rozwiń zwiń

Poznaj laureatów Plebiscytu Książka Roku 2020

LubimyCzytać LubimyCzytać
08.03.2021

Już wiemy, kto napisał Książki Roku 2020! Oddaliście dokładnie 200 757 głosów i wybraliście laureatów Plebiscytu Książka Roku 2020 lubimyczytać.pl, Allegro. Kogo nie mogło zabraknąć wśród nagrodzonych? Która organizacja została Fundacją Roku 2020? Jest sporo niespodzianek!

Poznaj laureatów Plebiscytu Książka Roku 2020

Szósta edycja Plebiscytu Książka Roku 2020 lubimyczytać.pl, Allegro, była wyjątkowa z kilku względów. Po pierwsze, pojawiły się w niej dwie nowe kategorie – Fundacja / Stowarzyszenie Roku 2020 oraz Bestseller, w której nominowano książki osiągające najlepszą sprzedaż na Allegro. Po drugie, w plebiscycie można było oddawać głosy na książki, które trafiły do ksiegarń w trakcie wyjątkowych 12 miesięcy, kiedy zmagaliśmy się z pandemią. I choć rok 2020 nie był łatwy dla branży, koronawirus nie zdołał pokrzyżować wydawniczych planów. Dzięki temu w 6. edycji Plebiscytu nominowanych było 245 najpopularniejszych i najlepiej ocenianych w lubimyczytać.pl książek z 65 wydawnictw.

Finalnie wśród laureatów znalazło się 7 autorów z Polski (nagrodzonych za 8 książek) oraz 5 z zagranicy. Więcej statuetek zgarnęły kobiety – w 13 kategoriach było aż 9 laureatek i 3 laureatów. 

Ponad 200 tys. głosów czytelników

Walka była zacięta, a niektóre książki w finale różniło zaledwie kilkadziesiąt głosów. Internauci, którzy mogli głosować przez cały luty, wybierali nie tylko książki, lecz także organizacje działające na rzecz czytelnictwa. Nominowane były: Fundacja „ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom”, Fundacja Powszechnego Czytania, Fundacja Wisławy Szymborskiej, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Stowarzyszenie Unia Literacka. Organizacje te walczyły nie tylko o tytuł Fundacji / Stowarzyszenia Roku, lecz także o środki na realizację dalszych planów. W puli jest w sumie ćwierć miliona złotych!

Dość czekania, czas poznać wyniki największego w Polsce plebiscytu, w którym o wygranej decydują czytelnicy!

Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach

Nazwiska laureatów i dokładną liczbę głosów, oddanych na każdą z nominowanych książek, znajdziecie na lubimyczytac.pl/plebiscyt. Poniżej zamieszczamy odredakcyjny komentarz dotyczący tegorocznych wyników.

Kryminał, sensacja, thriller

W tej kategorii starli się popularni autorzy kryminałów, a finałowa walka rozgorzała pomiędzy książkami trzech z nich – Remigiusza Mroza, Wojciecha Chmielarza i Przemysława Piotrowskiego. Ten ostatni w 2020 roku podbił serca czytelników trylogią z Igorem Brudnym, a nominację otrzymał za nawyżej ocenianą, finałową cześć trylogii, pt. „Cherub”. Wojciech Chmielarz po raz kolejny udowodnił wysoką formę, w 2020 roku proponując czytelnikom thriller pod tytułem „Wyrwa”. Wreszcie Remigiusz Mróz, którego kryminały zna każdy miłośnik powieści z dreszczykiem, powrócił z 11. tomem cyklu o Joannie Chyłce „Ekstradycja”. Finalnie książka, która wygrała, zyskała 2619 głosów, przeganiając konkurentów odpowiednio o 515 głosów (w stosunku do drugiego miejsca) i 704 głosów (miejsce trzecie). 

Literatura piękna

W tej kategorii pojawiły się książki, o których w 2020 roku było głośno – honorowano je ważnymi nagrodami literackimi, kręcono na ich podstawie filmy i seriale, dyskutowano i pisano o nich w licznych recenzjach. Co warte podkreślenia, nominację zdobyła też książka, które swe oryginalne wydanie miała niemal 40 lat temu! „Gambit królowej” w Stanach Zjednoczonych ukazał się w 1983 roku (na rok przed śmiercią autora, Waltera Tevisa). Wydanie polskiego przekładu z 2020 roku (które zapewniło nominację w Plebiscycie) zwiazane było oczywiście z bijącym rekordy popularności serialem produkcji Netflixa, w którym, obok nagrodzonej Złotym Globem Anyi Taylor-John, wystąpił też Marcin Dorociński.

