Dziwny przypadek psa nocną porą

Okładka książki Dziwny przypadek psa nocną porą
Mark Haddon Wydawnictwo: Świat Książki kryminał, sensacja, thriller
2010-01-01
Małgorzata Grabowska
Małgorzata Grabowska
Inne

Okładka książki Granta 152: Still Life (07/2020) Ken Babstock, Ann Beattie, Viken Berberian, Emma Cline, Teju Cole, Joe Dunthorne, Jenny Erpenbeck, Mark Haddon, Will Harris, Colin Herd, Michael Hoffmann, Joanna Kavenna, Rachel Long, Diana Matar, David Means, China Miéville, Adam Nicolson, Jason Ockert, Sigrid Rausing, Sam Sax, Leanne Shapton, Wiktoria Wojciechowska, Janine di Giovanni
Ocena 7,0
Granta 152: St... Ken Babstock, Ann B...
Okładka książki The Sea of Tranquility Christian Birmingham, Mark Haddon
Ocena 0,0
The Sea of Tra... Christian Birmingha...

Fenomenalna powieść, opis wydawcy jest krzywdzący, ona jest o wiele wiele bogatsza w treści.

Rewelacja. To nie jest kryminał, ani powieść kryminalna, ani młodzieżowa, ani obyczajowa, ani typu pamiętnik, ani popularyzująca matematykę. Wymyka się wszystkim szufladkom. Bardzo prosta narracja chłopca z zespołem Aspergera (w książce ani razu taka etykietka nie pada, narratorem jest nastolatek tuż przed maturą z matematyki i tyle). Poznajemy jego codzienne życie, przemyślenia, próbę zrozumienia ludzi z najbliższego otoczenia, pięknie punktuje naszą nieuświadomioną nielogiczność by nie napisać hipokryzję. Nie, nie nie... nie jestem w stanie określić zawartości, trzeba samemu ją przepuścić przez swoją wrażliwość, zaskakująca, nieszablonowa, mądra.

Książka o kochaniu młodego człowieka takim jakim jest i o problemach z tym związanych w niezbyt dobrze poukładanej rodzinie. Wielka

Genialny sposób pisania. Momentami męczący, ale o to chodzi - wciąż genialny.

Genialny sposób pisania. Momentami męczący, ale o to chodzi - wciąż genialny.

Książka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Sięgając po nią, nie wiedziałam o niej nic. Zabawna, prosta, wciągająca i oryginalna, chociaż momentami nużąca. Czytając ją, wiele razy się śmiałam na głos, a co ciekawe, zwroty akcji kilka razy mnie zaskoczyły, czego się kompletnie nie spodziewałam. Polecam, mimo że łatwo zauważyć, że jest to powieść młodzieżowa.

Fajna książka pokazująca świat z perspektywy autystycznego chłopca.

Fajna książka pokazująca świat z perspektywy autystycznego chłopca.

Recenzja książki pt. "Dziwny przypadek psa nocną porą" autor: Mark Haddon
cyt. " Bo ludzie zawsze uważają za wyjątkowe to, co widzą, jak na przykład ciemną stronę księżyca, drugą stronę czarnej dziury lub ciemność, kiedy budzą się w nocy i czują strach". (cytat zawarty w ww. książce)

Książka pt. "Dziwny przypadek psa nocną porą" zaliczana jest do powieści kryminalnej i pojawia się w niej wątek charakterystyczny dla tego gatunku. Zostaje zamordowany pies sąsiadki. Główny bohater piętnastoletni Christopher postanawia odkryć, kto dokonał tego makabrycznego czynu. Jednak na pierwszy plan wysuwa się funkcjonowanie z chorobą. Młody chłopak boryka się z Zespołem Aspergera, odmianą autyzmu. Autor dokładnie ukazał, w jaki sposób ta przypadłość wpływa na codzienne życie. Chłopak ma duży talent matematyczny, pasje i zainteresowania, ale inaczej niż większość postrzega rzeczywistość. Dla wielu ludzi jego sposób bycia pozostaje niezrozumiały, bo nie mają świadomości, z czym wiąże się Zespół Aspergera. W treści pojawiają się wątki związane z relacjami międzyludzkimi- w tym z rodzicami. Czytelnik ma okazję poszerzyć swoją wiedzę. Książka została wzbogacona obrazkami, język cechuje przystępność. Niesie za sobą wartościową wiedzę.

