Ciemne tunele

- Tytuł oryginału:
- Тёмные туннели
- Data wydania:
- 2015-04-08
- Data 1. wyd. pol.:
- 2015-04-08
- Liczba stron:
- 328
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788363944834
- Tłumacz:
- Paweł Podmiotko
- Wydawnictwo:
- Insignis
- Tagi:
- Moskwa postapo Metro2033
- Tytuł oryginału:
- Тёмные туннели
- Cykl:
- Moskiewskie Tunele (tom 1)
- Kategoria:
- fantastyka, fantasy, science fiction
- Data wydania:
- 2015-04-08
- Liczba stron:
- 328
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788363944834
- Tłumacz:
- Paweł Podmiotko
- Seria:
- Uniwersum Metro 2033
- Tagi:
- Moskwa postapo Metro2033
W "Ciemnych tunelach" Siergieja Antonowa wracamy do moskiewskiego metra, do jego tajemniczej i złowieszczej atmosfery. Bohaterem jest młody anarchistyczny bojownik ze stacji Hulaj Pole, który wszczyna walkę z systemem, odbywając jednocześnie niewiarygodną odyseję przez metro.
Szereg zagadek i niedokończonych wątków z "Metra 2033" Glukhovsky'ego znalazł niespodziewane rozwiązanie i kontynuację w "Ciemnych tunelach".
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Podobne książki
Oficjalne recenzje
Nieapetyczne danie i smakowity deser
Gdyby spróbować wymienić elementy, które składają się na dobrą książkę, na pewno należałoby wspomnieć o interesującej, zaskakującej fabule, dobrze wykreowanych bohaterach, czy odpowiednim klimacie, tworzonym między innymi przez malownicze opisy, zwroty akcji i ciekawą narrację. Wyliczać można by bez końca, ale wyżej wymienione bez wątpienia są jednymi z najważniejszych. Niestety, ich wszystkich brakuje w najnowszej wydanej w Polsce powieści z Uniwersum Metro 2033.
Chodzą słuchy, że rosyjscy fani serii z jakiegoś powodu uznają książkę „Ciemne tunele” autorstwa Siergieja Antonowa za jedną z najlepszych z dotąd wydanych. To dziwne, bo wersja polska nawet nie zbliża się do czołówki - i nie jest to z pewnością wina przekładu, bowiem tłumacz serii Paweł Podmiotko nie raz już pokazał, co potrafi. Ale po kolei.
„Ciemne tunele” pozwalają nam wrócić do swoistego matecznika serii, czyli moskiewskiego metra, które do tej pory znaliśmy tylko z opowieści Dmitrija Glukhovskiego, a pozostali autorzy prowadzili nas w inne rejony postapokaliptycznego świata. Bohaterem powieści (tu muszę zaznaczyć, że słowo „powieść” z trudem przechodzi mi przez gardło - ale o tym za chwilę) Antonowa jest młody anarchista ze stacji Wojkowskiej o imieniu Anatolij. Pewnego dnia Tola na czele oddziału śmiałków wyrusza w misję zniszczenia tajnego laboratorium komunistów, w którym rzekomo prowadzi się prace nad powstaniem superczłowieka, tudzież supermutanta. Wszelkie skojarzenia z serią Fallout są jak najbardziej trafne - superczłowiek na być silny, wytrzymały i odporny na promieniowanie, by móc na powrót zasiedlić powierzchnię planety. Jedyny niuans różniący te dwa koncepty jest taki, że Antonow nie wspomina nic o zielonej skórze, czy ogólnie zmianach fizjonomii. Na Czerwoną linię drużynę Anatolija prowadzi zbuntowany komunistyczny oficer, w którego słowa wszyscy wierzą jak dzieci, i w ogóle nie spodziewają się pułapki. W przeciwieństwie do czytelnika, który każdego kolejnego wydarzenia domyślić może się bez problemu.
Przewidywalność to jedna z największych bolączek tej opowieści. Jeśli podczas lektury wydaje ci się, że coś może się za chwilę wydarzyć, to prawie na pewno tak właśnie będzie. Czyżby to była pułapka? A jakże! Tajemne przejście z jednej stacji na drugą wprost w miejsce, do którego bohaterowie planują trafić? Nie ma problemu, już się robi! Naiwność i prostota fabuły są tak rażące, że aż trudno zmusić się do dalszego czytania - bez trudu bowiem można domyślić się niemal wszystkich wydarzeń, poza drobnymi szczegółami, kiedy to autor całkowicie popłynął i z braku pomysłów na sklejenie historii do kupy, poszedł w rozwiązanie, którego nie spodziewałby się nikt o zdrowych zmysłach. Poszczególne etapy historii są do bólu przewidywalne, a im dalej, tym wszystko jest coraz bardziej wymuszone - a i tak od początku wiadomo jak się to skończy.
Wspomniałem, że trudno mi nazwać tę książkę powieścią. Mamy tu co prawda jakąś akcję, jakichś bohaterów i nawet jakieś próby niesienia przesłania, ale to wszystko jest tylko i wyłącznie JAKIEŚ takie - szare, proste albo wymuszone. Napisane sztywnym, drewnianym wręcz językiem, w sposób bardziej pasujący do policyjnego sprawozdania niż powieści. Opisy są okropnie ubogie, a najczęściej nie ma ich wcale, bohaterowie są bezpłciowi, nie wzbudzają żadnej sympatii, pomimo iż autor usilnie starał się podkreślić ich cechy charakterystyczne - twardość Arszynowa i błazeństwo Kraba (mój faworyt do miana „Najbardziej niepotrzebna postać książkowa roku”) - wyszło to jednak sztucznie i nieprzekonująco.