Okazało się, że jeden z 20 nominowanych tytułów objął prowadzenie już od początku głosowania, kończąc Plebiscyt z imponującym wynikiem 5259 głosów. Mogłoby się wydawać, że podobnie jak rok temu, w kategorii Literatura piękna zwycięży polski autor – lecz czy tak właśnie się stało?

Literatura obyczajowa, romans

W tym roku w kategorii Literatura obyczajowa, romans czytelnicy oddali więcej głosów, niż rok temu. Jednym z powodów może być zapewne popularność tytułu, który został wybrany Książką Roku 2020. Wśród 20 pozycji, na które można było głosować, znalazły się książki przedstawiające miłość i targające ludźmi uczucia na różne sposoby – kwalifikowane przez wielu jako najwyższej jakości literatura piękna, jak i książki o lżejszej formie. Nagrodzona statuetką powieść sama w sobie była wydarzeniem literackim, a jej popularność wydatnie zwiększyła udana ekranizacja serialowa. Czytelnicy nie mieli wątpliwości, która z nominowanych książek zasługuje na tytuł Książki Roku – zwycięzca miał zdecydowaną przewagę 1315 głosów nad powieścią, która uplasowała się na drugim miejscu. 

Powieść historyczna

Wśród powieści historycznych ubiegłego roku nie brakowało książek napisanych przez uznanych twórców. O laur czytelników walczyły dzieła między innymi: Isabel Allende, Ildefonso Falconesa, Kena Folletta, Esi Edugyan, Elżbiety Cherezińskiej, Anny Dziewit-Meller, Ałbeny Grabowskiej  i Szczepana Twardocha. Zwycięstwo jednej z nominowanych powieści to dowód na to, że czytelnicy wciąż chętnie czytają (i wysoko cenią) książki poruszające niełatwy temat II wojny światowej. Trend popularności książek dotyczących Auschwitz wpłynął na to, które publikacje były najpopularniejsze w 2020 roku – odzwierciedleniem tego jest plebiscytowy wynik. Zwycięska książka podbiła serca czytelników, gromadząc 2457 głosów, o 350 głosów więcej, niż powieść zajmująca drugie miejsce.

Literatura faktu, publicystyka

W tej kategorii znalazły się zarówno książki reportażowe, jak i zbiory esejów i felietonów, czyli książki publicystyczne. Swoje ulubione tytuły mogli więc tu znaleźć czytelnicy szukający zarówno obiektywnego, jak i subiektywnego spojrzenia na otaczający nas świat. Nominowane książki prezentowały szeroki przekrój tematów – znalazły się tu lżejsze zbiory felietonów i refleksji, reportaże dotyczące różnych stron świata i dotyczące wielu współczesnych problemów, a także ksiażki opisujące pandemiczną rzeczywistość. Każda z nominowanych pozycji warta jest przeczytania i poszerza perspektywę, z której można patrzeć na świat. Finalnie czytelnicy wybrali publikację autorki, która również w zeszłym roku zdobuła statuetkę Książki Roku. Oddali na te książkę niemal 4 tys. głosów (dokładnie 3920), co czyni ją drugą najpopularniejszą książką w Plebiscycie.

Autobiografia, biografia, wspomnienia

Książki muzyków, pisarzy, aktorów, lekarzy, naukowców. W tej kategorii znalazły się wydawnictwa dotyczące zarówno współczeności, jak i przeszłości, także tej dotyczącej II wojny światowej. Choć na początku nic nie było przesądzone, wraz z kolejnymi tygodniami Plebiscytu coraz wyraźniejsza stawała się przewaga jednej z nominowanych książek. Jej autorka znana jest już czytelnikom z innych publikacji traktujących o kobiecej stronie historii.

