Organizacje pozarządowe a korporacje

Okładka książki Organizacje pozarządowe a korporacje Jonathan Doh, Michael Yaziji
Okładka książki Organizacje pozarządowe a korporacje
Jonathan DohMichael Yaziji Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN popularnonaukowa
popularnonaukowa
NGOs and corporations : conflict and collaboration,
Wydawnictwo Naukowe PWN
2011-01-01
2011-01-01
Małgorzata Morel
Michael Yaziji Johnathan Doh organizacje pozarządowe organizacja pozarządowa organizacja non for profit NGO korporacje sektor pozarządowy

Są tacy, którym marzy się praca w wielkich korporacjach, wspinanie się po szczeblach kariery zawodowej i ciągły rozwój. Są też tacy, którzy pragną w swojej pracy działać w służbie jakiemuś dobru jak ochrona środowiska, pomoc ludziom biednym czy wykluczonym lub przestrzeganie praw, dlatego też wybierają pracę w organizacjach pozarządowych. Natomiast korporacje postrzegają jako chciwe struktury, które niszczą środowiska lokalne i prowadzą do konsumpcjonizmu. Niewiele jednak osób widzi powiązania pomiędzy tymi dwoma światami.

Michael Yaziji i Jonathan Doh w swojej pracy „Organizacje pozarządowe a korporacje” przedstawili liczne zależności pomiędzy tymi dwoma strukturami. W pierwszym rozdziale w sposób dogłębny i przystępny prezentuje historię powstania NGO, przedstawia ich klasyfikację oraz związki z różnymi instytucjami. Kolejne rozdziały przedstawiają interakcje występujące pomiędzy NGO a korporacjami – konflikty, zakres wzajemnej współpracy oraz możliwe perspektywy rozwoju. Każdy rozdział zakończony jest studium przypadku, które w praktyce przedstawia wcześniej opisaną teorię.

Stawiam dobrą ocenę, bo po raz pierwszy przeczytałam wyczerpującą teoretyczną rozprawę na temat organizacji pozarządowych. Szczególnie usystematyzowano temat kategoryzacji NGO, ich sposobów działania oraz krótkiej historii powstania (rozdział pierwszy). Dotąd dla zdobycia tak konkretnych i teoretycznych informacji musiałam grzebać po zawiłych raportach ONZ czy krótkich artykułach prasowych.

Resztę książki poświęcono interakcjom NGO i korporacji międzynarodowych. Jak NGo wpływają na korporacje. W jaki sposób razem współpracują i jak ze sobą walczą. Każdy rozdział posiada case study, które dobrze obrazuje wcześniejszą teorię, choć autorzy mogliby sięgać po mniej wyświechtane tematy niż problem Coca-Coli w Indiach czy PETY walczącej z KFC. Niemniej jednak temat zgrabnie zobrazowany.

Książka teoretyczna, więc nie polecam ludziom żądnych konkretów i opowieści ze środowiska pozarządowego. Raczej dla tych, którzy chcą poznać specyfikę podmiotów, które są stosunkowo młodym graczami na arenie międzynarodowej, ale z pewnością długo jeszcze na niej zabawią.

• Na później
  • Praca MGR

Dodaj cytat z książki Organizacje pozarządowe a korporacje