Do światła

Okładka książki Do światła
Andriej Djakow Wydawnictwo: Insignis Cykl: Cienie Post-Petersburga (tom 1) Seria: Uniwersum Metro 2033 fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Cienie Post-Petersburga (tom 1)
Uniwersum Metro 2033
К свету
Insignis
2012-06-27
2012-06-27
Paweł Podmiotko
Uniwersum Metro 2033 postapokalipsa Andriej Diakow Dmitry Glukhovsky Metro 2033

Oficjalne recenzje i

Ku powierzchni, ku nadziei. Do światła!

Link do recenzji

587 33 105

Jestem fanką stalkerów. Jakimś cudem umknęła mi wcześniej trylogia Diakowa i postanowiłam nadrobić zaległości. I nie zawiodłam się. Od razu sięgam po drugi tom.

Seria o Taranie i Glebie to jedna z moich ulubionych historii z Uniwersum Metro 2033. Choć na pierwszy rzut oka Do Światła stanowi typową dla Uniwersum historię z rodzaju ,,stalkerzy poszli gdzieś i robią coś dużo przy tym strzelając", to Diakow w fabułę wplata wiele swoich przemyśleń, na czele z moim ulubionym "Jeśli coś postanowiłeś, zrób pierwszy krok. I nie bój się...

Rewelacja!

🚀 Książka w 3 zdaniach:

1. Książka jest dziełem w ramach projektu "Uniwersum Metro 2033".
2. Opowiada o losach Gleba- chłopca, który ukrywa się wraz z wieloma innymi ludźmi we wnętrzu Petersburskiego metra.
3. Zawiera wiele zwrotów akcji, filozoficznych rozważań i moralnych dylematów.

😯 Wrażenia

Jak odkryłem tą książkę?

Kupiłem ją od razu po przeczytaniu książki "Metro...

Nie wiedziałem czego się po tym uniwersum tak naprawdę spodziewać. Po rewelacyjnym cyklu D. Glukhovskiego długo zbierałem szczękę z podłogi, w tym przypadku jest bardzo podobnie. Jest świetnie zachowany mroczny klimat, są wyraźnie zarysowane postacie i jest napięcie. Powieść jest rewelacyjna, a ja bez strachu idę "w mrok".

Treść ciekawa, jednak tłumaczenie (a może w oryginale jest równie źle? Niestety nie mam porównania z powodu braku znajomości języka) zupełnie zabija klimat. Czyta się to bardziej jak jakieś opowieści z Narnii, a nie historię o brudnych stalkerach i potworach w postapokaliptycznej Rosji.

Czyta się całkiem przyjemnie. Fabuła interesująxlca. Akcja wciągająca nawet, ale...ale jednak nie tak wciągająca jak w serii "Metro". "Metro" tak mnie wciągnęło, że zarwałem noc byle tylko czytać. Tu nie było tego efektu

Nie jestem ogólnie fanką serii - kilka tomów czytałam, ale w sumie nawet nie pamiętam które. Ten najwyraźniej zasłużenie ma opinię najlepszego - pierwszy, który mi się podobał :)

Książkę czytało się szybko i przyjemnie. Lubię historie w których grupa śmiałków musi przemierzyć mroczne krainy, stoczyć walki z wieloma wrogami, by wypełnić arcyważną misję. Trochę brakowało mi jakichś anomalii jak np. w "Pikniku na skraju drogi". Nie do końca też rozumiem, w jaki sposób powstały niektóre potwory występujące w książce. Pasowałyby one bardziej do świata...

Dorzucę swoje pięć groszy do pozytywnych opinii, bo warto.
"Do światła" to rzeczywiście dobra przygodówka post-apo. Dzieje się dużo, szybko, a bohaterów da się szybko polubić.
Wątek stalkera i chłopca, jak żywo przypomina mi wątek pewnego wiedźmina i pewnej dziewczynki.
Tym razem dużo się dzieje na powierzchni, a nie pod nią.
Mój nos mi mówi, że byłby z tej książki dobry...

3 354
    1 369