rozwiń zwiń

Ćwierć miliona złotych na Fundacje / Stowarzyszenia Roku 2020. Decydują czytelnicy!

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.02.2021

W 6. edycji Plebiscytu Książka Roku 2020 przygotowaliśmy specjalną kategorię. Poznajcie nominowane organizacje i wybierzcie Fundację / Stowarzyszenie Roku 2020. Przez cały luty możecie decydować o wysokości nagród, które otrzymają. Suma dofinansowania to ćwierć miliona złotych! Zróbmy razem coś dobrego!

Ćwierć miliona złotych na Fundacje / Stowarzyszenia Roku 2020. Decydują czytelnicy!

Ubiegły rok był dla branży książki pełen wyzwań. Szerzej o sytuacji na rynku pisaliśmy w specjalnym raporcie, podsumowującym 12 miesięcy branży książki. Pandemia wpłynęła na prace pisarzy, wydawców, księgarzy i bibliotekarzy, a także na samych czytelników. Dlatego 6. edycja Plebiscytu Książka Roku ma wymiar charytatywny, a Wy decydujecie, jak duże wsparcie otrzymają organizacje, działające na rzecz książek i czytelnictwa. Do rozdysponowania jest aż 250 tys. złotych!

Ćwierć miliona złotych dla kultury

W kategorii Fundacja / Stowarzyszenie Roku nominowanych jest 5 organizacji pozarządowych, które aktywnie i efektywnie wspierały środowisko literackie oraz czytelników w 2020 roku. Za określone miejsce zdobyte w głosowaniu, Allegro przyzna dofinansowania w wysokości:

  • za zajęcie I miejsca: 70 000 złotych
  • za zajęcie II miejsca: 60 000 złotych
  • za zajęcie III miejsca: 50 000 złotych
  • za zajęcie IV miejsca: 40 000 złotych
  • za zajęcie V miejsca: 30 000 złotych

Czytelnicy zdecydują, jak zostanie podzielona kwota 250 tys. złotych. 

Poznaj nominowanych i zdecyduj, kogo wesprzesz

Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom

„Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!” to hasło kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, która od 20 lat uświadamia, że czytanie zapewnia rozwój językowy, umysłowy i moralny dzieci. Z fundacją współpracują rzesze wolontariuszy. Co i w jakim wieku czytać podpowiada nasza Złota Lista, zawierająca m.in. książki laureatów fundacyjnego Konkursu im. Astrid Lindgren. W tym roku, z okazji jubileuszu 20-lecia, chcemy wraz z Wami wybrać 20 najlepszych współczesnych polskich książek dla młodych odbiorców. Wygrane fundusze przeznaczymy na jubileuszowy XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów” i promocję wartościowych książek.

Strona internetowa Fundacji ABCXXI: calapolskaczytadzieciom.pl.

Fundacja Powszechnego Czytania

Chcemy, by każde dziecko w Polsce miało równe szanse na dobrą edukację i szczęśliwe życie. Wiemy z badań, że czytanie ma moc wyrównywania tych szans! Współpracujemy z pediatrami – w akcji „Książka na receptę. Recepta na sukces” to oni namawiają młodych rodziców do czytania z dzieckiem od niemowlęctwa. W lockdownie uruchomiliśmy akcję #ZnajdźCzasNaCzytanie, by rodzice nie zostawiali dzieci przed ekranami, by z nimi czytali i rozmawiali. Chcemy stworzyć sieć #RatownikówCzytelnictwa: szkolonych liderów lokalnych, którzy będą pomagać dzieciom w Polsce, na co przeznaczymy środki z nagrody.

Strona internetowa Fundacji Powszechnego Czytania: fpc.org.pl

Fundacja Wisławy Szymborskiej

Fundacja Wisławy Szymborskiej na mocy testamentu pozostawionego przez Noblistkę ustanowiła Nagrodę im. Adama Włodka, która ma charakter stypendium pieniężnego dla młodych twórców do 35. roku życia. Do konkursu zgłaszane są projekty o charakterze literackim i literaturoznawczym. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m. in. Mikołaj Łoziński, Patrycja Pustkowiak, Weronika Gogola, Natalia Malek i Małgorzata Lebda. Wygrana w plebiscycie pozwoli przyznać Nagrodę większej liczbie twórców lub powiększyć pulę stypendium.

Strona internetowa Fundacji Wisławy Szymborskiej: szymborska.org.pl. 

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego o ponad stuletniej tradycji działania na rzecz bibliotek, bibliotekarzy i promocji czytelnictwa. Prowadzimy własne programy, konkursy i kampanie społeczne, m.in.: Tydzień Bibliotek i Mistrz Promocji Czytelnictwa. Na początku pandemii w marcu ub. roku, uruchomiliśmy akcję #NieZostawiamCzytelnika, promującą i zapewniającą dostęp do wydarzeń literackich online. Dzięki uzyskanej nagrodzie chcielibyśmy to działanie kontynuować i objąć nim czytelników niepełnosprawnych.

Strona internetowa Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich: sbp.pl.

Stowarzyszenie Unia Literacka

Unia Literacka dba o interesy twórców literatury. Nasze projekty to m.in. wspieranie ustawy o ubezpieczeniach artystów, rezydencje literackie, umowy modelowe, wspomagające twórców na rynku książki. W pandemii zorganizowaliśmy cykl czytań online „UL z książkami” i zrzutkę na zapomogi dla autorów, którzy w związku z Covidem znaleźli się w trudnej sytuacji. Środki z nagrody przeznaczymy na impresariat łączący twórców i bibliotekarzy, ogólnopolski system organizowania spotkań z czytelnikami.

Strona internetowa Unii Literackiej: unialiteracka.pl.

Głosy od czytelników wsparciem dla fundacji

Przez cały czas trwania Plebiscytu Książka Roku 2020 będziemy przypominać Wam o charytatywnym aspekcie Plebiscytu i zachęcać do oddania głosu. Porozmawiamy z prowadzącymi dane organizacje osobami, które przedstawią projekty, które udało już im się zrealizować. Poprosimy je także o opis planów na przyszłość. Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu finansowemu uda im się je w pełni zrealizować – to jednak zależy już tylko od Was.

Głosować możecie na stronie lubimyczytac.pl/plebiscyt do 28 lutego 2021 roku. Okażcie wsparcie fundacjom i stowarzyszeniom i w ten sposób podziękujcie im za aktywność w 2020 roku.

Wybierzmy razem Fundację / Stowarzyszenie 2020 roku!

[ec]


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
pragmatycznachwila 28.02.2021 22:34
Czytelnik

Zagłosowalem Ig @tyrabook09

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
grzegorz 25.02.2021 10:54
Czytelnik

Dlaczego nie mogę zagłosować na Chama niezbuntowanego Ziemkiewicza? Kto nominuje (albo denominuje) książki do konkursu?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lilianna 24.02.2021 20:41
Czytelnik

Zdecydowałam się głosować na książkę roku 2020, ponieważ uważam, że należy wspierać literaturę, szczególnie tę wartościową, ambitną, propagującą piękny język i dobry styl.
W czasach pandemii powinniśmy szczególnie dbać o kulturę, bo przecież bez kultury życie zupełnie nie ma smaku i kolorów!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 02.02.2021 15:54
Administrator

Zapraszamy do głosowania!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post