Rok 1984

nowomowa myślozbrodnia Wielki Brat antyutopia totalitaryzm
Inne
36718 ocen 2092 opinii

Opinie [2 092]

Pesymistyczna wizja świata. Słuchałem audiobooka z zaciekawieniem choć książka jest nieco przygnębiająca. Zakończenia można się domyślić choć nie jest ono oczywiste.
Polecam przeczytać każdemu, zwłaszcza młodzieży.

Otwiera oczy!

Mimo bardzo wygórowanych wymagań powstałych poprzez kult, jaki obrósł wokół tej powieści, nie zawiodłem się. Przerażająco prawdziwa, ostrzega przed czymś, co może nas kiedyś dotknąć. Do tego napisana stylem bardzo przystępnym i zrozumiałym dla każdego.

Książka doskonale opisująca współczesne czasy. Ludzie kontrolowani na każdym kroku , ślepo wierzący w to co mówi władza I nie potrafiący myśleć samodzielne. A jeżeli już ktoś potrafi myśleć to ma robione pranie mózgu ponieważ ludzie myślący to wielki wróg dla Partii. Wielki Brat Patrzy

Mieszkając na Białorusi w roku 2020 rzeczywistość opisana w Roku 1984 nie zdaje mi się już tak naprawdę fantastyczną. Strasznie pomyśleć, ale w drugiej dekadzie 21 stulecia odbywają się rzeczy napisane 70 lat temu jak antyutopia. Rzuciwszy wzrok z okna widzę podobne bezczelne okrucieństwo, zniszczenie osobowości, beznadziejną przyszłość.
Orwell w książce nadal ostrzega...

Świetna książka. Coraz bardziej zaczyna pasować do tego,co dzieje się w tym kraju...

Nie da się przeczytać tej samej książki dwa razy.

Legendarna książka, z której niektóre wyrażenia weszły do słownika codziennego. Chyba każdy przyzna też, że rzeczywistość za oknem czy na ekranach czasami zbyt mocno przypomina orwellowski rok 1984.

Autorowi świetnie udaje się zbudować (kafkowski?) klimat niepokoju i osaczenia głównego bohatera. Wizja świata przyszłości jest czasami aż zbyt dopracowana i...łopatologiczna....

Ewaporowany/ewaporowana... Gdybym nie zapoznała się podczas lektury tej książki z wyżej wymienionym słowem, nie wiedziałabym jak zdefiniować to, co służby międzynarodowe robią z torturowaymi przez siebie "nizinami społecznymi".

Orwell nie gorszym futurologiem był niż Lem. Przerażające arcydzieło.

Dyskusje

48 563