Droga do szczęścia

Revolutionary Road
Sonia Draga
Data 1. wydania:
Alina Siewior-Kuś
powieść amerykańska małżeństwo poszukiwanie sensu życia dziecko Ameryka ekranizacja

Jedna z najlepszych powieści psychologicznych jakie czytałam. Głęboka, poruszająca. Dla mnie cudowne są fragmenty kiedy to samo zdarzenie powraca we wspomnieniach drugiego z partnerów i okazuje się, że zostało kompletnie inaczej odebrane.

Niesamowita. Brawa także dla tłumacza za niezwykłą budowę zdań.

Niesamowita. Brawa także dla tłumacza za niezwykłą budowę zdań.

To był naprawdę kawał dobrej literatury. Życiowa, prawdziwa, obdarta ze sztucznej fasadowości otaczającej mit dobrego i szczęśliwego małżeństwa.

Yates dokonał rzeczy niemożliwej, czy wręcz obrazoburczej łamiąc schematy i stereotypy dotyczące amerykańskiego snu o wolności dwojga młodych ludzi, których połączył przypadek, wyobrażenie o wyjątkowej wspólnej przyszłości, której realizacja rozbiła się o szarość dnia codziennego.

Świetne studium psychologiczne postaci, ukazanie ich przemyśleń, niezrealizowanych marzeń, przekonań dotyczących życia, rodziny czy partnera unaocznia, jak skomplikowaną istotą jest człowiek, jak trudno mu pogodzić się z utratą własnej dumy czy godności na rzecz wyższych celów.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele możemy stracić kierując się swoim egoizmem, nie potrafiąc wczuć się w rolę, jaką narzucamy sobie tak naprawdę sami, nie do końca mając tego świadomość. Bo czy posiadanie rodziny musi zamykać nam drzwi do spełnienia siebie? Czy może raczej jest tu winny nasz brak umiejętności komunikacji czy wyrażania na głos swoich pragnień?

Brak dojrzałości, oparcia, zrozumienia ze strony drugiej osoby bywają przeszkodą nie do pokonania, które zanurzają nas w mrocznych czeluściach szarej egzystencji. Zatapiamy się w sobie, swoich uczuciach wyolbrzymiając czy wymyślając sobie, często nieświadomie, problemy, których tak naprawdę nie ma lub są one całkiem błahe co może prowadzić do tragedii, tak jak mamy tutaj tego przykład.

Autor momentami ironizuje, czy wręcz swoją niezwykłą przenikliwością, dogłębną obserwacją i analizą życia codziennego zahacza o czarny humor, który pomaga w bezstronnym i chłodnym przetrawieniu fabuły, która nie jest lekka, miła i przyjemna. Swoim realizmem dotyka każdego z nas i pozwala na szeroki wachlarz odczuwania historii April i Franka.

Książkę czyta się z niemałym wysiłkiem, gdyż dotyka ona drażliwych kwestii i dla niektórych czytelników mogą one wydawać się nie do przejścia, aczkolwiek styl autora, rewelacyjna umiejętność przekazania i wczucia się w emocje bohaterów pozwalają na uwolnienie swojego umysłu od stereotypowego i małostkowego widzenia świata.

Adaptacja filmowa z Kate Winslet i Leonardo DiCaprio również godna polecenia.

Serdecznie polecam.

Jeśli ktoś szuka odpowiedzi na pytania-czym jest szczęście, co zrobić, aby otaczało nas każdego dnia i jak uszczęśliwiać bliskich?-to w tej książce jej nie znajdzie. Życie zbudowane ze zwykłych dni, codziennych obowiązków, relacji, jakich doświadczają bohaterowie nie wystarcza im. Chcą doznać nowego życia w nowej rzeczywistości. Los stawia im przeszkodę- kolejną ciążę, która dosłownie i w przenośni zabija ich małżeństwo i ich samych. Książka przypomina, że sami jesteśmy autorami naszego szczęścia, u każdego malowanego inną paletą barw. Podejmuje również "problem" nieplanowanej, niechcianej ciąży, z którym kobieta zostaje tak naprawdę sama.