Literatura młodzieżowa

Rok 2020 był czasem, w którym literatura młodzieżowa i fantastyka młodzieżowa zyskała na popularności – tak wynika między innymi ze statystyk lubimyczytać.pl. Wiele z opinii, recenzji i ocen, wystawionych książkom w naszym serwisie, jest autorstwa młodych czytelników. Nic dziwnego, że w tym roku internauci byli w naszym serwisie niezwykle aktywni! W 2020 roku co minutę dodawaliście 5 nowych ocen książek, a jedna nowa opinia pojawiała się co 1 minutę i 19 sekund! W sumie podczas minionych 12 miesięcy w lubimyczytać.pl pojawiło się ponad 2 i pół miliona ocen oraz blisko 400 tys. opinii. Co ciekawe, w kategorii Literatura młodzieżowa i Fantastyka młodzieżowa w sumie oddano 27 696 głosów – to wynik, który świetnie świadczy o młodych czytelnikach! Książką Roku w kategorii Literatura młodzieżowa wybrano powieść, o której było głośno – nietypowe love story, łamiące stereotypy!

Fantastyka młodzieżowa

Podczas pandemii młodzież miała ograniczone możliwości spotykania się, chętniej zatem sięgała po książki. A było w czym wybierać!  W poprzedniej edycji statuetka w kategorii Fantastyka młodzieżowa trafiła do Pauliny Hendel i tym razem książka tej autorki również znalazła się w czołówce tytułów z największą liczba głosów. Konkurencja była jednak mocna – w końcu w 2020 roku na rynek trafił prequel słynnego (również dzięki ekranizacjom) cyklu „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins, a także wciągająca „Wojna makowa” Rebekki F. Kuang. Jedna z tych trzech książek wygrała, zapewniając sobie bezpieczną przewagę ponad pół tysiąca głosów.

Literatura dziecięca

Dokładnie 75 czytelników przesądziło o tym, kto wygrał w kategorii Literatura dziecięca! Zacięta walka trwała niemal do końca, a w finale spotkała się laureatka poprzednich edycji Plebiscytu, Marta Kisiel, Brandon Mull oraz J.K. Rowling. Autorzy w 2020 roku zaproponowali swoim młodym czytelnikom powrót do bohaterów lubianych i popularnych cykli książkowych – „Małe Licho i lato z diabłem” to trzecia część przygód Małego Licha, a „Pan Widmowej Wyspy” również stanowi trzecią odsłonę sagi „Smocza Straż”. Z kolei J.K. Rowling zaprosiła dzieci do nowego świata książki „Ikabog”. Wszystkie nominowane tytuły zachwycą małych czytelników, ale mimo tego zwycięzca mógł być tylko jeden!

Fantasy

W poprzednich edycjach Plebiscytu Książka Roku statuetka aż 4 razy trafiała do Katarzyny Bereniki Miszczuk – niezmiennie od 2016 roku. Czy tym razem było tak samo? Podczas szóstej edycji naszej zabawy książka, która wygrała w kateorii Fantasy, miała wielką przewagę nad pozostałymi i może pochwalić się świetnym wynikiem 2895 głosów. Zdecydowanie zostawiła konkurencję w tyle, ale warto zwrócić uwagę na wszystkie nominowane tytuły znanych i lubianych autorów: Martę Kisiel, Erin Morgenstern, Trudi Canavan, Andrzeja Pilipiuka, Jacka Piekarę, Ilonę Andrews czy Sarah J. Mass

Horror

Król jest tylko jeden! Tak długo, jak Stephen King będzie publikował mrożące krew w żyłach historie, inni pisarze horrorów mogą czuć jego oddech na karku. Na „Jest krew…”, czyli zbiór opowiadań Mistrza Grozy, zagłosowało 2151 czytelników – niemal dwa razy więcej, niż na książkę zajmującą trzecie miejsce. Niewątpliwie jednak autoorzy piszący powieści wywołujące dreszcze nie obawiają się konkurencji, bo gatunek horroru ostatnio rozkwita. Dowodem na to jest większa liczba ukazujących się na polskim rynku tytułów, co pozwoliło nam w szóstej edycji nominować aż 20 książek, a nie, jak do tej pory, zaledwie 10. Czy zatem w przyszłym roku statuetka w kategorii horror powędruje do Polaka? O tym zadecydują czytelnicy! 

Science fiction

Czy wynik w tej kategorii to spore zaskoczenie, czy raczej oczywistość? Jak się okazało, żadna książka nie mogła zagrozić laureatowi w kategorii Science fiction – mimo że zwycięską powieść napisał autor, który nie od razu kojarzy się z tym gatunkiem. Ogromna przewaga niemal tysiąca głosów nie pozostawiała jednak wątpliwości, kogo w 2020 roku pokochali czytelnicy. Tym samym do wyróżnionego autora w szóstej edycji Plebiscytu trafia druga statuetka!