Jedynym, co ratuje tę książkę (książkę jako produkt, nie zawartą w niej opowieść), jest dodatek, który niejako na deser zaserwowało nam wydawnictwo Insignis, a który okazuje się znacznie bardziej interesujący do głównego dania. Kupując bowiem „Ciemne tunele” dostaniemy dodatkowo antologię fanowskich opowiadań o akcji osadzonej w Uniwersum Metro 2033 - i jest to jedyna rzecz, dla której warto kupić „Ciemne tunele”. Opowiadania prezentują różny poziom, są tu zarówno teksty dobre, jak i bardzo przeciętne, ale jest też kilka perełek, dla których warto kupić wydać pieniądze na cały pakiet. Świetna inicjatywa drogie Insignis - może to jest właśnie kierunek, w jakim powinna iść polska odnoga serii?
Podsumowując - jeśli planujecie kupić pakiet „Ciemne tunele” + „Szepty zgładzonych”, to zróbcie to właśnie ze względu na ten drugi tytuł. Powieść Antonowa jest bowiem jedną z najgorszych dotąd wydanych pozycji z serii UM2033 (a może i najgorszą) i nawet najsłabsze opowiadanie z fanowskiego zbioru prezentuje wyższy poziom niż powieść rosyjskiego autora.
Paweł Kukliński
Popieram [ 13 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 822
- 511
- 439
- 27
- 25
- 25
- 19
- 14
- 14
- 13
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Bestii w metrze nie brakowało, przy czym większość poruszała się na dwóch nogach.
Nie ma bestii straszniejszej od człowieka.
W ciemnych tunelach nie ma faktów bez znaczenia i nieistotnych szczegółów.Drobiazgi w każdej chwili mogły okazać się elementami całości stan...
Rozwiń
Opinie [75]
Kolejna powieść z Uniwersum Metro, której akcja tym razem rozgrywa się w moskiewskim metrze. Bohaterem jest anarchista Anatolij zamieszkujący stację Wojkowską i przyznam się, że ta postać miała dla mnie spory potencjał, gdyby tylko Antonow włożył w nią trochę więcej uwagi. Akurat koncept bohatera, który czytuje książki Piotra Kropotkina, teoretyka anarchizmu i usiłuje...
więcejTaka tam... dla zabicia czasu. Sięgnęłam po nią, bo to "Metro 2033" ale do Metra (oryginału) to jej daleko.
Pokaż mimo toSiergiej Antonow chyba pociąga zbyt wiele srok za ogon, bo w drugim akcie wszystko się rozpada na malutkie kawałeczki, a wracają w dobrym stylu jedynie tematy z początku.
więcejHistoria Anatolija nie odbiega zbyt daleko od typowo "metrowych2033", nasz bohater z wielkim szokiem w oczach zwiedza metro i odnajduje nowych mutantów, wielki spisek i traci kompanów. Przy czym w połowie...
„Ciemne tunele” to twór naprawdę przedziwny. Jako książka z uniwersum bazującego na trylogii Dmitrija Glukhovskyego, która podbiła świat i serca tysięcy czytelników, dodatkowo osadzona w tym samym miejscu, co wydarzenia z oryginału, wypada naprawdę słabo, jako książka osobna jest… przeciętna.
więcejSięgnęłam po nią z wielką chęcią, jako że akcja toczy się po raz kolejny w...
Książka ta w Rosji jest uważana za najlepszą, zaraz po pierwowzorze Glukhovskiego. Mnie osobiście nie powaliła, dość dużo tu schematów i prostych rozwiązań, próżno się doszukać nieoczekiwanych zwrotów akcji. Mimo to lubię ją, ponieważ miło było wrócić do tego ogromnego, wspaniałego Metra wykreowanego przez Glukhovskiego. Książka sama w sobie czyta się szybko, niestety jest...
więcejCiężko oceniać taką powieść, gdzie w zasadzie całe tło jest stworzone przez innego autora. Ale z drugiej strony, skoro sam autor oryginału nie ma z tym problemu, to dlaczego ja miałbym mieć? Dlatego książkę potraktowałem jako zupełnie inne dzieło, zapominając o oryginalnej trylogii. I moim zdaniem książka jest naprawdę fajna. Nie ma sensu szukać drugiego dna, ta książka to...
więcejSzału nie robi. Miałem problem z przebiciem się przez nią. Nie ma startu do oryginalnej trylogii.
Pokaż mimo toPierwsza książka z Uniwersum Metro mnie nie porwała. Nie spodziewałem się literatury wysokich lotów, raczej akcyjniako - horroru osadzonego w znajomym świecie i to właściwie dostałem. Jednak coś poszło nie tak.
więcejMoże jest to wina tak sobie prowadzonej narracji, pełnej klisz i przeskoków czasowych, niby w fabule tłumaczonych, jednak szybko możliwych do przewidzenia?
Może to...
Skrótowo opisane wydarzenia, jakby autorowi nie chciało opisywać się szczegółowo, głupotki w postaci trochę wymuszonych sytuacji, bohaterzy, którzy potrafili pojawić się w książce tylko ze dwa - trzy razy...
Pokaż mimo toDla fanów serii będzie to dobra książka, dla pozostałych jedynie 6/10.
Napiszę szczerze. Ta książka z uniwersum "Metro 2033" przelała czarę goryczy. "Ciemne tunele" to dla mnie dobitny dowód, że ta seria książek o tematyce post apokaliptycznej jest na wygaśnięciu. Ile można czytać o tym samym? To nie jest wina autora, to po prostu wyczerpane źródło. Cóż tu znajdziemy? Ano to samo co w poprzednich książkach o tej tematyce. Ciemne tunele (o...
więcej