Bliźnięta Fahrenheit

Okładka książki Bliźnięta Fahrenheit
Michel Faber Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
literatura piękna
978-83-7414-351-6
Aleksandra Ambros
opowiadania literatura angielska

więcej Więcej

To taki rodzaj opowiadań, które nie każdemu mogą odpowiadać – nie mają wstępu i zakończenia, pozostawiają z niedosytem. Ale jest to ten idealny niedosyt. To 15-20 najlepszych stron z wymyślonych i nienapisanych przez autora książek.

Bardzo dobre, mocne opowiadania. Książka zawiera historie o różnorodnej tematyce, niektóre z nich surrealistyczne - warte przeczytania.

Znów mnie Faber zadziwił - bo wiecie, to jest łatwa proza, samoniosąca, wysiłku i erudycji od nas ona nie wymaga - a jednak po raz kolejny mam poczucie obcowania z czymś wyjątkowym, istotnym, także dla mnie osobiście. Wydaje mi się, że wrócę do niektórych opowiadań z Bliźniąt, bo jeszcze nie dotarły do mnie wszystkie fale tego przypływu.

Nie wiem dlaczego wszyscy tak chwalą ten zbiór. Ja ledwo przebrnęłam. Być może po lekturze innych książek tegoż autora miałam wygórowane oczekiwania? Tak czekałam na jakieś "BUM", a tu klapa. Jedyne co mnie zaskoczyło to to, że powiadanie " Nora o dwóch wylotach" nie jest perwersyjnym opowiadaniem o kobiecie pokroju Sugar, ale o zwyczajnej lisiej norze :(

Bardzo dobra książka, będę do niej wracać. Najbardziej podoba mi się opowiadanie pierwsze i ostatnie. Autor ma naprawdę ciekawe pomysły. Na pewno jednak nie jest to książka dla tych, którzy lubią historie do końca wyjaśnione. W tym przypadku czytelnik zostaje z niedosytem i tak ma być.

Niezwykle bezczelne opowiadania.:)

Niektórzy ludzie tak mają, że gdy boli ich ząb, to specjalnie bez ustanku go dotykają, żeby sprawdzić, czy aby na pewno jeszcze boli. I choć jest to wbrew logice, to jednak robią to ciągle powodując jeszcze większy ból. Właśnie coś takiego przypomina mi lektura opowiadań Fabera. Boli, ale nie mogę przestać czytać. Wielkim plusem tej książki jest, jak zwykle w przypadku tego...

Zaczęłam przypuszczać, że może coś jest ze mną nie tak - cholera, recenzje książki dobre, wszyscy ją chwalą, a ja po przebrnięciu przez nią czułam się jedynie... ospała. Niestety, Faber nie potrafił w tym wypadku utrzymać mojego zainteresowania. 'Szkarłatny płatek i biały' był dobry, 'Pod skórą' było rewelacyjne, natomiast 'Bliźnięta(...)' są w mojej opinii ledwie...

Wszystko, czego można chcieć od zbioru opowiadań... szkoda, że tak długo od sięgnięcia po nie odstraszały mnie okładka i tytuł ;)

Opowiadania ułożyły mi się jakby w królewską kobrę: intrygujący początek, wzbudzający moją ciekawość, rozedrganą niczym wężowy ogon; płaski i miałki środek, jak przyklejone do ziemi ciało gada; wreszcie szczytująca głowa z niebezpiecznym acz fascynująco hipnotyzującym języczkiem jadowym. Ostatniemu, tytułowemu opowiadaniu zbiór zawdzięcza moje trzy gwiazdki: zdecydowanie...

• 2012
  • 2013