Pucio mówi dobranoc

Okładka książki Pucio mówi dobranoc Marta Galewska-Kustra, Joanna Kłos
Nominacja w plebiscycie 2020
Okładka książki Pucio mówi dobranoc
Marta Galewska-KustraJoanna Kłos Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Pucio (tom 9) Seria: UCZĘ SIĘ z Puciem opowieści dla młodszych dzieci
28 str. 28 min.
2020-05-06
28 min.
pucio bajki dzieci

Okładka książki Pucio robi porządek Marta Galewska-Kustra, Joanna Kłos
Pucio robi por... Marta Galewska-Kust...
Okładka książki Pucio rośnie zdrowo Marta Galewska-Kustra, Joanna Kłos
Pucio rośnie z... Marta Galewska-Kust...
Okładka książki Pucio u lekarza Marta Galewska-Kustra, Joanna Kłos
Pucio u lekarza Marta Galewska-Kust...

Kolejne urocze spotkanie z przyjacielem dzieci Puciem. Mieliśmy już Pucia na dzień dobry, a teraz w kolejnej części przytrafił się nam na dobranoc .
Małego formatu książeczka, w sam raz do malutkich rączek. Twarda oprawa i kartonowe ,sztywne kartki. Ilustracje przygotowujące do nocnego spania, zgaszone kolorystycznie i dezaktywujące.
Idealne na dobranockowe czytanie dla dzieci.

Pucio , jak każde z naszych dzieci raz zasypia dosyć szybko , a innym razem trochę to trwa nim zaśnie. W całym domu u Pucia już wszyscy śpią ,a on w najlepsze zaczyna swój recital instrumentalny na ukulele. Tata Pucia szybko się zorientował w czym rzecz. Nie mógł dopuścić ,
by pobudzili się inni członkowie rodziny. Poszedł uspakajać synka i wytłumaczyć mu ,że nie postępuje w najlepszy sposób.

Tata bierze synka na ręce ,mocno przytula i stara się cichą rozmową , wyrazić słowami zmęczenie po całym dniu ,nie tylko w przypadku członków rodziny ,ale też samego Pucia oraz osób znajomych z ulicy. Meczą się nie tylko ludzie ale i przedmioty , urządzenia, zwierzęta. Pan dźwigowy po całym dniu ciężkiej pracy śpi. Zasnął też dźwig, tylko czerwone światełko ma zapalone na swoim szczycie. Śpią drzewa , zmęczone po całym dniu stargane wiatrem i wiewiórki , które ganiały cały dzień po drzewach. Śpi auto, które cały dzień pracowało i woziło dzieci do różnych punktów w mieście. I tak tata Pucia opowiada synkowi , a ten zadaje coraz więcej pytań.
Świetna rozmowa cicha z dzieckiem, doskonały kontakt ojca z synem. Dziecko uczy się ,że trzeba uszanować sen innych po ciężkim dniu,
uświadamiając również sobie , że też jest zmęczone.

My też w ten sam sposób co tata Pucia, wymieniając różne znajome osoby dla naszego dziecka, zwierzątka, przedmioty codziennego użytku, zabawki staramy się wyciszyć dziecko robiąc takie podsumowanie dnia . Opowiadamy co kto robił przez cały dzień, czym się zmęczył , że pora zasnąć.

Nie zawsze to działa szybko, czasem trzeba się dłużej pomęczyć , ale na pewno uspokaja dziecko i wycisza. W końcu maluch zaśnie.

Idealne na dobranockowe czytanie dla...

Nadal jedna z najulubienszych pozycji mojego obecnie 3letniego syna. Ksiazke zdecydowanie polecam z kilku powodow:
- fantastyczna oprawa graficzna
- dobrej jakosci, solidny papier, ktory na pewno nie zniszczy sie nawet przy czestym przegladaniu przez aktywnego dzieciaka
- bogate slownictwo
- kreatywnosc w fabule

- fantastyczna oprawa graficzna
- bogate slownictwo
- kreatywnosc w fabule

Pucio nie może zasnąć, więc tata bierze go sposobem. Mądra, pełna pozytywnych emocji lektura,

Przyjemna bajeczka na dobranoc, na razie trochę za dużo tekstu dla mojej córeczki, ale na pewno będzie chętnie czytana jak skończy się etap wiecznego biegania.

