Za horyzont
- Kategoria:
- fantasy, science fiction
- Cykl:
- Cienie Post-Petersburga (tom 3)
- Seria:
- Uniwersum Metro 2033
- Tytuł oryginału:
- За горизонт
- Wydawnictwo:
- Insignis
- Data wydania:
- 2013-10-09
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-10-09
- Liczba stron:
- 466
- Czas czytania
- 7 godz. 46 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788363944223
- Tłumacz:
- Paweł Podmiotko
- Tagi:
- metro 2033
"Za horyzont" – postapoakliptyczna powieść Andrieja Diakowa napisana w ramach międzynarodowego projektu Dmitrija Glukhovskiego Uniwersum Metro 2033. Jest to ostatnia część trylogii zapoczątkowanej przez powieść "Do światła"; losy jej bohaterów kontynuowała bardzo wysoko oceniana powieść - "W mrok". "Za horyzont" łączy najlepsze cechy poprzednich części i prowadzi do finału przygód Gleba i Tarana. Imperium wegan próbuje opanować całe petersburskie metro. Jednocześnie Taran wpada na ślad projektu badawczego, który daje nadzieję na oczyszczenie powierzchni ziemi ze śmiercionośnej radiacji. Trop prowadzi do niemal mitycznego miejsca, jakim jest dalekowschodni Władywostok. Uczestnicy walk z weganami chcieliby mieć po swojej stronie doświadczonego stalkera, ale on widzi sprawy inaczej. Gotów spalić za sobą mosty i wraz z Glebem i wypróbowaną grupą przyjaciół nawet siłą wydostać się z metra, by pokonując strach szukać nadziei dla świata gdzieś tam, za horyzontem. Trylogia Diakowa odniosła olbrzymi sukces w Rosji, gdzie stawia się ją zaraz za bestsellerowymi książkami Glukhovsky’ego "Metro 2033" i "Metro 2034".
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Wyprawa na koniec świata
Po wyprawie na Kronsztad i morderczej przygodzie z Czarnym Sanitariuszem, Taran i Gleb znowu wciągają na grzbiety ochronne kombinezony, na twarze wkładają maski przeciwgazowe, a w dłonie biorą wierne automaty. Tym razem stoi przed nimi nie lada zadanie, od którego zależeć mogą losy całej ludzkości - już nie tylko mieszkańców petersburskiego metra, ale całego świata. Tym razem jednak mają po swojej stronie nie tylko zdeterminowaną i zgraną drużynę, ale też ciężki sprzęt z prawdziwego zdarzenia - znaną już z książki „W mrok” samobieżną wyrzutnię rakiet, zwaną Maleństwem. Na jej pokładzie zamierzają przemierzyć cały kontynent, w poszukiwaniu lekarstwa dla ginącej planety. Niestety na ich drodze staną niebezpieczeństwa, których nikt nie jest w stanie przewidzieć.
„Za horyzont” to ostatnia już część trylogii Andrieja Diakowa, wydanej pod szyldem Uniwersum Metro 2033. Autor ponownie stawia przed swoimi bohaterami śmiertelnie niebezpieczne wyzwania, z tomu na tom stopniując znaczenie kolejnych ich wyczynów. Tym razem od wyników ich misji zależeć ma już nie tylko życie i bezpieczeństwo ich samych, ani mieszkańców metra w Petersburgu, rezydentów Edenu, czy rozbitków z platformy wiertniczej Babel. Stawka jest znacznie wyższa, bowiem jeśli zdołają odnaleźć mityczny Alfejos, być może uda się wyprzeć z powierzchni Ziemi skażenie promieniowaniem i przywrócić dawną równowagę w naturze. Do wykonania zadania Diakow wyznaczył drużynę będącą zbieraniną skrajnie różnych charakterów - u boku Tarana i Gleba, na wyprawę wyrusza niezastąpiony Dym, sprytna i rezolutna Aurora, stary, choć wciąż sprawny Migałycz, tchórzliwy Indianin i topiący swe smutki w alkoholu Bezbożnik.
Bohaterowie, których czytelnik poznać mógł już w poprzednim tomie. tym razem grają równie istotne role jak podstawowa dwójka - Taran i jego przybrany syn Gleb. Każdy z członków wyprawy zdaje się ważnym elementem drużyny, każdemu autor poświęca porównywalnie dużą uwagę. Dzięki temu można zaobserwować rozwój warsztatu pisarskiego Diakowa, w odniesieniu do pierwszego tomu trylogii. Tam także drużyna bohaterów była liczna, a jednak różnica między Taranem i Glebem a resztą towarzyszy była bardziej zauważalna, autor mocniej eksponował podstawową dwójkę - Stalkera i przybranego syna, pozostawiając drobny niedosyt w kwestii kreacji pozostałych postaci.