Bestseller

Która książka w 2020 roku była najczęściej kupowana na Allegro? Pięć najpopularniejszych tytułów poznaliśmy wraz ze startem Plebiscytu. Były to „Położna z Auschwitz”, „Powrót z Bambuko”, „Pucio mówi dobranoc”, „Pucio mówi dzień dobry”, oraz „Jadłonomia po polsku”. W tej kategorii nie można było głosować, bo o zwycięstwie decydowała liczba transakcji zakupowych na Allegro, zawartych od stycznia do grudnia 2020 roku. Tytuł Książka Roku 2020 lubimyczytać.pl Allegro w kategorii Bestseller otrzymuje „Jadłonomia po polsku” Marty Dymek. Czy ten sukces to zasługa tego, że w pandemii częściej gotowaliśmy, a może chodzi o wzrastającą popularność kuchni roślinnej? Niewątpliwie to właśnie książka Marty Dymek częściej niż inne trafiała do wirtualnego koszyka Allegro!

Fundacja / Stowarzyszenie Roku 2020

W szóstej edycji Plebiscytu Książka Roku lubimyczytać.pl, Allegro czytelnicy wskazywali także organizacje, które najlepiej podczas ubiegłych 12 miesięcy promowały książki i czytelnictwo podczas pandemii. Pula ćwierć miliona złotych, ufundowana przez Allegro, zostanie przekazana nominowanym fundacjom i stowarzyszeniom. Czytelnicy swoimi głosami zdecydowali o wysokości nagród. Zwycięzcą i Fundacją Roku 2020 została „Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”! Otrzymała ona 4815 głosów. Za nią uplasowało się Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (2708 głosów), Fundacja Powszechnego Czytania (2173 głosów), Fundacja Wisławy Szymborskiej (1908 głosów) oraz Stowarzyszenie Unia Literacka (1260 głosów).

Miejsce I – Fundacja „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”, 70 000 złotych

Miejsce II – Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, 60 000 złotych

Miejsce III – Fundacja Powszechnego Czytania, 50 000 złotych

Miejsce IV – Fundacja Wisławy Szymborskiej, 40 000 złotych

Miejsce V – Stowarzyszenie Unia Literacka, 30 000 złotych

Najpopularniejsze kategorie z największą liczbą głosów

Najwięcej głosów czytelnicy oddawali w kategoriach:

– Kryminał, sensacja, thriller – 22 405 głosów,

– Literatura piękna – 20 985 głosów,

– Literatura obyczajowa, romans – 19 230 głosów.

Dodatkowo warty podkreślenia jest świetny wynik młodych czytelników - w kategoriach Literatura młodzieżowa oraz Fantastyka młodzieżowa łącznie oddano 27 696 głosów!

Wszyscy głosujący w Plebiscycie mogli wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania były karty podarunkowe o wartości 500 zł do wykorzystania w Allegro oraz pakiety książek. Wyniki konkursu ogłosimy niebawem. 

Raz jeszcze dziękujemy za oddane głosy i wspólną zabawę, a Autorom, Wydawnictwom i nominowanym Organizacjom dodatkowo także za zachęcanie do głosowania. Wszystkim Autorkom i Autorom nagrodzonych książek składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów! Kolejny Plebiscyt juz za rok! 

[EC]


komentarze [246]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Adam 17.03.2021 09:21
Czytelnik

Ksiazka kucharska bestselerem roku ? pora umierac...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
FanPtasiegoMleczka 13.03.2021 14:26
Czytelnik

Moje głosy

LP - M.Atwood - Testamenty
PH - K.Follett - Niech stanie się światłość
KST - R.Galbraith - Niespokojna krew
LOR - M.Czornyj - Córka nazisty
LFP - K.Strittmatter - Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura
ABW - A.Fifield - Wielki następca
F - L.Bardugo - Dziewiąty dom
S-F - J.Corey - Gniew Tiamat (cała seria TOP!!!!)
H - J.Hill - Gaz do dechy
LM - A.Poston -...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Gosia 12.03.2021 21:16
Czytelniczka

A ja chciałam zapytać kiedy będą wyniki dla głosujących 😉

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
spectator_zm 12.03.2021 19:31
Czytelnik

