Rok 1984

2021-11-24
Tomasz Mirkowicz
nowomowa myślozbrodnia Wielki Brat antyutopia totalitaryzm
Inne

Jest to książka, którą trzeba znać!

Jest to książka, którą trzeba znać!

Książkę określiłbym jako vintage matrix, tylko że "Rok 1984" był bardzo realny. Kolejna książka, w której George Orwell w nieco zawoalowany sposób ujawnia tajniki komunizmu. Niesamowicie wciągająca historia, która od początku trzyma czytelnika w niesamowitym napięciu.

Książka rewelacyjna. Sięgnęłam po nią po latach. Jako jedna z niewielu lektur szkolnych bardzo się uczniom podoba. i jak sami powiedzieli czytają ją z wielką przyjemnością.

Książka sama w sobie to sprawnie i ciekawie napisany pamflet na komunizm. Ciekawe jest to, że pomimo upadku wspomnianego ustroju, kolejne pokolenia odnajdują w tym tekscie odniesienia do własnej rzeczywistości i traktują Orwella jako genialnego proroka przyszłości... W istocie, autor nie odkrywa tu żadnej Ameryki i serwuje nam oczywistości. Bo ludzkość zawsze dzieliła się, dzieli i będzie dzielić na nic nie znaczącą większość zwaną prolami oraz prominentną mniejszość, zwaną władzą lub partią. Zastanawia mnie też, czy czytelnicy zgadzają się ze smutnym morałem, który wysnuwa się z tej lektury? Wszak jednostka, choćby najbardziej wywrotowa i inteligentna ostatecznie przegrywa z systemem...

Dziś w dobie cyfryzacji tą książkę powinien przeczytać ze zrozumieniem każdy, przed wejściem w dorosły świat i uzyskaniem praw wyborczych.

Bardzo podobał mi się klimat tej książki. Taka wizja świata jednocześnie fascynowała i przerażała swoją brutalnością. Końcówka książki, w której wydawałoby się, że potrzeba szczęśliwego zakończenia (chociażby z tym, że bohater umrze z nienawiścią w sercu do Wielkiego Brata),była idealna! Właśnie tego okrutnego sprowadzenia do rzeczywistości potrzebowałam - świat stworzony przez partię stał się doskonały i żaden pojedynczy buntownik nie był w stanie się mu sprzeciwić.
Umrzesz, ale tylko, gdy pokochasz to, czego tak bardzo nienawidziłeś.

Książka przypadała mi do gustu bardziej niż się spodziewałem. Nie chce zabrzmieć jak foliarz ale książka zdecydowanie pomaga otworzyć oczy w pewnych kwestiach politycznych. Pozycja obowiązkowa dla każdego.

Podręcznik dla ideologów "Prawa i Sprawiedliwości", z którego czerpali przez 8 lat rządzenia.

.. a przy okazji wybitne dzieło, po lekturze którego inaczej patrzy się na świat, władzę i społeczeństwo.

Jestem zachwycona książką. Trudno opisać to, co czuje się po jej przeczytaniu - mieszanka ekscytacji i przerażenia. Osobiście uwielbiam dystopię, więc tym bardziej książka bardzo przypadła mi do gustu, ale to... już chyba na zawsze zostanie najlepszą dystopią jaką czytałam. Fantastyczny klasyk literatury!

Przerażająca wizja autora, który bardzo trafnie opisuje zależności, schematy, społeczeństwo, mechanizm jego działania, sposób myślenia ludzi, czy choćby jak łatwo manipulować nimi w taki sposób, by dzieci donosiły na własnych rodziców...

Z jednej strony cieszę się, że "Rok 1984" trafił na listę lektur, ale z drugiej strony myślę, że to jest książka, po którą każdy sięga "w swoim wieku", kiedy jest gotów ją przeczytać i ją odpowiednio zrozumieć.

Warta uwagi dla każdego obywatela! :)

Przerażająca wizja autora, który bardzo trafnie opisuje zależności,...

Wstyd, się przyznać, że dopiero teraz zdecydowałem się na przeczytanie tej powieści, zwłaszcza, że jestem sporym fanem dystopii. Być może po prostu potrzebowałem dojrzeć do tej książki.

Na jej temat zostało powiedziane już pewnie wszystko. Więc napiszę krótko: jest niezwykle przemyślana, niepokojąca, prowokująca, wizjonerska, mądra i smutna zarazem. I przerażająca. Prawdziwa kopalnia cytatów, aż kipi od fragmentów zmuszających do refleksji.

Absolutnie zasługuje na miano klasyka i jest jedną z tych książek, którą każdy powinien chociaż raz przeczytać.

• Klasyka
  • Lektury