Niezmienny pozostał mroczny klimat powieści - z tym Andriej Diakow radził sobie świetnie już w „Do światła” i tak też pozostało w przypadku drugiego i trzeciego tomu serii. „Za horyzont” to bardzo malowniczy obraz świata po katastrofie - tym razem sporego jego kawałka, nieograniczonego już do petersburskiego metra i najbliższych okolic miasta. Na swej drodze bohaterowie trafią do miejsc dotkniętych różnymi klęskami - odnajdą napromieniowany las, miasto opanowane przez istoty o nadnaturalnych zdolnościach, czy też obszary zniszczone przez broń biologiczną. Autor, dzięki przeniesieniu akcji poza Piter, mógł dowolnie puścić wodzy fantazji - i zrobił to z całkiem dobrym rezultatem. Szkoda tylko, że zakończenie historii na kilometr zawiewa kiczem. Mimo wszystko jednak, nie można mieć tego za złe autorowi - wygląda po prostu na to, że chciał zostawić sobie otwartą furtkę do kontynuacji powieści.
Wydawnictwo Insignis postawiło na wydanie całej trylogii w jednym ciągu, pomimo tego, iż w rosyjskiej serii Uniwersum Metro 2033 pomiędzy poszczególnymi książkami Diakowa znalazło się sporo tytułów innych autorów. Niestety, chociaż po pierwszych dwóch częściach serii nie dało się tego odczuć, tym razem brak znajomości tych pozycji może czytelnikowi trochę doskwierać - w tekście kilkukrotnie pojawiają się odniesienia do dotąd jeszcze nie wydanych u nas tomów „Uniwersum” napisanych przez innych autorów. Na szczęście nie przeszkadza to w odbiorze głównego wątku, ale być może mogłoby to nadać lekturze trochę dodatkowego smaku.
„Za horyzont” trzyma poziom poprzednich serii i całkiem zgrabnie zwieńcza tę trzytomową opowieść. Chociaż zakończenie pozostawia trochę do życzenia, to lektura całości jest przyjemna, dynamiczna i w gruncie rzeczy satysfakcjonująca. Dla fanów Metro 2033 i postapokalipsy, trylogia Diakowa to pozycja obowiązkowa, którą świadomie polecam.
Paweł Kukliński
Oceny
Książka na półkach
- 2 442
- 953
- 813
- 123
- 43
- 40
- 38
- 30
- 28
- 27
OPINIE i DYSKUSJE
Trzeci tom jest wspaniałym zwieńczeniem trylogii Diakowa, prawdziwą "wisienką na torcie". Nie ukrywam, że ciężkie były moje początki z tą książką, czy to przez odmienność realiów od zaprezentowanych w poprzednich tomach serii, czy też ograniczony czas na czytanie i ciągłe odrywanie się od lektury. Niemniej jednak po kilkudziesięciu stronach dałem się porwać wirowi narastającego napięcia i coraz bardziej szalonych pomysłów autora i nie pożałowałem... Zakończenie to prawdziwy majstersztyk, który wbija w fotel i znokautuje nawet najbardziej wybrednego Czytelnika.
Trzeci tom jest wspaniałym zwieńczeniem trylogii Diakowa, prawdziwą "wisienką na torcie". Nie ukrywam, że ciężkie były moje początki z tą książką, czy to przez odmienność realiów od zaprezentowanych w poprzednich tomach serii, czy też ograniczony czas na czytanie i ciągłe odrywanie się od lektury. Niemniej jednak po kilkudziesięciu stronach dałem się porwać wirowi...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSzkoda, że to już koniec i Djakow nic więcej nie popełnił.
„Za horyzont” to dobra książka, czytało mi się to lepiej niż 2034 i 2035 Głuchowskiego.
Tym nie mniej momentami zdawało się, że autorowi trochę brakowało pomysłu (ciągłe wynurzenia Sungata),miejscami ponadto zrobił z głównego bohatera kalekę. Dotychczas przezorny, niezłomny i wszechwiedzący Taran zachowywał się jak podlotka, co wnerwiało niemiłosiernie. Całokształt jednak bardzo miły. No i kozackie jak zawsze tłumaczenie Pawła Podmiotki umila najbzdurniejsze nawet wykwity fabularne.
Szkoda, że to już koniec i Djakow nic więcej nie popełnił.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to„Za horyzont” to dobra książka, czytało mi się to lepiej niż 2034 i 2035 Głuchowskiego.
Tym nie mniej momentami zdawało się, że autorowi trochę brakowało pomysłu (ciągłe wynurzenia Sungata),miejscami ponadto zrobił z głównego bohatera kalekę. Dotychczas przezorny, niezłomny i wszechwiedzący Taran zachowywał się...
Bardzo dobra, godna kontynuacja serii. Pogłębiona psychika postaci i ich relacje. Polecam.
