Książki o wampirach: dla nastolatków i nie tylko

LubimyCzytać LubimyCzytać
21.07.2021

Wampiry towarzyszą człowiekowi (a raczej jego wyobraźni) już od setek lat. Motyw ten obecny jest nie tylko we współczesnej kulturze popularnej, wieki temu martwców, upiorów i upirów bali się nasi słowiańscy przodkowie. Wampirów nie brakuje również w literaturze – czasem przedstawiane są jako przerażające, groźne istoty, a niekiedy, wręcz przeciwnie, jako zagubieni nieszczęśnicy. Lubicie czytać o wampirach lub akurat planujecie sięgnąć po książce o takiej właśnie tematyce? Oto 10 naszych propozycji książek z wampirami w rolach głównych.

Książki o wampirach: dla nastolatków i nie tylko Loren Cutler/Unsplash

Książek o wampirach powstało niemało. W katalogu lubimyczytac.pl znajdziemy niemal 900 (stan na koniec lipca 2021 roku) pozycji, w których występują te istoty. Wśród nich nie tylko powieści, komiksy czy artykuły umieszczane w konkretnych gazetach, ale nawet książkę „Wampiry same o sobie” Michelle Belanger. Jej autorka przeprowadziła 20 rozmów z osobami, które... uważają się za wampiry. Część z nich to tzw. wampiry energetyczne, część spożywa krew (to tzw. wampiry sangwiniczne). W poniższym zestawieniu znajdziecie jednak pozycje wyłącznie o wampirach zrodzonych w wyobraźni autorów wymienionych książek. 

10 książek o wampirach, po które warto sięgnąć

1. „Dracula”, Bram Stocker 

Jednym z najsłynniejszych wampirów jest mieszkający w Transylwanii hrabia Dracula. Postać tę stworzył w 1897 roku irlandzki pisarz Bram Stoker. Autor napotkał na imię Dracula w jednej z ksiąg historycznych, poświęconych władcy Wołoszczyzny, Władowi Drakuli. Ta klasyczna opowieść grozy przedstawia losy Jonathana Harkera, młodego prawnika, podróżującego do Transylwanii po to, by spotkać się właśnie z tytułowym hrabią Draculą, który z kolei planuje ponoć wyjazd do Anglii. Niestety, hrabia miał jednak wobec Harkera pewne zbrodnicze i krwawe zamiary… Stoker, marzący o literackiej sławie, nie doczekał się jej za życia. Jego powieść, która z czasem stała się jedną z najbardziej znanych książek o wampirach, została doceniona dopiero po śmierci pisarza. Doczekała się wielu ekranizacji (a także wersji animowanej w „Hotelu Transylwania”), jej fabuła stała się motywem przewodnim gier komputerowych.  Jak napisał o „Drakuli” użytkownik lubimyczytać.pl o Nicku mm8371:

Płakałem... szlochałem... i rechotałem... wiem, głupio. Bo to przecież wiekopomna chwila, narodziny Draculi, adopcja wampira przez naszą kulturę. I na salony z nim, krwiopijcą i bladym celebrytą. Czemu więc płacz?... Ze wzruszenia, moi mili. Ta książka jest tak odległa w czasie, tak staroświecka, a jednocześnie, mimo całej swej ułomności, tak bardzo wizjonerska...

Powieść „Dracula” uzyskała w serwisie lubimyczytać.pl średnią ocen 7,4/10.

