Powrót króla. Bitwa o Afganistan 1839-42

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
The Return of a King
historia
Ag2S

Dzieje Wielkiej Gry, w której angielscy dyplomaci i szpiedzy ścierali się z rosyjskimi w walce o wpływy w dziewiętnastowiecznym Afganistanie. Autor dowodzi, że Zachód wciąż tak samo nie rozumie Afganistanu, a mimo to próbuje przekonać tamtejsze plemiona do swoich wyobrażeń o godziwym życiu, choć mentalność Afgańczyków w gruncie rzeczy niewiele się zmieniła przez ostatnie sto kilkadziesiąt lat. Jest to zarazem książka o paranoi jako sile sprawczej w polityce: interesy Anglików w Afganistanie były całkowicie niezagrożone, póki nie doszli oni do wniosku, że zagraża im Rosja.

źródło opisu: Oficyna Literacka Noir Sur Blanc, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-12-05
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 05 grudnia 2016

"Powrót króla" nie jest kontynuacją szóstej części „Władcy Pierścieni”*** Johna Ronalda Reuela Tolkiena, ale.... jest równie znakomity.
To historia „Wielkiej Gry” (jak nazywają te wydarzenia historycy), pomiędzy wywiadami rosyjskim i brytyjskim oraz zapis wydarzeń sprzed ponad 150 lat, które mają swoją kontynuację w obecnych czasach.
To czteroletni wycinek historii Afganistanu. Państwa, które ma teoretycznie ponad 2000 lat, ale jedynym okresem, w którym można uznać istnienie jakiejkolwiek formy podmiotowości tego kraju jako państwa sensu stricte, są czasy rządów dynastii Timurydów w XV wieku. Tak naprawdę, jest to zarazem jedyny okres, w którym nastąpił rozwój gospodarki i kultury afgańskiej.
Ze „światowych nowinek”, tą, która przyjęła się na tym terenie w sposób trwały jest..... islam, który pojawił się razem z arabskim kalifatem w wieku VII.
Nie liczę oczywiście nowoczesnej broni, której plemiona afgańskie potrafią używać w sposób odwrotnie proporcjonalny do zdolności...

Balcar | 2015-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Słowa uznania dla autora za wielki trud włożony w napisanie tej pracy. Podróż po Afganistanie, odwiedzanie pól bitew czy poszukiwanie materiałów do książki w chwili kiedy akurat po raz kolejny w tym kraju trwała wojna z pewnością były bardzo trudne. Relacje brytyjskich oficerów i cywilów, materiały archiwalne zgromadzone w Indyjskim Archiwum Państwowym, afgańskie kroniki, czy wreszcie wspomnienia tytułowego króla, czyli Szacha Szudży sprawiają, że język w książce jest niezwykle barwny i urozmaicony. Nawet wykłuwanie oczu jest u Szkota opisane poetycko. Akcja książki opiera się na Szachu Szudży, który po porażce w bitwie pod Nimlą w 1809 roku musiał uciekać z Afganistanu i zdać się na łaskę Brytyjczyków. Po trzydziestu latach, przy czwartej próbie powrotu, w końcu król powrócił do Kabulu. Polskich czytelników z pewnością zainteresuje wątek szlachcica z Wilna, Iwana Witkiewicza, który wraz z sir Alexandrem Burnesem, rozpoczęli to, co Anglicy nazywają "Wielką Grą" a Rosjanie...

Zimek | 2015-04-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 31 marca 2015

Wydawać by się mogło, że historia konfliktu na kolonijnych peryferiach ówczesnego świata Zachodu nie jest na tyle ważna i istotna, aby się nią zainteresować. Ot, zwykły bunt kolonizowanych przed byciem skolonizowanym. Tymczasem okazuje się, że rywalizacja o wpływy europejskich mocarstw w Afganistanie doprowadzała rosyjskie i (zwłaszcza) brytyjskie rządy do paranoicznej gorączki, której efektem była nieudana okupacja i jeszcze bardziej żałosny odwrót „armii wyzwoleńczej”. William Dalrymple jednocześnie zauważa, że współczesne losy Afganistanu niewiele się różnią od XIX-wiecznych zapędów kolonialnych imperiów.

Chociaż tematyka Powrotu króla Williama Dalrymple’a nawet dla fanów historii może się okazać czarną dziurą ich niewiedzy, nie znaczy to, że nie warto poświęcić temu zagadnieniu trochę czasu, aby poznać obraz przeszłości z czasów pierwszej wojny afgańskiej. Powiedzmy sobie szczerze – nikt na lekcjach historii nie uważa, aby warto było wspominać o jakimś rozbitym państewku w...

Aleks_k | 2015-11-14
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Fantastyczna lektura. Choć to książka historyczna, czyta się ją zupełnie jak powieść sensacyjną - w dobrym znaczeniu tego słowa. Dzieło przybliża historię dalekiego i egzotycznego kraju tak, jakby był starym sąsiadem.

Uderzające są też podobieństwa do historii najnowszej Afganistanu - nie wiem czy jest to przez autora zamierzone, czy też jest to po prostu naturalna analogia.

Polecam każdemu historiofilowi, jak również osobom po prostu zainteresowanym bliższym zrozumieniem tego regionu świata.

Legeriusz | 2017-11-22
Przeczytana: 19 listopada 2017

Bogaty zapis aroganckiej polityki imperium brytyjskiego w Afganistanie z lat 1839-1842 zakończonej ruiną i nie tylko.

Nie tylko, ponieważ autor wiele miejsca poświęcił na wyjaśnienie genezy Wielkiej Gry. Początkowa partia książki wydaje się dość rozwlekła i przebijałem się przez tekst z niejakim mozołem. Może zbyt wiele wątków, może zbyt sztywno literacko. Potem jest dużo lepiej, choć mimo opisywanych tak bardzo przejmujących wydarzeń, niektóre fragmenty nie porywają. Za to wiedzy tu bardzo dużo.

Autor cytuje sporo źródeł. Miałem czasem odczucie, że tracił w tym umiar. Bez cytatów książka byłaby na pewno sporo chudsza. W każdym razie na pewno byłaby też uboższa. Źródła spowalniają narrację, ale dają szansę wypowiedzi świadkom wydarzeń lub spisującym dzieje Afgańczyków rdzennym autorom. Ot tak oczywistość. Zatem to bardziej zaleta...

Odniosłem wrażenie, że historyk stara się być obiektywny w maksymalnym stopniu. Kiedy mu się to raz nie udało, błąd wytknęli tłumacze.

Jeśli ktoś...

Leehoo | 2018-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Istotę tej historii najlepiej oddaje zdanie: "U szczytu potęgi Imperium Brytyjskiego, gdy Brytyjczycy sprawowali największą w swoich dziejach kontrolę nad światową gospodarką i gdy wszędzie na świecie tradycyjne armie tubylcze były masakrowane przez kolonialne armie krajów uprzemysłowionych, doszło do rzadkiego przypadku całkowitego upokorzenia kolonialistów." Do tego smaczki Orientu, menażeria postaci mniej czy bardziej niezwykłych, a w tym polski akcent - Jan Prosper Witkiewicz, postać godna osobnego opracowania. Polecam nie tylko miłośnikom historii.

1414 | 2016-05-08

Zdecydowanie warto. Autor wykonał niesamowita pracę. Książka przybliża mało znaną historię z odległego zakątka świata.

tomthemodel | 2018-08-06
Przeczytana: 25 sierpnia 2018