Zabójcza gra

Seria: Klasyka Kryminału
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Fer-de-Lance
Ag2S

Do biura genialnego detektywa Nero Wolfe’a – grubasa lubiącego dobrze jeść i wąchać storczyki, a nienawidzącego pracy, kobiet i wychodzenia z domu – przychodzi piękna dama w opałach, prosząc o odnalezienie brata. A po jej wyjściu Nero w szufladzie biurka znajduje jadowitego węża. Ten trop prowadzi go do morderstwa popełnionego na rektorze nowojorskiego college’u. W śledztwo wmieszani są Indianin Manuel, piękna Włoszka, nieszczęśliwa żona i nieoceniony pomocnik Wolfe’a Archie Goodman.

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Magdalena T | 2015-03-28
Przeczytana: 21 marca 2015

Nie przekonał mnie detektyw Wolfe.Praca detektywa powinna mieć jakąś dynamikę, powinna opierać się na dedukcji, którą powinno się poprzedzić oględzinami miejsca zbrodni czy też ofiary. W tym przypadku jest inaczej. Brakuje mi tutaj tego klimatu, który możemy znaleźć w innych powieściach kryminalnych. Mam wrażenie, że całość jest przegadana i zbyt sterylna. Nie wspominając już o braku w napięciu… Początek zapowiadał się ciekawie. Zaczynałam wczuwać się w klimat i puszczać wodze wyobraźni, ale na zamiarach się skończyło. A szkoda, bo mógł z tego wyjść naprawdę dobry kryminał.

jabajbaj | 2014-12-23
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 22 grudnia 2014

Zacznę od tego, że nie wiem cóż to za mądry ktoś wpadł na pomysł, że idealnie będzie odwołać się w opisie na okładce do wydarzenia dziejącego się na 40 stron przed końcem książki, ale mam nadzieję, że nigdy więcej nie spotkam się z efektem jego twórczości!
Jeśli chodzi o samą książkę mam mieszane uczucia. Z jednej strony zawsze łaknę jak kania dżdżu klasycznych kryminałów, zwłaszcza w wersji powieści detektywistycznych i ta pozycja w pełni się w moje wymagania wpisała. Jednakże nie powiem, bym była nią zachwycona. Coś było po prostu nie tak i obawiam się, że mogło tu chodzić o głównego bohatera. Po lekturze tej pozycji nijak nie jestem w stanie stwierdzić, że Nero Wolfe jest geniuszem. Ekscentrykiem na pewno, ale geniuszem? Nie, raczej nie. Myślę, że to kwestia tego, iż autor w żadnym momencie nie odkrył przed nami w jaki sposób Nero wydedukował wszystko, przez co wypadło to strasznie nienaturalnie. W dodatku wiele razy w książce podkreślano jego niesamowite zdolności przy...

Natalia | 2014-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2014

Książka, którą bardzo przemęczyłam. Dotrwałam do końca w sumie tylko dlatego, że lektura do cegieł nie należy. "Zabójcza gra" została napisana już parę dekad temu, co, niestety, czytelnik odczuwa po archaicznym prowadzeniu narracji. Dla mnie - zbyt archaicznym.

Dobry kryminał potrzebuje dobrego detektywa, takiego który umie połączyć fakty i szuka odpowiedzi, tam, gdzie inni nie szukają. Jednak główny bohater, ekscentryk Nero Wolfie nie jest detektywem-geniuszem, na jakiego kreuje go autor. To David Copperfield, który bierze rozwiązanie zagadki z kapelusza. Przeczytałam książkę, ale w sumie nie wiem, jak Nero odkrył, co w trawie piszczy.

Książka, dla mnie osobiście, po prostu nudna i ciągnąca się jak flaki z olejem.

Cudna_brzoskwinka | 2015-10-26

Rex Stout – Zabójcza gra
(Wydawnictwo Dolnośląskie)

Nie wiem, kto w wydawnictwie wpadł na pomysł, by na okładce opisać wydarzenie, które ma miejsce na 40 stron przed końcem książki, ale nawet brak tego idiotycznego zabiegu nie za wiele by powieści pomógł. Jest to zdecydowanie najgorszy tom z serii o Nero Wolfie, jaki przeczytałam – „Po moim trupie” było nijakie i zagmatwane, ale tam przynajmniej Archie nie irytował tak mocno swym nieodpartym urokiem rozwydrzonego bachora z gimnazjum. Tutaj historia jest niedorzeczna, a na końcu z Wolfe’a wychodzi moralne bydlę.

O wiele lepiej przeczytać „Śmiercionośny rękopis”, choć tam również stężenie Archiego w Archim mogłoby być zdecydowanie mniejsze. Ale przynajmniej intryga wciągała.

ArkediuS | 2013-12-25
Przeczytana: 24 grudnia 2013

Ciekawa książka, choć nie wybitna. Do przeczytania, jeśli nie ma nic innego pod ręką.

Ardel | 2016-02-25
Przeczytana: 2016 rok