2. „Miasteczko Salem”, Stephen King 

Wydane w 1975 roku „Miasteczko Salem”, napisane przez „króla grozy” Stephena Kinga, jest już powieścią niemal kultową. Nakręcono na jej postawie film (w 1979 roku) oraz serial (w roku 2004). Podobno pisarz od dawna zafascynowany jest postacią Drakuli, zastanawiał się nawet, co by się stało, gdyby wampir powrócił do czasów współczesnych, do Nowego Jorku. Na to pytanie dość bezlitośnie miała odpowiedzieć żona Kinga: „Prawdopodobnie wpadłby pod taksówkę na Park Avenue i umarł”. Autor nie mógł jednak do tego dopuścić, umieścił więc akcję swojej „wampirycznej” książki na zapomnianej przez bogów amerykańskiej prowincji – właśnie w miasteczku Salem. Głównym bohaterem powieści jest Ben Mears, znany pisarz, który wraca do tytułowej miejscowości po wielu latach nieobecności. Wraca więc do przyjaciół, dawnych miłości, ale i strachów, które czaiły się w pewnym domu na wzgórzu, w którym kiedyś mieszkał Hubert Marstern, z którym z kolei związana była pewna tragiczna historia. Jak dowiaduje się Mears, dom kupiło dwóch tajemniczych mężczyzn, których nikt w miasteczku jeszcze nie widział. Ich pojawienie się w miejscowości zbiega się w czasie z tajemniczymi zniknięciami dzieci i dorosłych…

„Miasteczko Salem” otrzymało od użytkowników lubimyczytać.pl średnią ocen 7,3/10.

3. „Wywiad z wampirem”, Anne Rice 

Skoro mowa o książkach o wampirach, nie można nie wspomnieć o „Wywiadzie z wampirem” Anne Rice. Kultowej już powieści, której ekranizacja z Tomem Cruisem i Bradem Pittem z 1994 roku okazała się ogromnym kinowym hitem, podobnie zresztą jak powieść Rice – bestsellerem. O niesłabnącej popularności tej historii może też świadczyć fakt, że – jak poinformowano w lipcu 2021 roku – amerykańska stacja AMC złożyła właśnie zamówienie na pierwszy sezon serialu na podstawie tej książki, a do realizacji projektu zaangażowano reżysera Alana Taylora, który pracował również przy „Grze o tron” i „Mad Men”. Debiutancka powieść Anne Rice, wydana w 1976 roku, czyli tuż po „Miasteczku Salem”, opowiada o arystokracie z Luizjany, Louisie de Pointe du Lacu, który z kolei opowiada o swoim życiu i swojej nieśmiertelności pewnemu dziennikarzowi. De Pointe du Lac za towarzyszkę ma ukochaną Claudię – dorosłą kobietę, zaklętą w ciele dziecka. Oboje nienawidzą swojego stwórcy – Lestata. Podobno Rice, tworząc postać Claudii, odwołała się do przeżytej przez siebie tragedii: jej córka zmarła w wieku 5 lat na białaczkę i to ona zainspirowała postać kobiety, która na zawsze pozostanie dzieckiem. Także opis cierpienia Louisa po stracie brata miał pisarce pomóc uporać się z tragedią. Jak napisała o książce użytkowniczka Mias:

To jest przeklęta książka. Albo ja jestem przeklęta przez tę książkę. Chciałam ją przeczytać od wieków, czekając też z filmem, ale nigdy nie miałam okazji ani nawet chęci, żeby zacząć. Ale kilka lat temu zdecydowałam, że czas zaprosić krwiopijcę do swojego domu. Starzy bogowie, to była jazda. Od niegrzecznego księcia Lestata, którego atutów nie sposób nie dostrzec i który kradnie prawie każdą scenę, złamanej lalki Claudii, upadłego anioła Louisa (który często płacze, jak na anioła przystało) i nieznaną Armanda. Powieść zabiera cię prosto do trumny. Takiej pozytywnej trumny. Wampirycznej.

„Wywiad z wampirem” otrzymał w serwisie lubimyczytać.pl średnią ocen 7,3/10.

