Dziwny przypadek psa nocną porą

Mark Haddon Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
8373119493
Małgorzata Grabowska
kryminał autyzm
Inne

Wielce osobliwa i urzekająca książka „Dziwny przypadek psa nocną” szybko podbiła serca czytelników, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Głównym bohaterem powieści jest 15 – letni Christopher Boonie, który cierpi na syndrom Aspergera, łagodną odmianę autyzmu, która ogranicza umiejętność emocjonalnego rozumienia otaczającego go świata, lecz nie wpływa ujemnie na jego wrodzoną...

Niezwykła. Nie czytałam jeszcze książki w tak zaskakującej formie. Tragikomiczna i poruszająca.
PS. Siobhan miała rację, nie chciało mi się czytać rozwiązań zadań matematycznych, dlatego nie przeczytałam dodatku ;-) Mimo to książkę polecam.

Bardzo ciekawe, ale ze zmarnowanym potencjałem. Przedstawienie akcji z perspektywy autystycznego chłopca jest od początku porywające. Udaje się autorowi kreować go tak, że jego zachowania są dla czytelnika zaskakujące, bo są sprzeczne z przyjętymi społecznie normami. I gdyby cała opowieść poszła w tę stronę, czyli coś kompletnie zwykłego i banalnego dla dorosłego...

Sięgnęłam po tę książkę ponieważ zainteresował mnie jej opis. Okazało się jednak, że jest on wyjątkowo błędny. To nie jest kryminał, nawet, jak jest w recenzji, specyficzny kryminał. Więcej, ta książka nie ma nic wspólnego z kryminałem. Już po kilku zdaniach zorientowałam się, że to jest książka, która dotyczy spraw wyjątkowo mnie interesujących.
Pracuję z dziećmi z...

Ciekawa, aczkolwiek w pewnym momencie irytująca mnie książka. Pewne elementy wydają się nieprawdopodobne, że czytelnik mógłby zacząć się zastanawiać, czy autor odpowiednio głęboko przestudiował problem autyzmu przed napisaniem książki.

Taka... nawet. Dość zabawna, szczera, niekiedy i obrzydliwa. Mam mieszane uczucia, gdyż główny bohater jest chory i nie zachowuje się normalnie, przez co jest irytujący i irracjonalny. Nie dziwię się jego matce, że uciekła.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nieco dziwna powieść o chłopcu z zespołem Aspergera, który postanowił rozwiązać zagadkę kryminalną.

Sięgnęłam po tę książkę zachęcona pozytywnymi opiniami osób, których gustowi literackiemu ufam w ciemno. I nie zawiodłam się. Autor zabiera nas do świata 15-latka chorego na Zespół Aspergera i pokazuje nam ten świat z jego perspektywy, umożliwia niemal odczuwanie jego zmysłami, obrazowo zaznajamia z towarzyszącymi mu lękami. Nie mam dużego porównania, jeśli chodzi o tę...

Z humorem opisane przygody chłopca z zespołem Aspergera. Pozwala na zwyczajne rzeczy spojrzeć w "niezwyczajny" sposób. Skłania do refleksji.

„Ponieważ będąc pierwszy raz gdzieś, gdzie dotąd nie byłem, widzę WSZYSTKO, jestem w sytuacji komputera, któremu blokuje się procesor [...] Siobhan mówi, że ludzie jeżdżą na wakacje, żeby zobaczyć coś nowego i odpocząć, ale ja bym na wakacjach nie odpoczął, a coś nowego można zobaczyć, oglądając ziemię pod mikroskopem albo rysując bryłę...” Pod płaszczykiem młodzieżowego...

Dyskusje

2 868