Uczennica pasiecznika

Beekeeper's Apprentice
83-7298-047-0
sherlock holmes, kryminał
Pablos

W 1915 roku, wiele lat po zarzuceniu swego zajęcia, Sherlock Holmes przybywa do Sussex Downs i tam poświęca się samotnym badaniom nad życiem pszczół. Wkrótce zawiera znajomość z panną Mary Russell, bardzo nowoczesną piętnastolatką, u której bystrość umysłu idzie w parze z odwagą, wytrwałością i upodobaniem do spodni tudzież płóciennych kaszkietów. Pod kierunkiem mistrza Russell szlifuje swe talenty detektywistyczne, rozwiązując zagadkę tajemniczej choroby właściciela ziemskiego oraz wyjaśniając sprawę porwania córki amerykańskiego senatora. Jednak największe wyzwanie dopiero przed nią. Detektyw i jego uczennica są zmuszeni podążyć tropem mordercy, którego nie wyjaśnione poczynania nie pozwalają się domyślić jakiegokolwiek motywu. Cel złoczyńcy jest jednoznaczny: zlikwidować spółkę detektywistyczną Holmes-Russell a następnie ich samych.

źródło opisu: zysk.com.pl

źródło okładki: zysk.com.pl

allison | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Do wszelkich kontynuacji przygód Sherlocka Holmesa podchodzę z dystansem, gdyż zdarzyło mi się przy nich rozczarować. "Uczennica pasiecznika", na szczęście, okazała się miłą niespodzianką - całość utrzymana jest w klimacie podobnym do prozy Doyle'a, więc była to lektura satysfakcjonująca.

Tytułowa bohaterka i narratorka to w pewnym sensie bratnia dusza detektywa wszech czasów - jest równie błyskotliwa, inteligentna, sprytna i pomysłowa. Jednak w przeciwieństwie do Holmesa, bywa zapalczywa i wybuchowa, co z jednej strony bywa przyczyną kłopotów, z innej jednak kilka razy okazuje się zbawienną cechą, ratującą z opresji.
Bohaterka, mimo iż nieraz przysparza swemu mentorowi zgryzot, ma na niego zbawienny wpływ - Sherlock jest tu na pewno mniej skostniały niż jego pierwowzór, częściej pozwala sobie na żarty i ma znacznie większe poczucie humoru.
Mary nie tylko tropi wraz ze swym przyjacielem przestępców i odkrywa cudze tajemnice; sama również skrywa bolesny sekret, z którego...

patyska11 | 2014-06-16

Świetna książka, przeczytana przeze mnie w 4 dni. Powieść, która wciąga czytelnika już od pierwszych stron. Świetnie ulokowana postać Sherlocka, który z każdym kolejnym rozdziałem odkrywa nowe uczucia do Mary Russel. Jednak w tej powieści kryminalnej nie brakuje nam napięcia i zagadek. Mimo wszystko nie jest to typowy kriminał, a raczej kryminał obyczajowy.

Anakonda | 2015-05-10
Przeczytana: 09 maja 2015

Wciągnęłam się w tę historię, ale za nim to nastąpiło rwałam włosy z głowy, gdy dowiedziałam się, iż jest książka, która traktuje o tym, że Holmes przyucza do zawodu detektywa jakąś tam piętnastolatkę. Kontynuacje kontynuacjami, ale taki pomysł? Przyzwyczaiłam się do starego Holmesa, trochę oschłego, nie przepadającego za płcią przeciwną, ze swoimi dziwactwami, a tu jakaś kręcąca się dziewucha ni stąd, ni zowąd?
Nie wiem co się stało, w każdym razie zamówiłam sobie książkę w necie (w normalnej sprzedaży już jej przecież nie uraczysz człowieku) i już ją czytałam, sprawdziwszy jednak wcześniej, iż nie jest to jakieś tandetne romansidło, czego bym nie zniosła.
W każdym razie dałam się historii porwać, dziękując autorce w duchu, że nie pozwoliła sobie wkroczyć na tereny, które zeszpeciłyby ją doszczętnie, a ja musiałabym książkę wrzucić w najdalszy kąt.
Nie wiem, czy pociągnę to dalej, bo jednak to spore odstępstwo od oryginału. Ciekawe, z humorem i przygodą, ale jednak odstępstwo.

FlapperGirl | 2014-06-17
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Mam pytanie do fanów Sherlocka BBC- czy ktoś z was zauważył podobieństwo między tym, jak Moriarty chciał zmusić Sherlocka do samobójstwa i tym w jaki sposób w danej książce nowy wróg próbuje pokonać Sherlocka? Dodam że książka była wydana w 1994 roku. Ciekawe czy Steven Moffat czytał "Uczennice Pasiecznika" :)

Nie czułam się komfortowo czytając tę pozycję. Jest to opublikowany fanfic, więc oczywiste jest, że wersja autorki nie zgadza z moją własną wizją Wielkiego Detektywa. Co prawda pomysł na stworzenie jego damskiego odpowiednika jest interesujący, to dla mnie SH na zawsze pozostanie aseksualny.

tesgaw | 2016-05-05

Inna historia o legendarnym detektywie, gdzie nie nie on jest bohaterem pierwszego planu. Chętnie poznam dalsze części cyklu.

jozef | 2016-06-22
tosia206 | 2016-02-08