Żyzny granit. Antologia nowel i opowiadań fińskich

Tłumaczenie: Natalia Baschmakoff
Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
literatura fińska, antologia
literatura piękna
lalaith

Zbiór obejmuje utwory opublikowane w Finlandii od przełomu lat 1917/1918, do początku lat 60. XX w. Są to zatem dzieła pisarzy, których życie przypada na okres wojenny. Mamy tu do wyboru dzieła takich twórców jak Elmer Diktonius, Pentti Haanapää, Paavo Haavikko, Pentti Holappa, Antti Hyry, Eeva-Liisa Manner, Juha Mannerkorpi, Veijo Meri, Hagar Olsson, Toivo Pekkanen, Paavo Rintala, Runar Schildt, Frans Eemil Sillanpää, Elvi Sinervo, Maria-Lisa Vartio, a nawet znanego na całym świecie Miki Waltariego.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1970

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

pippi | 2015-12-24
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Po prozę fińską sięgnęłam z premedytacją i nurtującą mnie ciekawością, co w sobie kryje. Odkryłam zupełnie nowy styl pisania przypominający bardzo klimat Północy: jest surowo, cicho, głucho, refleksyjnie. Jak dla mnie, coś genialnego:)

lalaith | 2013-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Właściwie trudno ocenić tą antologię. Niektóre opowiadania są rewelacyjne a inne beznadziejne.