakiś czas musiałam robić przerwy, bo temat jest trudny. A czego dotyczy temat „Lolity”? Cała książka kręci się wokół Humberta, człowieka, którego pociągają małe dziewczynki, a raczej ich uroda. Sam zaznacza, iż próbował walczyć z tym, jednak poddał się w momencie kiedy poznał tytułową bohaterkę Lo, zwaną przez niego Lolitą. Opowiada historię mężczyzny świadomego swej niezdrowej fascynacji dziećmi płci żeńskiej. Doświadczymy w tym dziele wielu sytuacji, które nabierają charakteru seksualnego Humberta wobec Lo. Główny bohater jest tak zauroczony swą Lolitą, że żeni się z jej matką, byleby być blisko młodej dziewczyny. Książka porusza zdecydowanie ciężki, ale również poważny oraz ważny temat, z tego powodu polecam przeczytać dzieło Nabokova. Treść jest dla osób z stalowymi nerwami oraz osób pełnoletnich.

• Klasyka
  • Literatura rosyjska