4. Seria Zmierzch, Stephenie Meyer 

W zestawieniu książek o wampirach nie może oczywiście zabraknąć sagi Zmierzch. Powieści Stephenie Meyer doczekały się ekranizacji z Kristen Stewart w roli Belli i Robertem Pattinsonem w roli Edwarda, ale i niemałego grona czytelników. To od pisania fanfików Zmierzchu zaczynała przecież… autorka „Pięćdziesięciu twarzy Greya”, E.L. James. Wszystkie części serii, jak donosił w sierpniu 2020 roku amerykański wydawca książek pisarki, Little, Brown and Company, sprzedały się na świecie w liczbie 160 milionów egzemplarzy. Natomiast w serwisie lubimyczytać.pl książki z tego cyklu doczekały się ponad 155 tysięcy ocen. W pierwszej z powieści z cyklu, czyli właśnie w „Zmierzchu”, osoby czytające książkę poznają Bellę, a właściwie Isabellę Swan, która po przeprowadzce do pewnego miasteczka w Waszyngtonie poznaje przystojnego Edwarda. Jak to często w przypadku nowych związków bywa, Bella chce się o swoim chłopaku dowiedzieć jak najwięcej. Nie wie jednak, że jednym z jego mrocznych sekretów jest bycie wampirem… Jak napisała o „Zmierzchu” użytkowniczka lunka_instagram:

Reread Zmierzchu to istny wehikuł czasu. Książki, przez które nie spałam po nocach. Książki, przez które mama nie mogła mnie dobudzić rano, abym wstała do szkoły. Aktualny powrót do tej sagi uświadomił mi, że są książki, które tak na nas wpływają, że nie ma już odwrotu. Zmierzch zna każdy i każdy miał taki etap w życiu, że albo był zafascynowany albo nie znosił całym sercem tej sagi. I bardzo dobrze. Skrajne opinie są świetne.

Średnia ocen wszystkich części sagi Zmierzch wynosi w serwisie lubimyczytać.pl 6,0/10.

5. Seria Wampiry z Morganville, Rachel Caine 

Książki o wampirach dla nastolatków to także Wampiry z Morganville. Claire, bohaterka cyklu napisanego przez Rachel Caine, którą poznajemy w pierwszej części „Przeklęty dom. Bal umarłych dziewczyn”, przyjechała do tytułowej miejscowości na studia. Chciała się przede wszystkim uczyć, jednak najpierw trafiła do akademika, w którym nie miała ku temu warunków, a potem wylądowała w pewnym starym domu. A ten, jak to z książkowymi i filmowymi starymi domami bywa, krył w sobie mrocznego sekrety. Okazało się też, że w Morganville, po zachodzie słońca, kontrolę nad miastem przejmują inne stworzenia niż ludzie. Caine napisała 15 tomów o przygodach Claire, jej przyjaciół i wampirów. Wszystkie ukazały się w tłumaczeniu na język polski. Niestety, kolejne powieści z tego cyklu już się nie ukażą, ponieważ Rachel Caine zmarła pod koniec 2020 roku na mięsaka tkanek miękkich.

Seria Wampiry z Morganville została oceniona przez użytkowników lubimyczytać.pl na 7,6/10.

6. Seria Pamiętniki wampirów, L.J. Smith

Wśród książek o wampirach dla nastolatków popularnością cieszyły się także te z cyklu Pamiętniki wampirów. Zapewne przyczynił się do niej serial, który powstał na podstawie powieści i w którym jedną z ról głównych zagrał pochodzący z Polski Paul Wesley (a właściwie Paweł Tomasz Wasilewski). Autorka, Lisa Jane Smith, główną bohaterką serii uczyniła piękną Elenę, a głównymi bohaterami – braci-wampirów, Stefano i Damona. Młodzi mężczyźni nie mogliby się bardziej od siebie różnić: Stefano wydaje się życzliwy, dobry, grzeczny, choć – tylko początkowo – zupełnie odporny na wdzięki Eleny. Damon to typ „niegrzecznego chłopca”, który pragnie zemścić się na swoim bracie za zdradę, której ten się kiedyś wobec niego dopuścił. Co ciekawe, choć L.J. Smith jest pomysłodawczynią serii i autorką siedmiu powieści z cyklu Pamiętniki wampirów, to kolejne napisali ghost writerzy. Producenci serialu na ich podstawie stwierdzili bowiem, że ktoś inny lepiej niż ta pisarka wczuje się w jego klimat i lepiej opisze przygody Eleny, Damona i Stefano. Smith podkreślała potem w wywiadach, że czuła się, jakby „okaleczono jej dziecko, kończyna po kończynie”.

