Sherlock Holmes i mądrość umarłych

Okładka książki Sherlock Holmes i mądrość umarłych Rodolfo Martínez
Okładka książki Sherlock Holmes i mądrość umarłych
Rodolfo Martínez Wydawnictwo: Muchaniesiada Seria: Puzzle kryminał, sensacja, thriller
Puzzle
Sherlock Holmes y la sabiduría de los muertos
Muchaniesiada
2009-01-01
2009-01-01
Tomasz Pindel
fantastyka lovecraftiana Necronomicon

Dziś chciałbym pokazać wam coś dla maniaków kryminałów. Przeglądając ostatnio antykwariat trafiłem na ślady Sherlocka. Jakimś fanem nie jestem ale tytuł przykuł moją uwagę (w końcu "umarli" to piękne słowo) i rzuciłem okiem na opis: mowie wam czego tam nie ma, sekty, masoneria no i Lovecraft(ktory jest zawsze najwazniejszym argumentem "czy nie kupić" )

Z tym Lovecraftem to wyszło tyle co z singielkami w twojej okolicy. Chęci były dobre ale coś nie do końca wyszło. Necronomicon sie pojawia, nasz detektyw go oczywiście zna, ale sama ksiega jest nieuchwytna i niedostepna dla uwagi czytelnika.

Oczywiscie żeby nie było ze tylko marudze. Powyższa historia to całkiem swietna historia,pełna niesamowitej dedukcji, umiejętności i bucowatości sherlocka, opisana przez jego towarzysza Watsona. Szkoda tylko że pełna odniesień do starszych spraw a przez to zła dla takich laików kryminału: spoilery, spoilery wszędzie.

Muszę przyznać ze bardzo spodobał mi się styl ksiażki, w formie pamiętnika Watsona, gdzie historia została opisana wiele lat po czasie akcji. Uroku dodaję także fakt że autor stara się nadać autentyczności powieści poprzez nadanie jej "wiargodnej" historii.

Podsumowując moje ględzenie: jeśli jesteś fanem kryminału a sherlocka masz w jednym palcu to odpalaj allegro i kupuj, spodoba ci się, jeśli jednak nie i nastawiasz się na jakieś elementy grozy to szkoda twojego czasu- jedyna groza jaka tu jest to wygląd ksiażki, zbyy kolorowy jak dla mnie.

Z tym Lovecraftem to...

Średnie połączenie.

Średnie połączenie.

Całkiem zgrabna, łatwa (momentami trochę naiwna) i przyjemna powiastka łącząca postać Sherlocka Holmesa oraz świat wykreowany przec Lovecraft'a.

Książka na jeden wieczór. Lekka i przyjemna.

Książka na jeden wieczór. Lekka i przyjemna.

Pomieszane, nieposkładane... FANTASTYKA W HOLMESIE, kto to wymyślił?! Nie pasuje. Nudna. Przewidywalna. Duży minus.

Przeczytałam, ponieważ lubię historie Sherlocka Holmesa.

Przeczytałam, ponieważ lubię historie Sherlocka Holmesa.

• Koniecznie przeczytać/nie ma w BG
  • Własne