Losy ludzkie: Antologia nowel i opowiadań szwedzkich

Okładka książki Losy ludzkie: Antologia nowel i opowiadań szwedzkich Zygmunt Łanowski
Okładka książki Losy ludzkie: Antologia nowel i opowiadań szwedzkich
Zygmunt Łanowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich literatura piękna
Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Wydawnictwo Poznańskie
1979-01-01
1979-01-01
literatura szwedzka literatura skandynawska

Okładka książki Literatura na świecie 8/1990 (229): Arthur Koestler Arthur Koestler, Zygmunt Łanowski, Piotr Marciszuk, Maurice Merleau Ponty, Redakcja pisma Literatura na Świecie
Literatura na ... Arthur Koestler, Zy...
Okładka książki Drogi na głębinie Zygmunt Łanowski, praca zbiorowa
Drogi na głębinie Zygmunt Łanowski, p...
Okładka książki Literatura na świecie nr 7/1977 (75) Anna Bojarska, Alejo Carpentier, Robert Coover, Julio Cortázar, Andrzej Dąbrówka, Jurij Dawydow, Jacek Gąsiorowski, Björn Håkanson, Gunnar Harding, Eugeniusz Kabatc, Zygmunt Łanowski, Jan Myrdal, Wiktor Osiatyński, Jan Prokop, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Krystyna Rodowska, Göran Sonnevi, Jan Szemiński, Józef Waczków
Literatura na ... Anna Bojarska, Alej...

Prawdziwy potop szwedzki: 39 opowiadań szwedzkich autorów na 500 stronach.

Rozwlekłość nie wyszła antologii na dobre. Czytałem wydanie drugie, uzupełnione współczesnymi wówczas prozaikami szwedzkimi. Większość opowiadań - szczególnie w drugiej połowie książki - nie porywa, są suche i kruszą się jak herbatniki z supermarketu, nie pozostawiając po sobie zbyt wiele.

Całość przyzwoita, ale zdecydowanie gorsza od duńskich

Wyróżniam 6 opowiadań (tym razem kolejność przypadkowa):

AUGUST STRINDBERG - "Musiał"
Jeden z najsłynniejszych szwedzkich pisarzy udowadnia, że naszkicowanie przekonywującej scenerii i wyrazistych postaci nie sprawia mu najmniejszego problemu. Nieco przewidywalna, lecz urocza historia profesora Bloma - samotnika, skąpca, wroga dzieci i życia rodzinnego.

HJALMAR BERGMAN - "Czy może mnie pan wyleczyć, doktorze?"
Co za odkrycie! 10-stronicowe, mięsiste opowiadanie o tej grupie ludzi, którym udaje się wszystko. Jednym z nich jest doktor chorób wewnętrznych, Eric van Leo. Pewnego dnia do jego gabinetu zgłasza się tajemniczy pacjent, który nie chce zdradzić swego nazwiska... Świetnie poprowadzona historia. Wszystko odbywa się w ciągu jednego dialogu między pacjentem a lekarzem. Do tego dobre zakończenie, które daje do myślenia, czego chcieć więcej?

PAR LAGERKVIST - "Windą do piekła"
Lagerkvist już na początku zrobił mnie w jajo. Tytuł opowiadania traktowałem symbolicznie, tymczasem gdy jego główny bohater, dyrektor Jonsson, wsiada do windy eleganckiego hotelu wraz ze swoja kochanicą, docierają faktycznie do piekła. Co się tam stało i czy bohaterom uda się wrócić na powierzchnię - tego dowiecie się czytając te zgrabne, nieco surrealistycznie opowiadanko.

ARTUR LUNDKVIST - "Pogrzeb"
Kolejne pozytywne zaskoczenie. W szwedzkiej mieścinie umiera lokalny kupiec, właściciel sklepu. Ciekawa jest konstrukcja utworu: narrator robi najazd kamerą na poszczególnych uczestników konduktu pogrzebowego i prezentuje czytelnikowi, co znajduje się w głowach żałobników.