Seria Pamiętniki wampirów otrzymała w serwisie lubimyczytać.pl średnią ocen 6,3/10.

7. Seria Akademia Wampirów, Richelle Mead 

Ze Zmierzchem porównywany bywa również cykl Akademia wampirów Richelle Mead. To opowieść, która, inaczej niż wspomniane wcześniej Wampiry z Morganville, skupia się jednak przede wszystkim właśnie na życiu samych wampirów, a nie ludzi. Jednak ich świat również nie jest wolny od podziałów. Żyją w nim moroje, czyli wampiry czystej krwi i dampiry, czyli mieszańce. Moroje uczą się w szkole im. św. Władimira posługiwania swoimi nadnaturalnymi darami, a dampiry pełnią rolę ich opiekunów, strażników. Szkoła znajduje się w dalekich lasach Montany, schowana przed ludźmi i strzygami. Przed bardzo trudnym zadaniem uratowania zagrożonej wampirki staje jedna z bohaterek – dampirka Rose, która będzie musiała ochronić pochodzącą ze szlachetnego rodu Lissę Dragomir. Dziewczyny są połączone telepatyczną więzią, jednak czy to wystarczy, by uratować jednej z nich życie? Warto dodać, że i adaptację tej serii będzie można zobaczyć na małych ekranach – Universal Television zamówiło w maju 2021 roku serial na jej podstawie. Jego showrunnerką będzie Julie Piec, która wcześniej pracowała m.in. przy produkcji „Pamiętników wampirów”.

Jak napisała o Akademii Wampirów WeronikaWera:

Rose jest absolutnie najlepszą narratorką, z jaką miałam do czynienia! Lisa, Christian i Dymitr mają specjalne miejsce w moim sercu. Motyw wampiryzmu i żywiołów w jednej książce = niesamowicie hipnotyzujący świat, który wciąga cię bardziej i bardziej.

Akademia Wampirów otrzymała w serwisie lubimyczytać.pl średnią ocen 7,7/10.

8. Seria o Sookie Stackhouse, Charlaine Harris 

Wiele z opisywanych w zestawieniu książek o wampirach zawędrowało w końcu i na ekrany, co dowodzi, że wampiry interesują nie tylko czytelników, ale i widzów. I to od lat 70. XX wieku, kiedy premierę miały książki Kinga i Rice. Nie inaczej było w przypadku rozpoczętej w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku serii Charlaine Harris o Sookie Stackhouse. To ona stała się inspiracją dla nakręconego później przez HBO serialu „True blood”. Skąd taki jego tytuł? W książkach Tru:Blood to wynaleziony w jednym z japońskich laboratoriów eliksir, zawierający ekstrakt z syntetycznej krwi. Dzięki niemu wampiry w ciągu jednej nocy przemieniły się w porządnych obywateli, którzy nie czyhają już na ludzi. Nie oznacza to jednak, że zostały społecznie zaakceptowane. Wiele osób obawiało się, czy wampiry będą potrafiły zintegrować się z ludźmi. Większość uważała, że nie, jednak mieszkańcy Bon Temps nie byli tego tak do końca pewni. Zwłaszcza miejscowa kelnerka Sookie Stackhouse, która sama dobrze wiedziała, co to znaczy: funkcjonować na obrzeżach społeczeństwa. Bohaterka, którą poznajemy już w pierwszej części, czyli „Martwym aż do zmroku”, patrzyła na cały ten pomysł tym bardziej przychylnie, że wpadł jej w oko pewien 173-letni przystojniak. Jak się jednak można spodziewać, relacje ludzko-wampiryczne okażą się nie tak łatwe, jak mogłoby się Sookie wydawać.

Seria o Sookie Stackhouse otrzymała w serwisie lubimyczytać.pl średnią ocen 6,6/10.