Przez taką śmieszną średnią i straszną ignorancję czytelników, wiele osób może się zrazić i nie sięgnąć po tę wybitną książkę.Dawno już oglądałem znakomitą ekranizację, Di Caprio i Winslet dali tam popis aktorstwa.Jednak żeby w pełni zrozumieć sens, a raczej bezsens życia rodziny Wheelerów, trzeba sięgnąć po powieść.Pisarz rozprawia się w sposób bezpardonowy z tzw amerykańskim snem.Młode małżeństwo z dziećmi,domek na przedmieściach, wszystko tak urocze i słodkie, że aż można dostać mdłości i puścić bełta.I to szaleństwo kłębiące się w umysłach.Fałszywi sąsiedzi,postrzelona właścicielka i jej chory psychicznie synalek, który jako jedyny szczerze mówił co myśli.Wszechobecna gra pozorów, nuda, kłótnie, romanse,zdrady, brak szacunku dla samych siebie.A że treść została podszyta uszczypliwością i sarkazmem, lektura była jeszcze pyszniejsza.Doprawdy ta książka dla mnie balansuje na granicy oceny najwyższej.Zdecydowanie polecam wszystkim czytelnikom, zwłaszcza tym, którym spodobała się np. książka "Życie towarzyskie i uczuciowe" Tyrmanda.Powojenne Stany, kapitalizm, wielkie biurowce, nowe technologie, prace biurowe, które zamieniały ludzi w bezduszne maszyny. I przede wszystkim Richard Yates wszedł do głów swoim bohaterom i urządził wiwisekcję. Ta książka zmusza do myślenia, analiz, rozśmiesza i jednocześnie ma dość smutny wydźwięk.Za takie właśnie powieści kocham amerykańską literaturę.

„Droga do szczęścia” była dla mnie lekturą pełną napięcia i emocji, podczas której zostały poruszone poważne i niełatwe kwestie, tak jak konsekwencje usilnego dopasowania się do wymagań wzorców społecznych, przyzwyczajenie do codzienności, niemoc wyjścia ze schematu życia, porzucone dawne ambicje. Mocna i ważna książka.

Dawno temu oglądałam film na podstawie tej książki. Byłam nim zachwycona, do dziś jest to jedna z moich ulubionych ekranizacji. Po oglądnięciu, marzyłam o przeczytaniu tej historii bardzo długo, bardzo długo tez na nią polowałam w księgarniach. Gdy w końcu udało mi się ja dorwać, pełna ekscytacji od razu zaczęłam czytać. I to by było na tyle z przyjemnych doznań, jeśli chodzi o tą książkę... Pierwszy raz w życiu tak męczyłam się podczas czytania. Odkładałam ją dziesiątki razy i dziesiątki razy do niej wracałam, żeby skończyć. A nigdy mi się to nie zdarza. Ogromne rozczarowanie. OGROMNE. W życiu nie czytałam nic bardziej nudnego. W życiu nie zdarzyło mi się, żebym nie dokończyła książki, którą zaczęłam czytać. Sumienie mi nigdy nie dawało. Ta książką jest pierwszą, której nie udało mi się skończyć...

Ogromny podziw dla twórców filmu, że udało mi się stworzyć tak cudowny film z (przepraszam za słowa) czegoś takiego. Film polecam bardzo, książkę odradzam wszystkim.

Miłość i nienawiść pod jednym dachem zamieszkały. Piękna, choć niełatwa powieść o małżeńskich wzlotach i upadkach. Powiedziałabym, że to zupełnie nie hollywoodzka historia, gdyby nie to, że na podstawie "Drogi do szczęścia" powstał równie udany film z Kate Winslet i Leonardo DiCaprio w rolach głównych.

przerazajaco prawdziwa historia dwojki ludzi, ktorym sie miesza milosc z nienawiscia

perfekcyjne studium toksycznej petli wiazacej malzenstwo - to raz, portret czesci meiszczanskiej klasy spolecznej, w kleszczach miedzy "gorszymi" a "lepszymi" od nich, czyli ciagle porownujacej się, ciągle aspirującej - to dwa, a trzy - to portret dwojga ludzi, ktorzy utkneli w wyobrazeniach o lepszych wersjach siebie, co prowadzić może nawet do śmierci

Mimo obejrzenia filmu, który jest dość wierną ekranizacją książki, nie czułam się znudzona lekturą. To po prostu kawałek dobrej powieści obyczajowej.