Recenzja książki pt. "Dziwny przypadek psa nocną porą" autor: Mark Haddon

"Było 7 minut po północy...", takim właśnie zdaniem zaczyna się ta książka, co natychmiast przypomniało mi inną cudowną książkę o dokładnie takim tytule i pomyślałam sobie, że może ta też będzie dobra.

Była dobra. Doskonały pomysł, oddania narracji w "ręce" piętnastolatka z Zespołem Aspergera, czyni tę książkę dość wyjątkową. Ktoś, kto nie zna tego schorzenia, mógłby powiedzieć, że chłopiec "cuduje, wymyśla, cacka się ze sobą", kiedy nie zje niczego, bo jedna z części obiadu na talerzu dotknęła drugiej. Nie będzie miał szczęśliwego dnia kiedy nie zobaczy przynajmniej trzech czerwonych samochodów pod rząd. Nie lubi być dotykany, a nadmiar informacji osaczających go i tworzących hałas i chaos, może spowodować jego dziki wrzask, wymioty lub zmoczenie spodni.

Trudno żyć takiemu komuś, jeszcze trudniej żyć z taką osobą pod jednym dachem. Christopher Boone, bo to właśnie on jest owym "Aspim", lubi też nocą wyjść przed dom i pogapić się w gwiazdy. W małym miasteczku gdzie mieszka, nocą jest cicho i spokojnie. Jednak pewnej nocy, spokój zostaje zakłócony, przez niespodziewane i niecodzienne wydarzenie. Chłopiec zauważa pod domem sąsiadki jej zabitego widłami psa. Postanawia, że dowie się kto i dlaczego zamordował pudla Wellingtona.

Śledztwo piętnastolatka, doprowadza do coraz dziwniejszych odkryć, a te z kolei do coraz mniej kontrolowanych, zdarzeń. Chris postanawia, jako sprawozdanie ze swojego dochodzenia, napisać książkę. Czego w tej książce nie ma. Są rysunki i wykresy, teorie matematyczno - fizyczne dość rozległe, oraz różne rozważania. Zakres szeroki, od Sherlocka Holmesa i psa Baskerville’ów, po słynny Paradoks Monty’ego Halla, ten z wyborem bramek w teleturnieju.

Książkę czytało mi się bardzo ciekawie, mimo niektórych nużących z lekka wywodów z fizyki, czy matematyki, które to nauki dla Christophera, są ulubionym chlebem powszednim, a ja nigdy nie grzeszyłam do nich większą sympatią. Nie jest to też żaden kryminał. Jest to wiernie (tak mi się zdaje) oddane spojrzenie na nastolatka z zespołem Aspergera, na to jak on myśli, jak działa, jak widzi świat i ludzi go zamieszkujących i dlaczego właśnie tak.

Powiem wam, już na koniec, czego jeszcze dowiedziałam się z tej książki. Otóż tego, że my "normalni", bardzo wiele moglibyśmy się nauczyć od Aspich, gdybyśmy tylko nie byli tak zadufani w sobie i chcieli się od nich uczyć. Moglibyśmy się nauczyć, na przykład, jak nie komplikować sobie życia, by później, nie narzekać, jakie to ono jest skomplikowane. Książkę oczywiście polecam 👍

Przypadkiem usłyszałam gdzieś o tej książce i po sekundzie zamyślenia dotarło do mnie wspomnienie z liceum, gdzie na jednej z lekcji angielskiego czytaliśmy fragmenty tej powieści. A że ówczesną nauczycielkę bardzo lubiłam, a same lekcje darzyłam ogromnym sentymentem, sięgnęłam po książkę kierowana po części nostalgią i po części czystą ciekawością.
Nie mam tu chyba za dużo do powiedzenia; książkę przyjemnie i szybko się czyta (superłatwy angielski! :)), jest zabawna, taka luźniutka, ale jednocześnie popycha ku głębszemu zastanowieniu. Traktuje o ciężkich tematach, ale jednocześnie po przeczytaniu pozostawia takie jakieś miłe ciepło.

Nie mam tu chyba za...

Jakże cieszę się, że czytałem bez absolutnie żadnej wiedzy o tej książce! Książka zasłużenie widniejąca na TOP 100 BBC.

Urzekająca narracja prostej opowieści o odkrywaniu tajemnic, zagadki kryminalnej i rodzinnych sekretów przez wyjątkowego nastolatka. Fabularnie nie szokuje, lecz narracja tak uwrażliwia, tak immersyjnie działa, że nawet się wzruszyłem.

Piękna reprezentacja, poruszająca historia. Wincyj takich książek!

Piękna...