rozwiń zwiń

2001-01-01
Data 1. wydania:
2002-09-01
Arkadiusz Nakoniecznik, Joanna Grabarek
literatura amerykańska małżeństwo poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa relacje rodzinne rodzina samotność starość
Inne

Prawie sześćset stron i trzy wieczory czytania. Ale doczytałem do końca, chociaż właściwsze byłoby chyba słowo „dobrnąłem”.

Przyznaję, „Korekty”, powieść Jonathana Franzena kupiłem bo skłoniła mnie do tego nagroda National Book Award, przyznana w 2001 r. W USA ukazuje się corocznie masa powieści, więc – uznałem – skoro jakaś książka zostaje wyróżniona, to musi być co najmniej dobra. Ksiązka nie jest zła, przeciwnie, jest bardzo interesująca, ale nie jest to arcydzieło. Ani pod względem kompozycji, ani językowo-literackim.

To, że „Guardian” zaliczył tę powieść do 20 najlepszych powieści XXI wieku, zignorowałem, a to dlatego, że trudno tę listę „Guardiana” traktować poważnie. Wynikałoby z niej, że na świecie pisze się (prawie) wyłącznie po angielsku, a literatura w innych językach nie istnieje. No jak traktować poważnie zestawienie, na którym widnieje „Harry Potter” a nie ma, przykładowo, Houellebecqa czy Modiano?

„Korekty” Jonathana Franzena anonsowane są jako portret współczesnej rodziny amerykańskiej na tle społecznych problemów USA. Jeśli autor miał ambicje dorównać Thomasowi Mannowi i jego powieści „Buddenbrookowie” – też przecież o upadku rodziny opowiadającej – to zamiar ten amerykańskiemu pisarzowi się totalnie nie udał. Każdy, kto czytał „ Buddenbrooków” i, generalnie, Manna, wie, że nie jest to autor najłatwiejszy w odbiorze. Ale Manna broni autentyczny talent i to, że pisał swoje książki ponad sto lat temu. Franzen napisał swoją powieść dwadzieścia lat temu i jestem prawie pewien, że za sto lat nikt o niej nie będzie pamiętał.

Taka jest różnica między Franzenem i Mannem. I taka moja najkrótsza opinia o „Korektach”.

Zdecydowanie wybitna powieść, gęsta od znaczeń, możliwych interpretacji, głęboka i złożona, a jednocześnie świetnie napisana, czyta się miejscami "z zapartym tchem".

Odejmuję jedną gwiazdkę za "nierówność" - to, na co zwrócili uwagę inni Czytelnicy. Niektóre rozdziały są znacznie lepsze od innych, Franzenowi zdarzają się dłużyzny, od innych z kolei fragmentów ciężko się oderwać.

Fakt że nierówna, ale język, konstrukcja i obsesyjne grzebanie w emocjach, (ukrytych) motywach i psychice bohaterów wynagradzają z nawiązką dłużące się fragmenty. Opisy demencji robią niepokojąco duże wrażenie. Dobra na pierwszy raz z Franzenem.

Tyle słyszałam o wybitności tej książki, a dawno żadna mnie tak nie wymęczyła. Chyba nikt z tej rodziny nie wzbudził mojej sympatii (może trochę Denise), a niektórzy wzbudzili wręcz silną niechęć. Wszystkie nieszczęścia, pogubienie i brak jakiegokolwiek spełnienia był tak przytłaczający, że nawet ostatni rozdział tego nie naprawił.

Genialna

Genialna

1. Lepiej byłoby czytać fragmenty niż całość, ale tak się nie da. Książka jest nierówna i przez to trudno ją oceniać pozytywnie.
2. Gorzka opowieść o relacjach w rodzinie, o konsekwencjach wychowania.
3. Postaci ciekawe, ale nie jest to książka, którą zapamiętam do końca życia - raczej już jej nie pamiętam ze względu na dziwaczności i dłużyzny.

2. Gorzka opowieść o relacjach w rodzinie, o konsekwencjach wychowania.

Bardzo sprawnie napisana współczesna obyczajówka; trzeba zainteresować się autorem...

Wspaniały portret psychologiczny rodziny w rozkładzie, skrzywdzonej przez surowe wychowanie. Są oczywiście elementy niezwykle nużące, ale są takie, które pochłania się z pasją. Wątek litewski jakby z innej powieści, niemniej czyta się świetnie. Kawał dobrego, realistycznego pisarstwa.

Ogólnie chyba polecam...? Ale czy ta książka zasługuje na miano arcydzieła nie jestem pewna.
Ciekawie zarysowane postacie, ale poza tym raczej nic odkrywczego.

Ciekawie zarysowane postacie, ale poza tym raczej nic odkrywczego.

Momentami brawurowa ,że nie sposób się oderwać . Ale ma też mielizny-dłużyzny . Średnia ocena to 6 .