Po raz ostatni brałem udział w tym plebiscycie. Zresztą i tak zagłosowałem tylko na kategorie historyczna i thriller/sensacja/kryminał. Oczywiście wygrały jakieś bzdety i fantasmagorie. Naprawdę Mróz to dobry pisarz?...
Te nominacje muszą być wynikiem jakichś układów i znajomości. Więcej do tego ręki nie przyłożę. Bawcie się dobrze. Pozdrawiam...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
annakus1 11.03.2021 13:04
Czytelnik

dla mnie ten caly konkurs to jedna wielka sciema...przykre ,ze nawet tu chca nas podzielic wg ideologii...wycofanie ksiazki Ziemkiewicza uznaje za zwykle chamstwo,a filmik z ogloszeniem zwyciezcow,za wielką parodię...na ekranie np. liczba 2821,a pani mowi ,liczba ,niemal 3000 glosow..smiech na sali i kilka takich ptaszkow jest w tym filmiku.O zwyciestwach w kilku...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
JarekZ 11.03.2021 16:01
Czytelnik

Dokladnie, to jest zenada i wstyd. Ksiazka Ziemkiewicza zostala pominieta, ciekawe na jakiej podstawie. Z tego co slyszalem to mnostwo ludzi ju kupilo. Mam ja w domu, jeszcze nie przecyztalem, ale watpie, zeby byla gorsza od tych nominowanych do plebiscytu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jaimelannister 03.01.2022 16:56
Czytelnik

Patron medialny Der Onet nie pozwolił na Ziemkiewicza. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
semantycznenaduzycie 04.01.2022 11:11
Czytelnik

Czyli zorganizowana akcja na rzecz Ziemkiewicza trwa nadal. Wystarczy popatrzeć, ile profili było założonych tylko po to, aby chwalić tą pozycję i pisać pozytywne opinie (ilość książek - 1, ilość opinii - 1 - oczywiście Ziemkiewicza). Tu - profil j.w. - mamy ciąg dalszy i ten sam przypadek. Stary system działania wiadomej siły politycznej się nie sprawdził, stąd ich skowyt...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Agnieszka Żelazna 10.03.2021 18:39
Czytelniczka

Plebiscyt to jakaś forma zabawy i nie należy go traktować tak śmiertelnie poważnie. W moim odczuciu wyniki dają podgląd na to, po jakie książki i jakich autorów czytelnicy najczęściej i najchętniej sięgają. Wydaje mi się, że jest to tylko i wyłącznie ranking popularności i tak należy go odbierać

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ararith 10.03.2021 12:12
Czytelnik

Nie jest dla mnie żadnym zaskoczeniem, że wygrały książki najpopularniejsze. Ale mimo tego cieszę się, że ten plebiscyt odbył się także w tym roku, bo w nominowanych znalazłam sporo ciekawych tytułów.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Inga 12.03.2021 22:12
Czytelniczka

Ja też, zwłaszcza w kategorii literatura faktu, pozdrawiam :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
PatrycjaG 10.03.2021 11:32
Czytelniczka

Gusta są różne więc każdy może głosować jak chce ^^ osobiści cieszę się ze zwycięstwa Mroza i trochę szkoda że Ja Ocalona nie wygrała bo uwielbiam tą serię :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fidel-F2 10.03.2021 12:04
Czytelnik

Nie "różne więc" - "różne, więc".
Nie "osobiści" - "osobiście".
Nie "szkoda że" - "szkoda, że".
Nie "wygrała bo" - "wygrała, bo".
Nie "tą serię" - "tę serię".

W sumie, to się nie dziwię, że czytujesz Mroza.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Batalia 10.03.2021 21:16
Czytelniczka

Jak uwielbia Miszczuk to pewnie ma nie więcej niż piętnaście lat, dajmy dziewczynie szansę, może się jeszcze wyrobi czytelniczo.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kamil 10.03.2021 10:21
Czytelnik

Położna z Auschwitz, Gambit Królowej, a już najbardziej POWRÓT Z BAMBUKO, jako zwycięzcy, to naprawdę kiepski i przykry żart.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Inga 10.03.2021 10:04
Czytelniczka

Czy u Was też w starej wersji nie można edytować wypowiedzi? i za każdym razem Was przełącza na nową wersję, gdy chcecie sprawdzić wyniki plebiscytu?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Airain 10.03.2021 19:54
Czytelniczka

Na plebiscyt można się dostać tylko z bety, tzn. przełącza, gdy się tam wchodzi.

A na starej wersji przyblokowało mi komentarze, gdy weszłam przez nową stronę logowania. Dziwne jakieś. O_o

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się