Przygody Alicji w Krainie Czarów. Po Tamtej Stronie Lustra i co Alicja tam znalazła

Lewis Carroll Wydawnictwo: Czytelnik Cykl: Alicja w Krainie Czarów (tom 1-2) literatura dziecięca
Alice's Adventures in Wonderland. Through the Looking-Glass and What Alice Found There
2010-01-01
1975-01-01
Data 1. wydania:
1947-01-01
Jolanta Kozak
Czytelnik
klasyka bajka
Alicja w Krainie Czarów (tom 1-2)
literatura dziecięca
2010-01-01
Jolanta Kozak
klasyka bajka

Mimo upływu czasu książkę wciąż czyta się z zaciekawieniem, a momentami i z fascynacją. Dorośli dostrzegą w niej więcej surrealizmu i niepokoju, a młodszych czytelników pochłonie świat nieograniczonej wyobraźni i skojarzeń. Jestem zachwycona!

Książka dla śmiałków, których nie przerażają obecne na kartach surrealistyczne obrazy wwiercające się w podświadomość i powracające nawet w postaci koszmarów. Zostają w pamięci na całe życie.
Treść też raczej jest bardziej przeznaczona dla czytelnika dorosłego. Trzeba do niej dojrzeć, by dostrzec i móc docenić warsztat pisarski i ilustratorski.

Chciałam poznać bliżej te...

Klasyka dziecięcej literatury z czasów gregoriańskich.Duża wyobraźnia autora,spory polot i abstrakcyjna treść.Przygody Alicji weszły na stałe do kanonu,oczywiście ciężko o miarodajną ocenę będąc osobą dorosłą.Przeczytałem bardzo szybko,lekko się czytało i przyjemnie.Polecane dla dzieci,warto znać jako ciekawostkę.

Cudownie absurdalna i błyskotliwa. Momentami budząca niepokój. A przede wszystkim tak wspaniale oniryczna.
Czytanie tej książki jest jak współśnienie cudzego snu.

Parę miesięcy temu urodziłam córe, ktorej dalam na imię Alicja. Dlatego w literaturze zaczęliśmy od klasyki. Świetna książka dla dzieci A z Ala na 100% wrócimy do niej jeszcze raz kiedy bedziw z niej więcej rozumieć. Polecam dla dzieci od ok 3-4r.ż

Oprócz niezapomnianej fabuły to wydanie ma kolorowe ilustracje Johna Tenniela.
Przekład Macieja Słomczyńskiego bezkonkurencyjny i nie do pobicia. Ilekroć czytam "Było smaszno a jaszmije smukwijne...." - odczuwam nabożny podziw dla tłumacza.

Na półkach: , , , ,

Ciężko mi zacząć pisanie opinii dla tej książki z tego względu, że może ona być rozpatrywana na 2 podstawowe sposoby. Pierwszy jako książka dla dzieci a drugi jako książka autora, który wiedział więcej niż pozwala 5 zmysłów ludzkich. Jako książka dla dzieci nie jest to nic nadzwyczajnego. Ot, kolejna historia wybujałej wyobraźni przedstawiona przez dziewczynkę. Natomiast,...

Fundament i konstrukcja całej rzeszy opowieści.

Klimat:9
Fabuła:9
Jezyk:9
Inne:9

W sumie to ją chyba pierwszy raz przeczytałem jak juz miałem około 19 lat.Wczesniej filmy /\

Jak wiele zależy od tłumacza!
Z Alicją zapoznałem się w niepozornych małych książeczkach w pięknym tłumaczeniu pana Słomczyńskiego i z ilustracjami autora. 25 lat później kupiłem swoim synom Alicję w tym oto wydaniu. Niby to samo , ale nie to samo. Inne imiona, inne wierszyki niż te które zapamiętałem. A ilustracje mają bardzo niewiele wspólnego z treścią książki.
...

Doskonała historia; bo i piękna i absurdalna jednocześnie,
Pochwała ruchu, zmian, pędu, pochwała badania i poznawania, wpychania się w dziwne miejsca i szukania kluczy do pięknych ogrodów.

Alicja pędzi i ciągle się przemieszcza, i jest to w pewnym sensie także literatura podróżnicza i reportażowa, bo poznajemy, w biegu, różne światy w które trafia Alicja i różne stwory, z...

Dyskusje

2 050