9. Cykl z Wampirem, Andrzej Pilipiuk

Do tej pory prezentowaliśmy książki autorów zagranicznych, pora więc zwrócić się ku polskiej scenie literackiej. W sekcji książek o wampirach (i nie tylko tej) działa Andrzej Pilipiuk, który stworzył Cykl z Wampirem, zdecydowanie bardziej rozśmieszający niż przerażający. Pilipuk pisze bowiem o losach wampirów w trudnych dla nich czasach PRL-u, bo przecież w kraju socjalistycznym, z ateizmem w modzie, mało kto miał ochotę na wojowanie z wampirami przy użyciu krzyża. Co prawda w części „Wampir z KC” komuna ustępuje miejsca krwiożerczemu kapitalizmowi, ale wampiry nadal przeżywają różne traumy: zaczyna się od tego, że najpierw zostają wysłane na urlop, a bez pracy człowiek (nawet jeśli nie jest człowiekiem, a wampirem) ponoć głupieje. Najwyższą średnią ocenę w serwisie lubimyczytać.pl otrzymał od czytelników drugi tom cyklu „Wampir z MO”. W recenzji książki użytkownik Anakolut napisał tak:

To klasyczna komedia pomyłek, z Markiem w roli tytułowego Wampira z MO. Kolejne opowiadania obfitują w sytuacje komiczne, niejednokrotnie obśmiewając komunistyczny ustrój, Urząd Bezpieczeństwa, niepewne warszawskie towarzystwo i stosunki sąsiedzkie, oraz znane motywy z filmów czy literatury. Co stanie się, gdy po sąsiedzku z Markiem i Igorem zamieszka dwóch ubeków? Co ciekawego można zwinąć na Pradze z ruskiej ciężarówki? I czego szuka w Warszawie francuska wampirza hrabina? Tego wszystkiego dowiecie się z lektury „Wampira z MO”.

Cały Cykl z Wampirem otrzymał w serwisie lubimyczytać.pl średnią ocen 6,8/10.

10. „Wampir. Biografia symboliczna”, Maria Janion

Na koniec książka zupełnie inna niż te opisane wcześniej – nie powieść, nie opowiadanie, a publikacja naukowa, czyli „Wampir. Biografia symboliczna” Marii Janion. Autorka opisuje w niej, jak kształtował się w literaturze wampiryczny mit. Naukowczyni przedstawia rozwój mitu od XIX wieku aż do czasów współczesnych, nie tylko w literaturze, ale również filmie, folklorze czy psychologii. Dowodzi, że prorocze stały się słowa Aleksandra Dumasa: „Dokądkolwiek pójdziemy, (wampir) będzie szedł za nami”. Badaczka przedstawia też w „Wampirze. Biografii symbolicznej” mit wampiryczny jako konkurujący z chrześcijaństwem i mu przeciwstawny. W końcu według wierzeń chrześcijan krew Chrystusa ma zapewnić ludziom życie wieczne, a wampiry żywiły się krwią, by przedłużyć swoje ziemskie bytowanie. Na okładce książki Janion widać Rejtana z pazurami i kłami zbroczonymi krwią. Jak przyznała autorka w jednym z wywiadów, które ukazały się po wydaniu publikacji (miała ona swoją premierę w roku 2003), ktoś złożył doniesienie do prokuratury o znieważanie wartości narodowych. Chciano ukarać i wydawcę, i autora okładki, i samą Janion, jednak skarga została przez sąd odrzucona.

Książka „Wampir. Biografia symboliczna” otrzymała w serwisie lubimyczytać.pl średnią ocen 7,9/10.

To oczywiście tylko wybór niektórych spośród wielu książek o wampirach. Które z nich czytaliście i jakie jeszcze dodalibyście do naszej listy? Zapraszamy do komentowania!

