Everyman

2016-11-17
2008-01-01
2007-01-01
Jolanta Kozak
literatura amerykańska mężczyzna powieść obyczajowa relacje rodzinne samotność starość śmierć wspomnienia

Roth dla każdego i o każdym

Jest to moje pierwsze zetknięcie z Rothem. Książka ważna, która ukazuje zarówno przemijanie i kruchość kruchość ludzkiego ciała, jak również sposób w jaki błędne decyzje na pewnym etapie drogi wpływają na dalsze życie. To także ciekawe studium relacji rodzinnych.

Udało mi się przez kilka dekad omijać prozę Philipa Rotha. Wiele lat temu usłyszałem w radio, fragmenty Kompleksu Portnoya, i poczułem się zwolniony. Zmiana nadeszła niedawno przy okazji książki o epidemii polio (Nemezis). Postanowiłem spróbować i kupiłem kilka tytułów. Zacząłem od Everymana.

Zapowiadało się świetnie – czyżby opowieść o życiu w formie mowy pogrzebowej? Nie. Jednak nie. I z każdą stroną było coraz bardziej nużąco.
[...]
całość:

Ważna i w pewien sposób piękna mała książeczka.

Ważna i w pewien sposób piękna mała książeczka.

Jak mówił Pan Edward , antykwariusz z ulicy Sławkowskiej, są tylko dwa tematy, ważne w życiu: Eros i Tanatos. O tym jest "Everyman"

„Everyman” - Philip Roth.
„Bo śmierć jest taka niesprawiedliwa. Bo kiedy człowiek zasmakował życia, śmierć wydaje się czymś nienaturalnym. Myślałem (…),że życie trwa w nieskończoność”. Bardzo trudna, osobista i wzruszająca podróż człowieka, który nie może pogodzić z poczuciem utraty życia i wolności. Paradoksalnie książka zaczyna się od pogrzebu głównego bohatera, ale to dopiero początek.
Philip Roth w mistrzowski i niebanalny sposób, wprowadza czytelnika do świata zimnej skostniałej i jakże wyrachowanej śmierci. Śmierci, która u naszego bohatera pojawia się już w wieku dziewięciu lat, i od wtedy zaczyna mu częściej towarzyszyć, zbierając swe obfite plony w najmniej oczekiwanym momencie.
Najważniejszym punktem odniesienia całej opowieści staje się ludzkie ciało - a raczej jego powolny proces umierania i starzenia się - „potrafię uwierzyć w to, że umrę, ale, nie w to, że się zestarzeję”. Naturalnie, każdy z nas w pewnym momencie swojego życia odejdzie w „inną stronę” i niby jest to dla nas zrozumiałe i oczywiste, ale jakże trudne do zaakceptowania.
Everyman - to, każdy z nas, to każda jednostka, to zbiorowa identyfikacja, śmierci, starości, samotności, przemijania i strachu przed nieznanym. Do śmierci nie można się przygotować, nie można odrobić sumiennie i rzetelnie tej lekcji. Bywa i tak, że przychodzi zbyt wcześnie, nieproszona !, zabiera to, co mamy najcenniejsze.
„Starość to walka, jak nie z tym, to z owym. Bezlitosna walka, która przychodzi właśnie w tym okresie życia, kiedy człowiek jest najsłabszy i najtrudniej mobilizuje siły”.
Nie ma morału, nie ma puenty - jest tylko bezimienny narrator. I jest życie i jest koniec…..

„Everyman” - Philip Roth.

"Everyman" jest ogromnie przygnębiającą powieścią. Roth pokazuje w niej to co czeka prawie każdego z nas za kilka, kilkanaście może kilkadziesiąt lat. I jest to perspektywa, przed którą nie ma ucieczki. Oczywiście zdażą się wyjątki, osoby cieszące się zdrowiem i szczęściem do końca życia, niestety nie jest to standardem.
Bardzo cenię u autora trafność jego obserwacji ludzkich zachowań i myśli. Każdy ma w sobie cząstkę dobra i zła, każdego odpadają absurdalne myśli czy wyobrażenia, każdy zazdrości czy nienawidzi bez powodu i każdy czasem poddaje się tym emocjom. To powoduje, że łatwo utożsamić się z głównym bohaterem, a to z kolei, zmusza do głębokiej refleksji nad własnym losem.

Bardzo cenię u autora trafność jego obserwacji...

Klasa mistrzowska!

Klasa mistrzowska!

czuję, że zaczęłam Rotha od złej strony. od strony końca. poprawić kolejność, doczytać więcej

Pan Roth lepiej wypada w dłuższych formach, czegoś tu brakuje...

Pan Roth lepiej wypada w dłuższych formach, czegoś tu brakuje...

Geniusz Roth'a pozwala nawet młodej osobie poczuć co to starość. Ta przerażająca wizja samotności, lęku, a jednocześnie zrezygnowania nie pozwala o sobie zapomnieć.

• 2017
  • USA