Czy to się mogło zdarzyć?

Tłumaczenie: Krystyna Korwin-Mikke
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Can Such Things Be?
83-08-03611-2
Czy, to, się, mogło, zdarzyć
horror
dona

Niewytłumaczalne zdarzenia, aura niesamowitości, zaskakujące zwroty akcji. Codzienność przeobraża się w mrożące krew w żyłach opowieści, w których światy żywych i umarłych się przeplatają. A na wszystkim nieustannie ciąży niewiadoma przeszłość. Czy to się mogło zdarzyć? Klasyczne fabuły i błyskotliwie nakreślone postaci pod piórem Bierce`a układają się w pełną zagadek, mroczną lekturę. Uroku dodaje jej koloryt Ameryki połowy XIX wieku: miasteczka, bezdroża, zapomniane miejsca i groźne wąwozy.

To jest taki przypadek, kiedy książka naprawdę powinna bardzo mi się podobać, bo jest idealnie w moim guście - a jednak tak się nie dzieje... Bierce mnie nie zachwycił, a ja nawet nie umiem rozgryźć, z jakiego powodu - pomysły intrygujące, styl znakomity, klimat odpowiedni też jest - a mimo to zabrakło jakiejś iskry, czegoś, co by mnie naprawdę zauroczyło i zafascynowało.

Opowiadania Bierce`a wykorzystują przede wszystkim jeden motyw - ciągłą obecność i nieprzemijający wpływ przeszłych zdarzeń i dramatów na teraźniejszość. Mamy tu sny o dawnych zbrodniach, umarłych, którzy zachowują się tak, jakby wciąż żyli... Nie da się zapomnieć o przeszłości ani jej wymazać, jest i będzie obecna, czy tego chcemy, czy wręcz przeciwnie... Odezwie się prędzej czy później, czasem w bardzo niepokojącej formie, jako sen, stukanie za ścianą lub jeszcze inaczej.

Bierce pomysły miał mroczne - a jednak nie przekonał mnie do siebie. Część opowiadań dłużyła mi się, traciłam koncentrację. Może to po...

Utwory zawarte w tym zbiorze nieco przypominają mi opowiadania E. A. Poego, są jednak mniej skomplikowane, a i napięcie oraz nastrój grozy wydają się być mniejsze.
Nie można jednak odmówić prozie pana Bierce'a budzenia w czytelniku niepokoju, wyczekiwania i zaskoczenia. Jest tu miejsce na czarny humor i groteskę ("Pewnej letniej nocy"), na niewytłumaczalne zjawiska ("Tajemnica wąwozu Macargera", "Za ścianą", "Dzban syropu", "Królestwo iluzji"), obecność duchów w świecie żywych ("Środkowy palec prawej nogi").

Opowiadania te nie przerażają krwawymi opisami, raczej intrygują, zostawiają miejsce na domysły, zwracają uwagę budowaniem atmosfery przesiąkniętej czarami, magią, nadprzyrodzonymi zjawiskami. Na tym chyba przede wszystkim polega ich wartość. Nie jest bowiem sztuką epatowanie okrucieństwem i śmiercią w literaturze, znacznie trudniej przestraszyć czy zatrwożyć odbiorcę niedomówieniami, aluzjami, stopniowo narastającym niepokojem....

Akcja opowiadań zwykle rozgrywa się w...

Mikael95 | 2012-04-09
Na półkach: Przeczytane, Horror, 2012
Przeczytana: kwiecień 2012

Dość krótka książka, składająca się z kilkunastu opowieści, które mogą solidnie wystraszyć (a przynajmniej zaciekawić). Polecam amatorom literackiej grozy, naprawdę warto.

maszynistaGrot | 2016-06-26

Nieco zawiodłem się na Bierce. Jakoś mi te opowiadania nie siadły. Gdyby porównać z wielkimi mistrzami klasyki grozy jak Algernon Blackwood, to opowieści zawarte w tej książce nie rzucają na kolana. Owszem pod względem psychologii można by szukać pewnych podobieństw z utworami Edgara Allana Poe, lecz generalnie dużo słabsze są te opowiadania. Dużym plusem są trafne bon moty, które można by wyłowić z tego zbioru.

karola807 | 2014-02-05
Na półkach: Przeczytane, 2014

"Fakt, że Henry Armstrong został pochowany, nie wydawał się jemu samemu dostatecznym dowodem na to, iż nie żyje. Zawsze trudno go było przekonać."

Ciekawa książka. Opowiadania bardzo króciutkie i w sumie niezbyt straszne, ale za to w jakiej formie- pan Ambrose to mistrz słowa pisanego.

Zbiór ten nie straszy ale jest interesujący. Czytanie go jest przyjemnością. Motywy znane w literaturze grozy od lat takie jak duchy czy pogrzebanie żywcem zostały przedstawione ciekawie, nieszablonowo- czasami po zaskakującym zakończeniu danej historii myślałam sobie: "SAY WHAAAT?!" :)

fragola | 2015-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2015

Gdybym przeczytał to lata temu...., gdy poznawałem Poego, Lovecrafta. Byłbym pod ogromnym wrażeniem. A tak po prostu szacunek. I zadziwienie, że tak późno usłyszałem o A. Bierce

michal3 | 2016-03-22
Przeczytana: 21 marca 2016

Powiedzieć, że Ambrose Bierce pisze opowiadania grozy, to jakby powiedzieć, że Richard Branson jest producentem muzycznym. A i owszem, w jakiejś tam części możemy się z tymi tezami zgodzić, ale nie byłaby to cała prawda.

Bierce nie do końca wytrzymał próbę czasu. Dziś traktujemy jego opowiadania jako ciekawostki. Aktualnie grozy w tym tyle, ile mięsa w parówkach. Jesteśmy odporniejsi na pewne sprawy i tyle. Nie zmienia to jednak faktu, że Bierce'a czyta się znakomicie. Atmosfera niepewności budowana jest szybko i sprawnie, autor specjalnie się nie rozwodzi nad otaczającą bohatera rzeczywistością. Skupia się tylko i wyłącznie na głównym motywie. Może i stracha nie mamy, ale raz czy dwa zdarza się, że patrzymy, czy ten cień, to na pewno tylko cień.

Marcin Badtke | 2011-11-23

Po prostu nudna.