[as]


komentarze [35]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
awatar
konto usunięte
26.07.2021 17:47
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Sea_Of_Darkness  - awatar
Sea_Of_Darkness 26.07.2021 15:15
Czytelniczka

Polecam  Uczeń nekromanty - Mavec, prequel do tomu 2. Jest to co prawda książka z uniwersum o nekromantach, ale z powodzeniem można ją czytać osobno.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Uczeń nekromanty - Mavec, prequel do tomu 2
MaG  - awatar
MaG 24.07.2021 22:25
Czytelnik

Zdecydowanie Nekroskop Briana Lumley'a, ostro o wampirach, bez jakiegoś "świecenia"  😂

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Tibora  - awatar
Tibora 27.07.2021 16:58
Czytelniczka

dokładnie, wampir jest potworem i bestią - na tle aktualnych książek o wampirach podejście Lumley'a jest odświeżające

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Margita  - awatar
Margita 23.07.2021 12:37
Bibliotekarz

Seria "Kropla życia": https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4254322/kropla-zycia (tym razem o wampirach na wesoło).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
nordvargr  - awatar
nordvargr 23.07.2021 10:07
Czytelnik

Na pewno lubię 3 pierwsze pozycje z rankingu, choć trzecią najmniej. Ewidentnie "Miasteczko Salem" w tej "trójcy" wybija się mocno na plus - to takie "Dziecko Rosemary" literackiego wampiryzmu. 
Seria o Sookie Stackhouse... Znana mi niestety tylko serialowo. Pomysł był zdecydowanie dobry, jednak jeśli ktoś ciągnie swoją sagę zbyt długo, to na 95% w końcu rozmieni na drobne...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Carmilla  Pasożyty umysłu
asymon  - awatar
asymon 26.07.2021 14:59
Bibliotekarz

Też zaskakująco dobrze oglądało mi się "True Blood", przynajmniej do momentu pojawienia się, ekhm, wróżek, ale po namyśle dałem sobie spokój z książkami.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
nordvargr  - awatar
nordvargr 26.07.2021 16:18
Czytelnik

@asymon czytasz w moich myślach. Późniejszy nadmiar różnych "panterołaków", elfów czy innych wróżek... Nie obejrzałem do końca, ale kilka sezonów też nieco męczyłem. Do książek się raczej nie przekonam, może za 20 lat, gdy stwierdzę że, " wtedy to było".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
mysilicielka  - awatar
mysilicielka 22.07.2021 21:44
Czytelniczka

😋 A ja polecam nowość, którą dopiero co zrecenzowałam. Doskonale się przy niej bawiłam -  Droga do Wyraju

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Droga do Wyraju
Nika_1807  - awatar
Nika_1807 23.07.2021 21:50
Czytelniczka

Dzięki za polecenie, chętnie przeczytam.  😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
fiu  - awatar
fiu 22.07.2021 19:43
Czytelnik

2 propozycje z lekko odmiennym podejściem do wampirów:
1. Książka George Martina "Ostatni rejs "Fever Dream" "Gdzie wampiry stanowią odrębny gatunek.
2. Cykl "Akta Harry'ego Dresdena" gdzie wampiry dzielą się na 3 dwory(biały, czarny i czerwony).  W zależności od tego, do którego należą różni się ich fizjonomia i pokarm, którym się żywią. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marta94  - awatar
Marta94 22.07.2021 18:20
Czytelniczka

Seria Akademia wampirów jest denna. Nie polecam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Łędina  - awatar
Łędina 22.07.2021 12:43
Czytelniczka

To moja ulubiona seria książek o wampirach skierowana do młodszych odbiorców: Wampiraci. Demony oceanu  Wampiraci. Fala terroru    Wampiraci. Krwawy kapitan  Wampiraci. Czarne Serce

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Wampiraci. Demony oceanu  Wampiraci. Fala terroru  Wampiraci. Krwawy kapitan  Wampiraci. Czarne Serce  Wampiraci. Imperium nocy  Wampiraci. Wojna nieśmiertelnych  Wampiraci. Martwa głębia
Jerico  - awatar
Jerico 22.07.2021 12:39
Czytelnik

Jak ktoś lubi dużą ilość akcji, to Zamboch z jego "Percepcją" też nie jest zły.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post