Purezento

Inne

Oficjalne recenzje i

Piękno skazy

[ 26 ] Link do recenzji

Japońska sztuka niedoskonałości życiowej. Nauka "tu i teraz", cenne obserwacje i przemyślenia. Wyborna książka na skołatane myśli. Pomaga przystopować i zatopić się w słowach. Okazuje się, że można wytresować nasze najbardziej żarłoczne rekiny.

Małe dzieło sztuki, delikatna, osobista podróż bohaterki do Japonii, która przekształca się w poszukiwanie sensu życia, w tym - miłości, albo - sensu życia, czyli miłości.

Na półkach: , , , ,

W porównaniu z "Ciemno, prawie noc", z której to doskonałej powieści znam Panią Bator "Purezento" leży na całkowicie odmiennym biegunie. To faktycznie prezent, bo nie spodziewałam się tak diametralnie innej powieści pisanej przez tę samą autorkę.

W "Purezento" sklejamy powoli, razem z bohaterką, jej roztrzaskane życie. Uczymy się trudnej sztuki kintsugi, nie bez bólu,...

KINTSUGI sztuka naprawiania potłuczonych skorup, ceramiki przy użyciu złota. Sztuka bardzo precyzyjna i pracochłonna. M.in o tym jest ta książka ale nie tylko... Czy posiadając umiejętność kintsugi można posklejać coś jeszcze... W powieści ważny jest też kot, posiłki, rowerowe wycieczki po Tokio i spotkania- rozmowy...
Tekst Bator jest delikatny, wyciszony,...

bardzo dobra Bator, serio , warto spróbować

"...melancholia w Japonii ma tysiąc odcieni, które nie posiadają swoich nazw w żadnych innych językach, dużych czy małych. Jednak można je poczuć, kiedy uważnie zamieszkuje się codzienność światła i cienia, Ziemi, wody i powietrza."

Zdania konstruowane przez autorkę w sposób przemyślany, zapraszający czytelnika w powolny, lecz żywy świat cierpienia i wewnętrznej żałoby po...

Odpadłam. Pretensjonalne popłuczyny po Murakamim. To odmienianie frazy "mój chłopak" przez wszystkie przypadki dodatkowo dodaje tej rzekomej żałobie jakiegoś gimnazjalnego sznytu. Nie wierzę tym emocjom nic a nic. Wypracowanie na wydumany temat plus lektury Murakamiego w tle. I to dość smętne silenie się na głębię.
Szkoda czasu.

Dla odmiany autorka powieści zabiera nas do Japonii. I świetnie jej to wyszło. Zmiana klimatu, pozwala nam zmienić również punkt widzenia. Przyjemna lektura pozwalająca przy okazji przemyśleć to i owo.

Klimat Japonii wymieszany ze spokojem przemijania jako odwiecznego prawa życia. Bohaterka książki odkrywa nowe znaczenia i mierzy się z lękami przeszłości. Do tego wszystkiego opis sztuki kintsugi, który jest obrazem sklejania naszych rozbitych wspomnień. Książka idealna nie tylko dla fanow smaku unami.

Purezento Joanny Bator jest moją pierwszą książka tej pisarki. Jest w niej coś przyciągającego, tajemniczego, uspokajającego. Główna bohaterka to nauczycielka polskiego i angielskiego, która po utracie chłopaka wyjeżdża na prośbę Pani Myoko do Japonii dokładnie do Tokio gdzie miałaby opiekować się domem i kotem.

Dyskusje

1 236