Zło ze wschodu

Okładka książki Zło ze wschodu Andrzej Pilipiuk
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Zło ze wschodu
Andrzej Pilipiuk Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Światy Pilipiuka (tom 13) fantasy, science fiction
Światy Pilipiuka (tom 13)
Zło ze wschodu
Fabryka Słów
2023-10-26
2023-10-26
AndzejPilipiuk Pilipiuk RobertStorm Storm DrPawelSkorzewski DrPawel DrSkorzewski PawelSkorzewski Skorzewski SwiatyPilipiuka

Okładka książki Relax nr 45 Andy Belanger, Frank Bello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Artur Grzenda, Hermann Huppen, Tomasz Jeruszka, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Jacek Skrzydlewski, Karol Weber, Łukasz Zabdyr
Relax nr 45 Andy Belanger, Fran...
Okładka książki Relax nr 44 Brian Azzarello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Andrzej Graniak, Mikołaj Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Scoot Ian, Tomasz Jeruszka, Dave Johnson, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Zbigniew Larwa, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Karol Weber, Chris Weston, Łukasz Zabdyr
Relax nr 44 Brian Azzarello, Wo...

Kot, czarownik i stara walizka

Bardzo dobre opowiadania, szczególnie tytułowe "Zło ze wschodu". Niepokojące i zostawiające ślad w pamięci.

W ramach relaksu sięgam po zbiory opowiadań Pilipiuka. Muszę jednak powiedzieć, że ostatnimi czasy nie jestem do końca zadowolony. Niby wszystko jest ok, jednak pewien niedosyt pozostaje. Liczyłem na więcej innowacyjności i nowatorstwa.
Plusy:
- pięć dobrych opowiadań poruszających różnorodną tematykę;
- odbędziemy też te podróże nie tylko w czasie, ale i w przestrzeni;
- spotkanie z ulubionymi bohaterami Robertem Stormem i Pawłem Skórzewskim;
- pojawienie się nowych postaci w opowiadaniu „Zło ze wschodu”;
- ciekawy pomysł na złośliwe duchy zwane złydniami;
- czyta się dobrze, można się zrelaksować wieczorem po trudnym dniu;
- najbardziej interesująca jest okładka do zbioru, zawartość już mniej;
- jak dla mnie najciekawsze i intrygujące opowiadanie to „Anykwariat”;
- mam nadzieję, że kolejny zbiór bardziej mnie zainteresuje i wciągnie.
Minusy:
- zbyt schematyczne, co zbiór to mamy podobne problemy do rozwiązania;
- wtórne rozterki etyczne w medycynie Skórzewskiego w „Pokusa uśmiechu”, ten dylemat był już wielokrotnie opisywany przez Pilipiuka;
- męczyły mnie nudne opisy prac gospodarskich w „Zło ze wchodu”.
Ogółem książka dobra, ale liczyłem na więcej.

Plusy:
- pięć dobrych opowiadań poruszających różnorodną tematykę;
- odbędziemy też te podróże nie tylko w czasie, ale i w przestrzeni;
-...

Bardzo dobra książka, jak wszystkie autora.

Bardzo dobra książka, jak wszystkie autora.

Wysłuchane jako audiobook
Książka 7/10
Lektor 8/10 (Maciej Kowalik)
Kolejna część przygód Roberta Storma i Pawła Skórzewskiego. Oraz Staszek na deser
Znakomicie przedstawiony kawał naszej historii. Od czasów caratu, przez II wojnę kończąc na czasach współczenych
Ale nie ma tak prosto. Zawsze kryje się jakaś tajemnica. U Roberta to sprawy rodzinne, u Pawła tajemnica lekarska, u Staszka ukraińskie wierzenia.
A wisienką są siostry u Roberta Storma. Polecam

Wysłuchane jako audiobook
Książka 7/10
Lektor 8/10 (Maciej Kowalik)

Jak to "Światy Pilipiuka" - czytałeś jedną, czytałeś wszystkie. Tutaj całkiem nieźle, bo (poza pierwszym) opowiadania trzymają poziom. Podobają mi się postaci nowych dziewczyn za którymi bedzie, znów oczywiście bezskutecznie, gonił Storm - bardziej pasują do niego i Arka niż "zafochana Marta" i "questionable age Adelajda". A przede wszystkim otwierają znacznie więcej możliwości fabularnych, które poznamy w kolejnych siedemnastu tomach, czyli - znając Pilipiuka - na oko w ciągu najbliższych trzech lat.

Zawsze lubię wracać do Pilipiuka kiedy tylko mam okazję. Jego książki czyta się dobrze a sam autor przyzwyczaił już do tego, że trzyma solidny poziom. Nie inaczej jest i tym razem. Wracamy do świata dobrze znanych nam już bohaterów, ale i w książce znalazło się miejsce na coś nowego. Tytułowe opowiadanie "Zło ze wschodu" bardzo mi się podobało. Mamy tutaj wątek wojenny, ukraiński i polski a wszystko to doprawione odpowiednia ilością fantastyki wywodzącej się z ludowych podań o demonach. To są elementy w których Pilipiuk jest mocny, toteż i samo opowiadanie jest dobre.

Dodam jeszcze od siebie, że Pilipiuk pisze "ładnie" a sięganie po jego książki to dla mnie zawsze przyjemność i odpoczynek (pomijamy Wędrowycza i Wampiry bo to specyficzna literatura, pisana w specyficzny sposób). W twórczości Pilipiuka brak jest wszechobecnych wulgaryzmów i epitetów. Historie mają piękne opisy miejsc, sensowny zarys historyczny i po prostu trzymają się przysłowiowej „kupy”. I Pilipiuk zanim zabierze się za pisanie po prostu odrabia lekcje.

Czytając nieprzychylne komentarze na temat tej książki po raz kolejny odnoszą wrażenie, że albo pisane są przed boty, albo należą do osób, które książki nie czytały i jedynie nabijają komentarze. Nie należy poddawać się hejtowi. Trzeba czytać, czytać i jeszcze raz czytać…

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

Zainteresowanych zapraszam do oficjalnej recenzji.

Czyta się po prostu świetnie, czekam na kolejny tom.

Czyta się po prostu świetnie, czekam na kolejny tom.

Mam wrażenie, że w każdej kolejnej książce są powielane te same schematy, identyczne zwroty i wyrażenia, wszystko jest jasne już na początku. Coraz trudniej mi się czyta książki tego autora, wracam do nich, chyba głównie z sentymentu. Opowiadanie tytułowe było wciągające i ciekawe, pozostałe to zapychacze.

Ten zbiór uważam za udany i jak zwykle trzeba podkreślić, jest to ocena wielce subiektywna. Wszystkie opowiadania wciągnęły mnie mocno, trochę miałam początkowo kłopot z ostatnim tytułowym. Jednak rozwinęło się znakomicie i finał był godny autora. Polecam.

• Pilipiuk