Kraina traw

Okładka książki Kraina traw Mitch Cullin
Okładka książki Kraina traw
Mitch Cullin Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
Tideland
Prószyński i S-ka
2006-01-13
Teresa Komłosz

Przeczytałam ją w 2006 i do dziś nie mogę zapomnieć.

Przeczytałam ją w 2006 i do dziś nie mogę zapomnieć.

Dziewczynka przerysowana, a całość nudna.

Dziewczynka przerysowana, a całość nudna.

„Kraina traw” Mitcha Cullina to przedziwna opowieść, słusznie opisywana jako połączenie „Alicji w Krainie Czarów” z „Chłopcem rzeźnika”. Z początku wydaje się, że będzie to zwyczajna opowieść o nastoletniej dziewczynce Jelizie-Rose i jej przygodach po przeprowadzeniu się z tętniącego życiem Los Angeles na gdzieś na prowincję Teksasu. Im bardziej zgłębiamy jednak tę historię, nota bene opisywaną przez samą bohaterkę, tym szybciej można zauważyć, że trudno opisać jej życie jako zwykłą dziecięcą rzeczywistość, w niczym nie odbiegającą od podobnych historii innych dojrzewających nastolatek.
Świat Jelizy-Rose jest oniryczny, czasami surrealistyczny, a czasami przepełniony wręcz narkotycznymi wizjami. Jej sposób postrzegania otaczającej jej rzeczywistości sprowadza się wprawdzie do dziecięcych przemyśleń, tylko że opis jej minionych i aktualnych przeżyć przeraża. Poznanie jej życiowej drogi sprawia również, że tym mniej dziwimy się temu, że dziewczynka wiedzie niemal równoległe życie w świecie własnych wyobrażeń, w którym pojawia się i Człowiek z Bagien, i Królowa Gunhild, i uczłowieczone główki lalek Barbi, czy wreszcie przyjacielskie i żądne kontaktu z dziewczynką świetliki. W swej samotności Jeliza-Rose odnajduje namacalny i rzeczywisty punkt odniesienia. Jest nim upośledzony chłopiec z sąsiedztwa Dickens, który wraz z nią odkrywa potwory czające się w szumiących trawach sorgo.
Co sprawiło, że dziewczynka tak dalece puszcza wodze fantazji, dlaczego wybiera fikcyjną rzeczywistość niż domowe zacisze, wreszcie gdzie w tym wszystkim są jej bliscy? Gdzie rodzice, babcia, czy rodzeństwo? Sprawdźcie sami, ale uprzedzam to nie jest łatwa i przyjemna a lektura. To książka, która potarga duszę, współczucie, rozpacz, poczucie niesprawiedliwości, gniew, a wreszcie głęboką potrzebę podjęcia interwencji.
Udajcie się zatem wraz z Jelizą-Rose w pogoń za królikiem do króliczej nory i wejdźcie w świat jej wyobraźni, a ni już nie będzie takie samo. Polecam.

Narratorką powieści, która przenosi czytelnika w świat swoich fantazji, jest Jelisa-Rose. Ma ona bardzo rozwiniętą wyobraźnię, ponieważ całe życie musiała sama się sobą zajmować. Jej rodzice byli albo pijani, albo pod wpływem narkotyków, więc nie interesowali się wychowaniem swojego dziecka.

Dziewczynka nadaje imiona świetlikom, rozmawia z główkami lalek Barbie i często udaje, że jest kimś innym. Śmierć matki nie przeraża jej, lecz cieszy i staje się pretekstem do wyruszenia w podróż. Jednak gdy traci także ojca, nie chce w to uwierzyć i przez cały czas traktuje go jakby wciąż żył. Przytula się do niego i opowiada o nowych przyjaciołach.

Wydaną w 2000 roku „Krainę traw” słusznie nazywa się gotycką „Alicją w Krainie Czarów”, ponieważ Mitch Cullin często nawiązuje do tej książki. Jeliza-Rose czyta ją bez przerwy, a czasem wyobraża sobie, że jest Alicją. Podobieństwa między tymi dwiema opowieściami znaleźć można także na poziomie samej fabuły. Obie dziewczynki podążają za małym zwierzątkiem i odnajdują drzwiczki do innego świata. Dla Jelisy-Rose przewodnikiem stała się wiewiórka, dzięki której dziewczynka dostała się na strych.

Gotyckość tej opowieści przejawia się w wyglądzie świata przedstawionego oraz w poznanych przez bohaterkę ludziach. Powieść przesycona jest aurą tajemniczości i śmierci. Dom, do którego wprowadza się z ojcem, znajduje się pośrodku niczego, a ich jedynymi sąsiadami są Dickens i Dell, których wygląd raczej przeraża, niż wzbudza sympatię. Kiedy Jeliza widzi Dell po raz pierwszy, bierze ją za ducha, lecz po bliższym poznaniu kobieta wcale nie wydaje się sympatyczniejsza.

Polecam przeczytanie tej książki tym, którzy wciąż wierzą we wróżki i pragną znów poczuć się jak małe dziecko, dla którego każde miejsce jest innym światem, a zwykła lalka może być najlepszą przyjaciółką.

Sięgnęłam po książkę dopiero po obejrzeniu genialnej ekranizacji Terry'ego Gilliama (wcześniej nie wiedziałam o jej istnieniu). Film okazał się bardzo wierny, ale niestety paradoksalnie to trochę popsuło mi lekturę, bo spodziewałam się poszerzenia wątków, które znałam dzięki obejrzeniu ekranizacji. Niemniej uważam, że to bardzo dobra pozycja.

Po prostu arcydziełoo

Jezyk:10
Inne:10

Niesamowita:)

Niepokojąca. Dziwna. Wspaniała.
Mroczna "Alicja z Krainy Czarów", w której trudno określić, co jest prawdą, co snem, a co narkotyczną wizją.
Można doszukiwać się w niej symbolizmów i analizować zdanie po zdaniu. Albo - po prostu nie kwestionować niczego i po prostu dać się ponieść opowieści.

Niepokojąca. Dziwna. Wspaniała.

Pełen poezji koszmar senny gdzie piękno miesza się z brzydotą.

Pełen poezji koszmar senny gdzie piękno miesza się z brzydotą.

Książka bardzo dziwna- ale w tym przypadku "dziwna" to komplement. Na pewno bardzo specyficzna i z niezwykłym klimatem, nieco psychodeliczna, nie każdemu przypadnie do gustu. Mnie się podobała bardzo, film również wart obejrzenia.

• Literatura amerykańska
  • Obyczajowe