"Pucio mówi dobranoc" jest dla mnie książką wzruszającą. Pokazuje tę część rodzicielstwa, o której zazwyczaj zapominamy po czasie... O tym, że jest to książka wyjątkowa, świadczy fakt, że także mój 6-letni syn chodził trzy dni z Puciem po domu. Szeciolatek z książką dla maluchów... :-) Możemy wywnioskować, że ta jedna część porusza serca rodziców, ale przede wszystkim dzieci...

Jednak po kolei. "Pucio mówi dobranoc" opowiada o tym momencie w ciągu dnia naszego bohatera, gdy wszyscy mieszkańcy już śpią, ale Pucio nadal czuje się gotowy do zabawy. Rozmowę z nim zaczyna ojciec, który tłumaczy dziecku kto już śpi i dlaczego (to znaczy, co go zmęczyło w ciągu dnia, np. pan dźwig ciężko pracował). Ojciec wskazuje w ten sposób różne osoby, przedmioty i zwierzęta z otoczenia, a Pucio, poprzez domyślanie się dlaczego ktoś jest zmęczony, uczy się nowych rzeczy o zawodach, zachowaniach zwierząt, ale również zastosowań pojazdów.

Książka porusza wiele tematów, które potem możemy "przerobić" z naszym dzieckiem:
- możemy porozmawiać o naszych sposobach zasypiania;
- wskazać co dobrego lub złego zdarzyło się nam w ciągu dnia i dlaczego czujemy się zmęczeni;
- dlaczego inni domownicy mogą być zmęczeni;
- dlaczego śpimy/śnimy itp.

Ja gorąco ten tytuł polecam. Znalazł się w naszej biblioteczce przypadkiem, ale będziemy o tę książkę dbać i często wracać, właśnie ze względu na to specyficzne uczucie ciepła w momencie czytania..

Tym razem spotykamy Pucia, który nie może zasnąć i gra na ukulele. Jego tata jest tym bardzo zmartwiony, ponieważ może obudzić resztę rodziny. Postanawia coś na to zaradzić i wspólnie opowiadają sobie cały dzień. Strategia zastosowana przez tatę głównego bohatera jest świetna, gdyż pozwala dzieciom przepracować cały dzień i wyciszyć się. Dziecko utożsamia się z głównym bohaterem i uspokaja. Dla nas tata Pucia był inspiracją i sami zaczęliśmy z córką stosować strategię przepracowania całego dnia przed snem, która u nas sprawdziła się doskonale. Dlatego i Wam ją polecam, myślę że nie pożałujecie. Pucio zawładnął sercami dzieci i myślę że w niejednym domu jest świetnym pomocnikiem.

Każda książka z cyklu równie wartościowa i ciekawa. Raczej dla młodszych dzieci. Pucio rządzi!
Polecam.

Polecam.

Nie jest to zła książka, ale mam pewien dysonans. Do tej pory "małe Pucie" miały bardziej zabawowy charakter, było w nich dużo elementów angażujących malucha, a stosunkowo mało tekstu. "Pucio mówi dobranoc" jest inne. Dużo tu tekstu, tata Pucia tłumaczy synkowi, że czas już iść spać na wielu przykładach. Myślę, że to książka dla trochę starszych dzieci, u nas młody ma 2 lata 10 miesięcy i był zainteresowany tą książką przez jakiś czas. Myślę, że podsumowywanie dnia zaproponowane przez tatę Pucia, może stać się fajnym elementem wieczornej rutyny u komunikatywnych maluchów. Ale czy skutecznie pomaga w usypianiu? U nas nie zawsze :)

To fajna książka

To fajna książka

Jak każda książka z Puciem - ładne ilustracje, fajne podejście tłumaczenia dzieciom określonych sytuacji (w tym przypadku wartość snu i konieczność uszanowania snu innych). Mała, a cieszy :) i nie nudzi się nawet za 30 razem (a to istotne ;) )

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca

Dodaj cytat z książki Pucio mówi dobranoc