Okruchy dnia

Albatros
2017-10-18
2017-10-18
Jan Rybicki
literatura japońska Nagroda Nobla frustracja literatura angielska odmiana losu poszukiwanie szczęścia praca pracoholizm romans
Inne

To jest po prostu powieściowy majstersztyk. Jest o czym pomyśleć po lekturze a historia miłosna, która się toczy między wierszami jest rozdzierająco wzruszająca.

Świetna książka, pięknie napisana. Jeśli chodzi o postawy, idee i poglądy postaci, w zestawieniu z rozwojem fabuły, fantastyczne koncepty autora. Który, co mi się bardzo podoba, wszystko, co chce powiedzieć, mówi bez uciekania się do odautorskich komentarzy czy łopatologicznych scenek, obrażających inteligencję czytelników, czego nie znoszę.

Doskonale dobrany bohater do takiego podejścia - zamknięty w sobie, rzekłbym, wybitnie stereotypowy, kamerdyner tradycyjnej, wielkiej angielskiej posiadłości, nie pozwalający (właśnie to słowo) sobie na jakąkolwiek ocenę przedstawianych wydarzeń albo na wyrażanie uczuć (a jednak! ci, co chcą, rozumieją się bez słów). I jego lordowska mość - międzywojenny, pożyteczny idiota Hitlera, wręcz podręcznikowy - właściwie nawet nie zwolennik nazizmu, tylko naiwny głupiec z nieadekwatnie wielkimi wpływami, płynącymi z urodzenia, którym manipuluje grupa spryciarzy. I który przy tym, co urocze, jest przekonany, że klasy niższe w demokracji nie są zdolne do właściwych decyzji wyborczych i dlatego on, i jemu podobni, powinni wybierać za nie. To trochę inna grupa, ale jednak kojarzył mi się tu bardzo Chamberlain ze słynnym "uratowaliśmy pokój" po oddaniu Czech Hitlerowi.

No i oczywiście cały czas w trakcie lektury widziałem Anthony'ego Hopkinsa albo Emmę Thompson. Nie miało być o filmie, ale nie mogłem tego nie napisać ;)

Doskonale dobrany bohater do...

Niby nic się nie dzieje, a dzieje się bardzo dużo. Polecam 😊

Niby nic się nie dzieje, a dzieje się bardzo dużo. Polecam 😊

Prawdziwa perełka literatury. Jestem wielkim fanem filmu, także książka pochłonięta w dwa wieczory.

Skoro kwiecień oczarował mnie prozą Kazuo Ishiguro za sprawą „Nie opuszczaj mnie” postanowiłam pójść za ciosem i przekonać się, czy było to jednorazowe uwiedzenie czy też zapowiada się na dłuższa i bardziej trwałe uczucie. Padło na „Okruchy dnia” przede wszystkim z tego względu, że książka dostępna była w formie audiobooka a wyjątkowo w tym tygodniu brakowało czasu na tradycyjne czytanie.
Już na wstępie polecam taką wersję, gdyż interpretacja tej książki w wydaniu Krzysztofa Gosztyły, chyba drugiego obok Filipa Kosiora mojego ulubionego lektora, jest wprost wyborna i stanowi dodatkową wartość dodaną do samej książki, która niewątpliwie stanowi kolejny przejaw maestrii tego brytyjskiego pisarza.
Opowieść o życiowych perypetiach, skrojonego jak wzorzec z Sevres, idealnego kamerdynera Stevensa, który niezależnie od przeciwności losu, zawirowań historii i własnych potrzeb i pragnień perfekcyjnie wykonuje powierzone mu obowiązki w rezydencji Darlington Hall wydawać by się mogła nudną, wręcz pozbawioną jakichkolwiek emocji opowiastką, jednak sposób w jaki Stevens wspomina lata swej pracy bynajmniej nie rozczarowują, przeciwnie – sprawiają, że oczami wyobraźni wraz z nim przeżywamy wzloty i upadki samych właścicieli posiadłości, jak i wiernego sługi. Przy czym rzecz się nie ma nie tylko w tym, aby oddać charakter pracy na tle zmagań z historią, ale by ukazać jak wiele, w trakcie tej wiernej służby Stevens stracił. Obok nosa przeszła mu szansa na własne szczęście, na miłość i szacunek ukochanej, choć nie otwarcie wielbionej kobiety – panny Keaton. „Okruchy dnia” to bowiem również jej historia. To ona – dawna gospodyni rezydencji, staje się osią, wokół której toczy się akcja powieści. To ona jest ową utraconą szansą, losem na loterii, który nigdy nie został wylosowany.
Kazuo Ishigurii posługując się przepięknym językiem, opierając się na wachlarzu różnorodnych emocji zwraca uwagę na to co z pozoru oczywiste a co jednak tak łatwo stracić z pola widzenia w pogoni za codziennością – życie mamy tylko jedno i warto je rozsądnie przeżyć, czerpiąc z niego garściami i wykorzystując nadarzające się okazje do tego by nie tylko realizować swe zawodowe potrzeby, ale po ty, by być szczęśliwym. Polecam serdecznie tę książkę wszystkim miłośnikom literatury pięknej, bo nie ma co ukrywać, że tak jak o ludzkich emocjach pisze Autor to ze świecą drugiego takiego szukać. Moim zdaniem warto😊

