Księga tysiąca i jednej nocy. Tom 1

Okładka książki Księga tysiąca i jednej nocy. Tom 1
autor nieznany Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Księga tysiąca i jednej nocy (tom 1) klasyka
klasyka
Księga tysiąca i jednej nocy (tom 1)
Kitab alf lajla wa lajla
Państwowy Instytut Wydawniczy
1973-01-01
1973-01-01
Andrzej Czapkiewicz, Jerzy Ficowski
Baśnie podania legendy

Egzotyczny urok nie rekompensuje jednowymiarowości i powtarzalności większości z zawartych tu historii. Wiele można zarzucić literaturze nowożytnej, ale zdołała wypracować kilka nowych schematów opowieści. Oczywiście, nadal przyjemnie jest poczytać o sułtanach, dżinnach i orientalnym bara-bara, ale gdyby jakiś literacki fachura wziął te historie na warsztat, opracował je i...

W pewnej nocy Islamu, która zwie się Nocą Nocy, otwierają się na oścież tajemne wrota nieba i woda w dzbanach staje się słodsza; tak słodkie zdają się wspomnienia, które unoszą mnie niczym dywan nad przepięknym Damaszkiem, gdzie sam Chrzciciel spoczywa w malachicie lub drżą fatamorganą na pustyni syryjskiej gdy długa podróż wywołuje na horyzoncie obraz nadciągającej armii...

Literatura orientalna, opowiadania krótkie, czasem dziwne i zaskakujące. Na pewno nie dla dzieci. Mnie jednak fascynuje kultura innych cywilizacji, krajów. Na pewno sięgnę po kolejny tom.

Przez mój ogromny entuzjazm, trochę się zawiodłam. Oczekiwałam brutalności, władzy, dominacji, emocji, a tak naprawdę było trochę nijako, wszystkiego jak na lekarstwo. Mimo wszystko polecam sięgnąć chociaż dla samej książki, która ma tak fantastyczną oraz fascynującą przeszłość.

Tak, jak ktoś chce przeczytać średniowieczną pozycję zafiksowaną na seksie, to jak najbardziej jest to bajka dla niego. Dla dzieci do lat nastu niektóre teksty należy edytować, ale też się świetnie bawią, ku mojemu zdziwieniu. Dżin im nie straszny, dłużyzny też... ale zabijanie żon bez powodu lub z afektu tego już się nie da wytłumaczyć w prosty sposób, szczególnie przed snem.

Księga tysiąca i jednej nocy. Tom I (1974)

Pierwszy tom zbioru bliskowschodnich bajek, legend i anegdot, zamkniętych w kompozycyjną ramę opowieści o Szeherezadzie, rozgrywających się w czasach rządów Abbasydów, czerpiących z tradycji islamu i lokalnych źródeł przedmuzułmańskich. Obszerny spadek po dawnych bajarzach i mistrzach gawędy.

Jest to ciekawa publikacja,...

• Chcę w prezencie
  • 2020