W mrok

Okładka książki W mrok Andriej Djakow
Okładka książki W mrok
Andriej Djakow Wydawnictwo: Insignis Cykl: Cienie Post-Petersburga (tom 2) Seria: Uniwersum Metro 2033 fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Cienie Post-Petersburga (tom 2)
Uniwersum Metro 2033
Во мрак
Insignis
2012-11-07
2012-01-01
Paweł Podmiotko
Metro 2033 Andriej Diakow Uniwersum Metro 2033 Dmitry Glukhovsky postapokalipsa zagłada

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Utopia unicestwiona

587 33 105

Na półkach: , , , ,

Po lekturze oryginalnego Metra ciekawie jest wyjść na powierzchnię i zobaczyć jakich szkód poczyniła wojna nuklearna i jakież to fantasmagoryczne twory powstały w wyniku promieniowania. Diakow ma sporo oryginalnych pomysłów, które mogą przypaść czytelnikowi do gustu. Do tego zręcznie opisuje relacje społeczne mieszkańców Petersburskiego metra, nadając całości nie tylko kolorytu, ale i sensu/spójności. Postaci w książce też są dobrze napisane i mają swój oryginalny charakter, oraz po prostu są ciekawe. Gdybym miał się do czegoś przyczepić to pod koniec książki lekko już mu się zaczęła rozklejać fabuła i niektóre rzeczy były delikatnie naciągane, ale autor "dowiózł" powieść do końca.

Niby dojrzalsza, a dla mnie ciut gorsza od pierwszej. Z jednej strony lepsza,bardziej dopracowana a z drugiej wieje takim hitem kinowym amerykanskim.
Nigdzie nie ma paliwa ale jadą x osiową ciężarówka która spala z 20 litrów na minutę w chwila moment w miejsce gdzie nikt nie dotarł przez lata...
No trochę to takie przesadzone i od czapy.
Niemniej całość fajna i trzymająca w napięciu. Przyjemne fajne, ale nie urywa czterech liter.
3 część przeczytam jednak chętnie

No trochę to takie przesadzone i od czapy.
Niemniej całość fajna i trzymająca...

Świetna kontynuacja,jeszcze ciekawsza i bardziej wciągająca od poprzedniczki. Wszystkie elementy fajnie się łączą i prz dostawione jest dużo miejsc tworząc ten świat rozległym ale równie groźnym w którym człowiek jest słabszym stworzeniem które radzi sobie tylko dlatego że trzyma się w dużych grupach.

Diakow znów mi to zrobił. Tak samo jak lata temu, gdy czytałem W Mrok po raz pierwszy, wrzucił mnie w wir wydarzeń, przemyśleń i bohaterów, znowu wzruszając, zaskakując, raniąc i, przede wszystkim dając nadzieję. Jest to bowiem książka nie tyle o tytułowym Mroku (choć tego na zewnątrz i wewnątrz postaci jest całe mnóstwo) a o przezwyciężaniu go. Byśmy byli jednymi z tych ,,porządnych, niezarażonych złem ludzi" których tak podziwia Gleb.
Nie mam nic do zarzucenia tej książce, jest świetna.

Diakow umieścił w swoim cyklu powieści zdecydowanie więcej akcji od pierwowzoru D. Glukhovskiego, a troszkę mniej filozfii. To absolutnie nie jest zarzut, po prostu tutaj cały czas coś się dzieje, jest mrocznie, jest dynamicznie, jest świetnie. Myślę, że zacznę bardziej zgłębiać projekt Uniwersum Metro, bo ma on niesamowity potencjał. Polecam bardzo mocno!

"W mrok" różni się trochę od pierwszego tomu trylogii. Tym razem, większa część książki rozgrywa się w tunelach metra. Mamy dzięki temu okazję zwiedzić tunele przeróżnych ugrupowań, a także poznać ich mieszkańców. Mimo mniejszej i bardziej przytłaczającej powierzchni, akcji w tej książce jest moim zdaniem więcej, niż w "Do światła". Czytelnik nie ma wręcz czasu, by poczuć znużenie, gdyż ciągle się coś dzieje. Warto również zwrócić uwagę na stworzone przez autora postacie. Tym razem są one bardziej realistyczne, możemy poznać ich cechy charakteru, czy też motywację, która potwierdza stwierdzenie, iż nic nie jest w życiu czarno-białe. Na minus, na pewno odnotować należy zbyt często używaną "zbroję fabularną", dzięki której, w szczęśliwy sposób wszystko się jakoś układało. Stąd też, moja ocena to 8 -

Rozpoczyna trylogię z wysokiego C

Rozpoczyna trylogię z wysokiego C

Jeszcze lepsza niż tom I. Czasem to fajne doświadczenie, gdy jako stary koń sięgam po książkę, przy której się czuję jak mały szkrab czytający Verna.

Nie no, koleś lepiej sobie radzi s klimatem niż DG, cały czas napięcie, coś się dzieje, rewelacja!

Jestem właśnie po przeczytaniu "W mrok" Diakowa i po raz kolejny jestem zachwycony światem przedstawionym książki. Duża ilość wspomnianych bohaterów w książce wpływała na to, że postaci, z którymi Taran miał styczność na początku lektury, gdy były wspomniane w dalszej części, musiałem się mocno nagłówkować aby sobie przypomnieć, gdzie one były i jakie dotyczyły ich wątki. Autor poprawił się na płaszczyźnie opisu wyglądu bohaterów, choć nadal u niektórych był on nieco skąpy. Natomiast nie zmienił się znacznie opis scen walki - nadal bardzo, bardzo dynamiczny, że momentami trudno się połapać co gdzie i jak. Jednak historia opisana w książce jest wciąż zapierającą dech w piersiach. Jedyny mankament, jaki rzucił mi się w oczy podczas lektury to wręcz idealne dopasowanie zwrotów akcji, tzn. przykładowo gdy Taran schował się w cysternie na południowych bagnach i zaczął się topić w skutek przewrócenia cysterny przez zmutowane modliszki, nagle w ostatniej chwili znikąd bierze się Dym, gdzie Gienna nie miał pojęcia o wyprawie Tarana lub gdy dzieci schowały się w szybie wentylacyjnym w kryjówce Czarnego Sanitariusza i zostali zdemaskowani to też dosłownie w ostatniej chwili z pomocą przychodzi im Taran. Poza tymi mankamentami książka super i serdecznie polecam, ale oczywiście po przeczytaniu 1. części Trylogii czyli "Do światła".

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to