Q: Macie jakieś polecenia z gatunku literatury pięknej? Podajcie je proszę w komentarzach! ❤️
"Okruchy dnia"
Fabuła:
Narratorem książki jest Stevens, angielski kamerdyner, który wierność wobec pracodawcy i wypełnianie obowiązków stawia ponad wszystko. Swoje dotychczasowe życie w całości podporządkował służbie u lorda Darlingtona. Po śmierci chlebodawcy nadal prowadzi jego dom. Podczas krótkiego urlopu wyrusza samochodem do Kornwalii, by namówić do powrotu dawną gospodynię pannę Kenton. Rozpamiętuje minione lata. Proces analizy jest bolesny i przypomina budzenie się z długiego snu. Drobiazgowy Stevens odkrywa, że cała jego egzystencja była w istocie jedynie namiastką prawdziwego życia i że bezpowrotnie utracił szansę na osobiste szczęście.
Recenzja:
Szczerze mówiąc, myślałam że książka noblisty to będzie wyzwanie, że będzie trudna. Okazało się, że totalnie nie. Kazuo Ishiguro pisze pięknym językiem, bardzo dobrze się to czyta. Stevens jako kamerdyner był wykreowany naprawdę dobrze, najbardziej podobały mi się jego złote myśli. Oddawał się swojej pracy całkowicie i był bardzo pracowity. Kolejnym plusem tej książki jest klimat starego, dużego, tajemniczego domostwa jakim jest Darlington Hall. Autor wręcz czaruje czytelnika wciągając go w świat przez siebie wykreowany. Myślę, że ta powieść zasłużyła sobie na Nagrodę Bookera, bo jest naprawdę wspaniała. Jedyne co mi przeszkadzało to fakt, że jest taka krótka. To książka po której zamknięciu czytelnik myśli sobie ale jak to to już koniec? Z bohaterami można się związać i wręcz nie chcieć ich zostawiać kończąc te książkę. Przy czytaniu tej książki odkryłam, że lubię motyw tajemniczego domostwa. To naprawdę dobra literatura piękna, którą wam bardzo polecam. Szczególnie polecam ją osobom, które lubią literaturę piękną i powieści Jane Austen i Franza Kafki. "Okruchy dnia" były świetne! 8 / 10 ⭐

"Okruchy dnia"
Fabuła:

Pochłonęłam w dwa wieczory mając przed oczami bohaterów granych przez Antony`ego Hopkinsa i Emmę Thompson! Historia lokaja, który żył w poczuciu obowiązku i lojalności ale w odcięciu od większości emocji i po latach dokonuje refleksji nad swoim życiem. Kameralna, piękna, smutna, z kilkoma scenami, które zapadają w pamięć na długo!

Początek mnie przeraził. Długie rozważania, które nie podbiły mojego serca.
Całość jedna nostalgiczna. Skłania do przemyśleń.

Początek mnie przeraził. Długie rozważania, które nie podbiły mojego serca.
Całość jedna nostalgiczna. Skłania do przemyśleń.

Jedna z moich perełek. Prosta historia, w której na pozór nic specjalnego się nie dzieje. Jednak język oraz możliwość interpretacji poruszanych kwestii zasługuje na wielkie uznanie. Innymi słowy lektura zmusza do refleksji.
Szczególnie po zakończeniu książki nasunęła mi się pewna dobitna myśl. W życiu trzeba być do pewnego stopnia egoistą. Tak aby z tej naszej egzystencji nie mieć dla siebie tylko okruchów. „Wieczór” to również za mało. Dbajmy o to co najistotniejsze: emocje, aspiracje, relacje międzyludzkie… nasz czas.