Lew, czarownica i stara szafa

Okładka książki Lew, czarownica i stara szafa
C.S. Lewis Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Opowieści z Narnii (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Opowieści z Narnii (tom 1)
The Lion, the Witch and the Wardrobe
Andrzej Polkowski
Narnia Aslan Kaspian Łucja

Takie sobie😐 wole film,

Takie sobie😐 wole film,

5/5 Książka jest wspaniała. Miałam ją jako lekturę i myślałam że będzie nudna a jednak pokochałam Narnie całym sercem, i zawsze jak oglądam film to wypominam rzeczy które były w książce a nie ma w filmach. Bardzo ją polecam z całego serca.

Czytam tą książkę drugi raz i nadal bardzo mi się podoba. Widzę teraz więcej odniesień do religii,co niektórym może przeszkadzać.

Kolejna książka-lektura, którą niedawno sobie odświerzyłem. Super pozycja, choć moim zdaniem zbyt krótka jak na pierwszą część. Nie czytałem pozostałych części, lecz na pewno nadrobię.

Przeczytałam tę książkę po latach. Jednak muszę przyznać, że kilka lat temu zrobiła na mnie ogromne wrażenie. W tym momencie wydaje mi się bardzo infantylna. Jednak nadal pałam wielkim sentymentem do Narnii :)

Nie czytałam Opowieści z Narnii nigdy dotąd choć miałam ogólny zarys fabuły. To była bardzo przyjemna lektura. Klasyczna jeśli chodzi o sposób opowieści z ciekawym pomysłem na świat któremu autentycznie można dać się pochłonąć. Z przyjemnością sięgnę po kolejne tomy

Uwielbiam tę książkę i wciąż wracam do niej z sentymentem. Dla mnie - wciąż najlepsza część z całego cyklu.

Czerwcowe wyzwanie LC było dla mnie wyjątkowym wyzwaniem, bo cóż, z literaturą dziecięcą jest mi nie po drodze. Już na wstępie postanowiłam sobie, że przeczytam książkę po niemiecku, żeby wyzwanie wymagało nieco więcej wysiłku ;). Z wyborem lektury problemu nie miałam - zdecydowałam się sięgnąć po "Opowieści z Narnii", bo mimo ogromnej popularności serii, nic z niej nie czytałam ani nie oglądałam. Wiedziałam jedynie, że to klasyka fantastyki dziecięcej i młodzieżowej, a skoro nie czytałam jej jako dziecko czy młodzież, przyszedł czas, żeby to nadrobić. Spodziewałam się czegoś na miarę tolkienowskiego "Hobbita" - ot, takie przystępne i dla dzieci wprowadzenie do świata fantastycznego, nic wybitnego, ale fajna, przygodowa lektura. W końcu skądś ten fenomen "Opowieści z Narnii" musiał się wziąć... Książkę przemęczyłam i fenomenu nie rozumiem. Może spodobałaby się małej mnie, ale już jako nastolatka wolałam zdecydowanie ambitniejsze lektury. Dorosła ja co rusz zadawała sobie pytanie "serio? to się stało takim hitem?"... Bardzo płytcy bohaterowie, przewidywalna do bólu akcja, wszystko się dzieje w krótkim czasie i kompletnie nie ma w tym logiki (tak, uważam, że świat fantastyki może się rządzić prawami swoistej logiki ;) ). Miałam wrażenie, jakbym raczej czytała luźno napisaną baśń, w której narrator sobie wymyśla historię, a nie porządną książkę fantastyczną. Do tego czwórka głównych bohaterów to dzieci, czyli - jak to dzieci - nie myślą i nie zachowują się racjonalnie, a do tego są irytujący.
Zdaję sobie sprawę, że ta książka jest skierowana do innego czytelnika niż ja, pewnie dziecięca wyobraźnia nie wymaga logiki ani analizy psychologicznej bohaterów. Jednak klasycy w stylu Tolkiena czy Rowling udowodnili, że da się pisać fantastykę dziecięcą i młodzieżową w taki sposób, by nawet dorosły czytelnik z przyjemnością do takiej lektury wracał. Lewisowi się to jednak nie udało. Po kontynuację sięgać nie zamierzam, bo za największy plus "Lwa, czarownicy i starej szafy" uważam fakt, że była to krótka książka i szybko miałam ją za sobą. I tylko trochę pozostaje poczucie żalu, że był bardzo ciekawy pomysł na fabułę, tylko to wykonanie kompletnie mi nie podeszło...

książka dobra, taki klasyk, tylko trochę staromodnie napisana

książka dobra, taki klasyk, tylko trochę staromodnie napisana

Po raz pierwszy czytałam ją w podstawówce jako lekturę szkolną i wtedy mi się nie podobała, jednak postanowiłam sprawdzić moje odczucia po latach i nadal mi się nie podoba. Jest infantylna, chociaż to wybaczam, bo to jednak książka dziecięca. Nie umiem jednak oprzeć się wrażeniu, że wszystko jest w niej opisane strasznie pobieżnie. Brakuje mi pogłębienia postaci, które są dla mnie strasznie płaskie i ciężko nawet wymienić ich cechy charakterystyczne. Fabuła również wymaga pogłębienia, bo wszystko dzieje się zbyt szybko i zbyt prosto. Nie są to zdecydowanie moje klimaty. Jedynie ciekawe były odniesienia religijne, których w dzieciństwie w tej lekturze nie wyłapałam, a teraz mi się to udało.