Wdowa - powinna myśleć o zmarłym, ale nie ma na to ochoty. Mógł umrzeć wcześniej, teraz juz za późno by ułożyła sobie nowe życie.

Syn? Uważał, że ojciec był już właściwie niepotrzebny. I zastanawiał się, czy umrze taką sama nagłą śmiercią jak tata. I tak dalej, i tak dalej... Ciekawy przegląd ludzkiej psychiki.

Wszyscy żałobnicy chowają swe myśli za żałobną, posępna miną. Jakże to prawdziwe...

JOSEF KJELLGREN - "W Polsce pochowany"
W Gdyni znajdują trupa nieznanego marynarza. Podczas pogrzebu obecni w mieście marynarze z różnych krajów jednoczą się na tę jedną chwilę, mimo iż nie znają zmarłego. Jakże inne podejście do pogrzebu niż w opowiadaniu Lundkvista... Warto podkreślić polski akcent (miejsce akcji) oraz świetnie odmalowany, mroczny klimat portowego miasta. Mróz, dygoczące, wychudłe ciała, podła wódka w zapuszczonych knajpach, międzynarodowe towarzystwo wilków morskich, panujący wszędzie półmrok...

PER CHRISTIAN JERSILD - "Klinika"
Krótka historia pewnej medycznej kliniki - największej, z najlepszymi specjalistami i ambicjami. Pyszne opowiadanko, opowiedziane z chirurgiczną - nota bene - precyzją. Ironia, grzeszki lekarzy i pewna zabłąkana kula, która po wystrzeleniu z pistoletu chybiła celu, a i tak odegrała w tejże historii rolę niebagatelną.

Prawdziwy potop szwedzki: 39 opowiadań szwedzkich autorów na 500 stronach.

Całość...

"Losy ludzkie" to antologia eopowiadań szwedzkich, wydana już prawie czterdzieści lat temu. Po przeczytaniu, niezmiernie mnie cieszy, że w tej serii Wydawnictwa Poznańskiego wyszło więcej skandynawskich zbiorów: opowiadania norweskie, duńskie, a także fińskie. Moje wydanie "Losów..." to wydanie nr 2, ponoć sporo zmienione w stosunku do pierwszego z lat 60. To miłe, że wtedy taka literatura była czytana.

Opowiadań jest trzydzieści dziewięć. To przekrój przez całą szwedzką literaturę XX wieku (ofc do '79 roku). Znajdziemy więc tu i Strindberga, i Selmę Lagerloff, i Stiga Dagermana i wielu innych, nieznanych w Polsce autorów. Nie znajdziemy szwedzkiego kryminału - jak dla mnie, to dobrze.

Opowiadania naogólniej biorąc, jak w tytule - traktują o ludzkich losach. Wiek XX był taki, a nie inny (a i ustrój Polski miał tu znaczenie),więc do zbioru trafiły głównie teksty o robotnikach, pracy na roli, osobach wiodących raczej prosty żywot. Jednocześnie, jak to u Skandynawów, portrety psychologiczne postaci są wyborne; pod maską prostego rolnika czy pracownika fabryki, nierzadko kryje się tu osoba o maksymalnie pokomplikowanym (przez siebie lub tytułowy los) życiu wewnętrznym.

Polecam, bo to pięcśet stron wybornej lektury, a w internetach dostępna za grosze. Fanów Skandynawii ucieszy szczególnie, dobrych obyczajówek - także.

2028

Bardzo ciekawa książka. zbiór opowiadań, a większość na bardzo wysokim poziomie literackim. Opowiadania błyskotliwe, niektóre bardzo odważne obyczajowo. Przepiękne są nowele marynistyczne, świetne opowiadania noblistów. Bardzo dobra proza, wyśmienicie przetłumaczona przez Łanowskiego i Wyszomirską (ta od Muminków:))

• Literatura szwedzka
  • Literatura skandynawska
  • Skandynawia
  • Literatura piękna
  • Antologie
  • Może kiedyś 🐡

Dodaj cytat z książki Losy ludzkie: Antologia nowel i opowiadań szwedzkich