Teatr Sabata

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
Sabbath's Theater
daab

Historia starego, przegranego człowieka, hedonisty, wielbiciela kobiet, bohatera wielu skandali, który buntuje się przeciwko konwencjom, wyznając własny, trudny do powszechnego zaakceptowania kodeks moralno-obyczajowy. Powieść uhonorowana National Book Award w 1995 roku.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: wydawca

allison | 2017-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

„Teatr Sabata” może szokować, oburzać albo fascynować. Jedno jest pewne – obok tej powieści nie sposób przejść obojętnie!

Głównym bohaterem jest starzejący się artysta-erotoman, dwukrotnie żonaty i szczycący się niezliczonymi podbojami seksualnymi. Niestety, Mickey Sabat ma już 64 lata, a więc i uroda, i kondycja nie są takie jak dawniej. Nie wszystkie kobiety dają się nabrać na jego wyćwiczoną gadkę i sławę, która teraz bardziej wiąże go ze skandalami obyczajowymi niż z działalnością artystyczną.
Wśród wciąż zafascynowanych Sabatem kochanek jest młodsza od niego o dwanaście lat Drenka, która pewnego dnia domaga się absolutnej wierności. Nietrudno się domyślić, jak zareaguje na to stary rozpustnik.
Szybko okazuje się, że to nie jedyny wybór, przed jakim staje Mickey. Los zdaje się złośliwie uprzykrzać mu życie. Do tego dochodzą ścigające go wspomnienia i nawiedzający duch matki, która nawet po swojej śmierci nie daje synowi spokoju i wciąż domaga się wyjaśnień…

W tej dusznej...

Wkp | 2017-04-29

SEKSUALNA FARSA

Często tak się zdarza, że najpierw w moje ręce trafia filmowa adaptacja dzieła jakiegoś znanego pisarza, a dopiero potem mam okazję przeczytać jej pierwowzór. Tak było też w przypadku Rotha, ale gdybym miał oceniać twórczość autora poprzez ekranizację pt. „Elegia”, pewnie nigdy nie sięgnąłbym po jego utwory, a co za tym idzie nie poznałbym jego geniuszu. Na szczęście trafiłem na prozę pisarza, dałem się jej zachwycić, a wrażenie to z każdą kolejną książką tylko narastało, apogeum osiągając przy okazji „Amerykańskiej sielanki”. Nie sądziłem, że Roth będzie w stanie jeszcze kiedyś poruszyć mnie w równie wielkim stopniu, jednak „Teatr Sabata” zdołał tego dokonać. Nie ma się co jednak dziwić, ta ulubiona przez samego autora powieść, to ambitne, trafne, dogłębnie wnikające w psychologię charakterystycznych dla autora postaci dzieło, które po raz kolejny potwierdza absolutną wielkość Rotha.

64-letni Mickey Sabat pewnego dnia otrzymuje od swojej o 12 lat młodszej...

miniJoe | 2014-07-24

Na Zachodzie mówią, że to wielkie dzieło, najlepsza jego powieść etc. Jakbym o tym nie przeczytał to bym się nie domyślił. Jak zawsze u Rotha mamy dobre rzemiosło, ale te przygody podstarzałego erotomana nie są ani tak poruszające jak "Ludzka skaza", czy "Amerykańska Sielanka", ani tak błyskotliwe jak "Operacja Shylock" ani nawet tak zabawne jak "Kompleks Portnoya". Opisywanie obscenicznych ekscesów w 1995 r. zdecydowanie "nie cieszy jak kiedyś".

asia_las | 2017-03-02
Przeczytana: 20 września 2015
Kraken | 2014-08-06
Przeczytana: grudzień 2003
Nobel dla Philipa Rotha? [KONKURS]

Kiedy trzy lata temu zaproponowaliśmy Wam udział w konkursie na gratulacje dla Alice Munro za literackiego Nobla, nie spodziewaliśmy się, że Akademia Szwedzka weźmie nasz konkurs pod uwagę i nagrodzi właśnie kanadyjską pisarkę. W tym roku ponownie zaklinamy rzeczywistość – tym razem sugerując, że powinien wygrać Philip Roth.