Okruchy dnia

Data 1. wydania:
1990-01-01
Jan Rybicki
Albatros
Jan Rybicki literatura japońska Nagroda Nobla Nagroda Bookera frustracja literatura angielska odmiana losu poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa praca pracoholizm romans Wielka Brytania

2027

"Okruchy dnia" to piękna, dopieszczona pod względem stylu, bardzo wzruszająca opowieść.

Biedny, biedny kamerdynerze... Czemuś się oddał tak bez reszty tym nieistotnym pojęciom?

To była dobrze napisana książka, ale niekoniecznie tylko tego od niej oczekiwałam. Podczas czytania tej pozycji, ciągle stałam gdzieś obok i nie potrafiłam poświęcić jej całej swojej uwagi. Być może dlatego nie wciągnęła mnie jej akcja i nie kibicowałam bohaterom tej powieści.

Nie mogę powiedzieć, że "Okruchy dnia" mnie zawiodły. One po prostu nie były tym, czego...

Piękna, dojrzała opowieść o życiu. Którą tak bardzo możemy odnieść do naszych czasów, gdzie w pogoni za karierą, za pieniędzmi trochę zapominamy jak to jest żyć.
To nie moja pierwsza styczność z autorem, ale zdecydowanie jest to najlepsza z jego książek, które dotychczas przeczytałam.

Zabawna, a zarazem nieskończenie smutna powieść o angielskim kamerdynerze, który wspomina swe życie podczas podróży po Anglii. Mimo że osiągnął niemal szczyt swej kariery, dochodzi do wniosku, że żył jedynie namiastką życia, tracąc szansę na prawdziwe szczęście.

Ciekawa lecz nie wciągająca.

Murakami potrafi opisywać relacje damsko-męskie. Są mi bliskie. Lubię współczesny realizm magiczny który jest w jego książkach. Taki jaki można było kiedyś znaleźć w literaturze iberoamerykańskiej. Cortazar, Borges, Fuentes też nie zostali docenieni. Nie czułem się rozczarowany tym, że nie dostał Nobla. Czy Kazuo Ishiguro jest jego konkurencją? Przez kilka lat konkurowali o...

Książka fabularna, w którą autor starał się wpleść kilka ponadczasowych rad życiowych. Wszystko dzieje się w pierwszym dziesięcioleciu po II wojnie światowej w Anglii. Podczas swojej kilkudniowej podróży doświadczony kamerdyner wspomina swoje życie opisując krajobrazy jakie mu towarzyszą. Skłania do refleksji nad własnym życiem i wyborami jakie podejmujemy. Szczególnie...

„Cóż bowiem można osiągnąć ciągłym grzebaniem się w przeszłości i oskarżaniem siebie samego o to, że w życiu nie powiodło się całkiem tak, jak można by sobie tego życzyć?”

„Okruchy dnia” to moja pierwsza powieść laureata literackiej Nagrody Nobla z 2017r. Kazuo Ishiguro.

Kilkudniowa podróż po Anglii staje się dla Stevensa – kamerdynera od zawsze w pełni poświęconego...

przeszywająco smutna, bardzo aktualna - mimo akcji umiejscowionej kilkadziesiat lat temu. kiedys obsesyjnie obowiązkowy kamerdyner - dziś ceo, zajęty surfingiem, wspinaczkami, rowerami - i wszytskim innym, tak bardzo ważnym, że wypełnia życie i brak czasu na... życie

literacki majstersztyk - opowiesc czyta sie sama

Dyskusje

3 506