Bardzo dobra, godna kontynuacja serii. Pogłębiona psychika postaci i ich relacje. Polecam.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to"Za horyzont" -to trzecia i niestety ostatnia już częśc trlogii przygód stalkerów GLEBA I TARANA oraz ich przyjaciół poznanych w poprzednich tomach powieści..Przygód które teraz dla odmiany rozgrywają sie daleko poza dotychczas znajomymi i zgłębionymi tunelami metra, ale na snieżnych skażonych po atomowej wojnie pustkowiach Rosji.W tym tomie jak i w poprzednich wyobrażnia Diakowa pracuje na pełnych obrotach ,bo pisarz dostarcza nam co rusz nowych zmutowanych zadziwiających przedstawicieli fauny i flory, nowych kolejnych" złych bohaterów"których trzeba pokonać by przeżyć..Fabuła książki jest bardzo dynamiczna, pełno w niej zwrotów akcji, a autor o czym już pisałem wciąż dorzuca nowe rozwiązania co sprawia,że przygody przeżywane przez Gleba i spółkę są pełne napięcia i poświęcenia i jak w poprzednich tomach nie ma czasu na nudę.Czy "Za horyzont" jest lepszą książką niż pierwsze dwa tomy? Moim zdaniem -nie,czy ciekawszą zdecydowanie , na pewno- tak!!!
*Szczególne podziękowania dla miłośniczki i koneserki postapo,a w szczególności
twórczości Diakowa-NOZOMI, KTÓRA SKIEROWAŁA MOJE CZYTELNICZE ZAINTERESOWANIA NA NOWE DLA MNIE TORY -DZIĘKI- N-G:)
"Za horyzont" -to trzecia i niestety ostatnia już częśc trlogii przygód stalkerów GLEBA I TARANA oraz ich przyjaciół poznanych w poprzednich tomach powieści..Przygód które teraz dla odmiany rozgrywają sie daleko poza dotychczas znajomymi i zgłębionymi tunelami metra, ale na snieżnych skażonych po atomowej wojnie pustkowiach Rosji.W tym tomie jak i w poprzednich...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMiałem dość długą przerwę miedzy 2 a 3 tomem i bałem się powrotu. Na całe szczęście już po pierwszych stronach czułem się jak w domu. Kolejna niesamowita podróż, niezbadane rejony i nowe mutacje. Kolejny raz ciekawe zwroty akcji...ale już tak bez szału, wszystko się klei, leci na przód ale....no właśnie robi się hollywódzko, a autor chce to jakoś ambitnie zamknąć...wychodzi tylko ok. Bardzo dobra trylogia,ale ostatni tom zdecydowanie najsłabszy.
Miałem dość długą przerwę miedzy 2 a 3 tomem i bałem się powrotu. Na całe szczęście już po pierwszych stronach czułem się jak w domu. Kolejna niesamowita podróż, niezbadane rejony i nowe mutacje. Kolejny raz ciekawe zwroty akcji...ale już tak bez szału, wszystko się klei, leci na przód ale....no właśnie robi się hollywódzko, a autor chce to jakoś ambitnie zamknąć...wychodzi...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toAutor w serii zdołał wspaniale przedstawić relację między Taranem a Glebem na przestrzeni całej trylogii. Nie tylko oni, ale także inni bohaterowie "poboczni" zostali ukazani jako integralna część ekspedycji "Exodus".
W książce autor utrzymuje tempo akcji i fabuły, co wciąga czytelnika równie mocno jak poprzednie tomy. Zakończenie historii jest satysfakcjonujące pod względem rozwikłania tajemnicy oraz możliwości kontynuacji lub sequela losów bohaterów.
Mimo że to już koniec historii Gleba, Tarana i Aurory, książka zasługuje na ocenę 9/10.
Autor w serii zdołał wspaniale przedstawić relację między Taranem a Glebem na przestrzeni całej trylogii. Nie tylko oni, ale także inni bohaterowie "poboczni" zostali ukazani jako integralna część ekspedycji "Exodus".
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toW książce autor utrzymuje tempo akcji i fabuły, co wciąga czytelnika równie mocno jak poprzednie tomy. Zakończenie historii jest satysfakcjonujące pod...
Jedna z lepszych powieści w uniwersum metro 2033. Polecam serdecznie. A już na pewno fanom Metro Exodus.
Jedna z lepszych powieści w uniwersum metro 2033. Polecam serdecznie. A już na pewno fanom Metro Exodus.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo dobrze się tego czytało…byłoby z tego dobre kino
Bardzo dobrze się tego czytało…byłoby z tego dobre kino
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMęczyłem się już czytając tę książkę. Dwie poprzednie czytało się elegancko, automatycznie. Początek, niezły, ale jak już wyruszyli....no nie szło, nie szło.
Męczyłem się już czytając tę książkę. Dwie poprzednie czytało się elegancko, automatycznie. Początek, niezły, ale jak już wyruszyli....no nie szło, nie szło.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTak książka ma więcej wspólnego z grą Metro exodus niż książka Gluhowskiego. Wprawdzie cały czas jesteśmy bombardowani dziwnymi sytuacjami na których autor się nie skupia tylko pędzi dalej ... Za horyzont
Tak książka ma więcej wspólnego z grą Metro exodus niż książka Gluhowskiego. Wprawdzie cały czas jesteśmy bombardowani dziwnymi sytuacjami na których autor się nie skupia tylko pędzi dalej ... Za horyzont
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to