Okruchy dnia

The Remains of the Day
literatura piękna
Jan Rybicki
Inne

Książka z cyklu lekcji życiowych.

Na powierzchni dzieje się niewiele, akcja właściwie rozwija się poprzez wspomnienia i przypadkowe, ale znaczące spotkania.

Bohater przebył większość życia z pewnym zestawem nietypowych przekonań i fiksacji i zgodnie ze swoimi własnymi ideałami odniósł sukces. Ale czy jest to prawdziwy sukces, czy też zmarnował większość swojego czasu....

10 punktów za mistrzowski sposób narracji oraz język, które czynią z tej powieści małe arcydzieło.

Drugą istotną zasługą tej książki jest przypomnienie współczesnym, zwłaszcza młodym ludziom, czym jest powołanie zawodowe. Wierność zasadom oraz oddanie, z jakim Pan Stevens wykonywał swoją pracę, a właściwie służbę, wzbudza mój najgłębszy szacunek.

Inną kwestią, której nie...

Na półkach: , , , , ,

Czy praca może związać Cię na całe życie? Czy można jej się poświecić całkowicie? Historia Stevensa, kamerdynera Darlington Hall od lat dwudziestych do lat powojennych.

Niesamowita powieść, która wywołała u mnie burzę emocji. Fabuła, choć prosta, jest idealną kanwą dla, powiem śmiało, wewnętrznego traktatu filozoficznego traktowania zarówno siebie samego jak i swoich obowiązków. Kamerdyner Stevens nie raz wzbudził u mnie bunt. Jego bezgraniczna lojalność działała mi mocno na nerwy. Czasem w myślach błagałem wręcz autora, żeby postawę...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wzruszająca i pięknie opisana historia miłości. W głównej jednak mierze przypomina powiastkę filozoficzną traktującą o poczuciu niezależności, lojalności i wolności wyboru. Stevens reprezentuje przeciętnego obywatela nienależącego do garstki wszechwładnych polityków i bogaczy. Mierzy się on z problemem swoich ambicji, osiągnięć życiowych oraz sensu swojej egzystencji wciąż...

Piękna, smutna opowieść o tym, o czym zawsze jest wielka literatura (tu niewielka objętościowo), o miłości, o nadziejach, straconych złudzeniach, o tym co naprawdę ważne w życiu etc. Wspaniały film swoją drogą nakręcono na podstawie tej mini-powieści.

Rozkochałem się ostatnio w audiobookach które wypełniają mi każdą wolną chwilę.
Tę rozrywkę dostarczył mi Krzysztof Gosztyła i muszę przyznać, jego interpretacja bardzo mi się spodobała, gorąco polecam.

Sama książka nie porywa fabułą, ale cieszy bogatym językiem. Uczy pokornego podejścia do służbowych obowiązków, a jednocześnie wyznacza pewne granice, po przekroczeniu...

Żądna odpoczynku od krwawych thrillerów zwykle sięgam po literaturę piękną. Nie wiem dlaczego ale podświadomie szukam czegoś wybitnego, nagradzanego, oklaskiwanego czy noblowskiego.
Z jednej strony jest to nadrabianie czegoś, co umknęło mi przez moje czytelnicze lata a z drugiej strony chyba dojrzałam do takiej literatury. Ciekawość tej bardzo angielskiej powieści...

2045

"Okruchy dnia" to piękna, dopieszczona pod względem stylu, bardzo wzruszająca opowieść.

Biedny, biedny kamerdynerze... Czemuś się oddał tak bez reszty tym nieistotnym pojęciom?

Dyskusje

3 591