Wyspa dzieci

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Barnens ö
832100556X
naekana

"Wyspa dzieci" powstała w roku 1976. Ukazuje Szwecję lat siedemdziesiątych oczyma jedenastoletniego chłopca. Bohater powieści na własną rękę próbuje wejść w świat ludzi dorosłych, zgłębić niezrozumiałe zagadki bytu, rozpoznać siebie. Spojrzenie na świat oczyma dziecka pozwala autorowi wskazać na wiele aktualnych problemów współczesnego człowieka i jego otoczenia.

źródło okładki: wlasne

takisobiejac | 2015-07-27
Przeczytana: 1987 rok

Jak to się jednak z wiekiem zmienia człowiekowi gust!
"Wyspa dzieci" była moją... nie wiem, nie chcę skłamać, ale można przyjąć, że ok. dziesiątą książką przeczytaną w życiu. U mnie w domu były książki, natomiast jako mały chłopiec niespecjalnie lubiłem do nich zaglądać, no chyba, że chodziło o atlasy geograficzne (tak, palcem po mapie!) albo rocznikowe zestawienia sportowe. W chwili czytania dzieła pana Jersilda miałem mniej więcej tyle lat, co główny bohater. I przyznaję, że bardzo zafrapował mnie wtedy moment, w którym Reine sprawdzał sobie ptaszka i "mosznę" (fuj, co za okropne słowo) w poszukiwaniu "meszku". To był czas, gdy ja już meszek dawno miałem, bo i pierwszemu spośród chłopców w mojej klasie "ścielił mi się wąs". W zasadzie z całej książki najbardziej zapamiętałem te fragmenty. Po latach wróciłem do "Wyspy dzieci" i muszę przyznać, że książka całkowicie mnie rozczarowała. Nuda, przygody ze 3 razy słabsze niż te, które przeżywali Poldek i Duduś w "Podróży za jeden...

Tuomi | 2012-05-13

Szwecja lat 70'oczami nastolatka, który postanawia uciec z domu w okresie wakacji i zastanowić się nad swoim życiem.

Ambrose | 2016-09-17
Przeczytana: 25 września 2016