Okładka książki Przygody Alicji w Krainie Czarów. Po Tamtej Stronie Lustra i co Alicja tam znalazła
Lewis Carroll Wydawnictwo: Czytelnik Cykl: Alicja w Krainie Czarów (tom 1-2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Alicja w Krainie Czarów (tom 1-2)
Alice's Adventures in Wonderland. Through the Looking-Glass and What Alice Found There
Czytelnik
Jolanta Kozak
klasyka bajka

więcej Więcej

Kocham!
choćby jedynie dla tej książki warto dobrze poznać język angielski, kulturę i smaczki, bo jest jedną z tych, których [wiernie] przełożyć się nie da. Każde tłumaczenie z konieczności musi być osobnym dziełem zanurzonym w świecie naszego języka.

Ilustracje rewelacyjne, dopełniają klimatu. Jako 8-9 letniemu dziecku, którym byłam w trakcie czytania, ta książka wydała się trochę mroczna, wypaczona - dokładnie jak obraz w lustrze.

Porównywanie tłumaczeń Roberta Stillera i Macieja Słomczyńskiego dostarcza niezłej rozrywki. Zabawa językiem samego autora jest niesamowita. Dzieło niepodobne do żadnego innego, nie dziwi, wprawia w zachwyt, oraz że stanowiła i wciąż stanowi inspirację dla wielu autorów. Ilustracje przyjemne dla oka oddają ducha epoki. Intrygująca sama postać samego autora, który uwielbiał...

Uwielbiam tę książkę, jest wspaniała

Trochę wstyd, że dopiero teraz zapoznałam się z oryginałem. Motyw z Alicją w Krainie czarów jest bardzo często spotykany. Dużo się już zaczynałam mang z tym motywem. Niestety sama w dzieciństwie nie miałam oryginalnej Alicji. Tylko miałam mini książkę z Alicją Disneya. Chyba było to samo co film. Chociaż pewnie był okrojony.
W Krainie Czarów nie mogłam się oderwać od...

Alicja w krainie czarów.
Nie pamiętam od kiedy byłam zauroczona światem Alicji, jej fandomu, ekranizacji, artów, gier i figurek. Jednak do tej pory nie zapoznałam się z oryginałem i przyznam szczerze obawiałam się tego, bałam się że oryginalny wykreowany świat przez pana Carrolla nie trafi do mnie ze względu na język i oczekiwania jakie miałam względem tej pozycji.
I...

7,5/10

Mimo upływu czasu książkę wciąż czyta się z zaciekawieniem, a momentami i z fascynacją. Dorośli dostrzegą w niej więcej surrealizmu i niepokoju, a młodszych czytelników pochłonie świat nieograniczonej wyobraźni i skojarzeń. Jestem zachwycona!

Klasyka dziecięcej literatury z czasów gregoriańskich.Duża wyobraźnia autora,spory polot i abstrakcyjna treść.Przygody Alicji weszły na stałe do kanonu,oczywiście ciężko o miarodajną ocenę będąc osobą dorosłą.Przeczytałem bardzo szybko,lekko się czytało i przyjemnie.Polecane dla dzieci,warto znać jako ciekawostkę.

2 126
  • Po angielsku