Ptaki niebieskie

Tłumaczenie: Maria Bero
Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Fugls føde

Nieznany dotąd w Polsce Peter Seeberg (ur. w 1925 r.) należy do najwybitniejszych twórców współczesnej literatury duńskiej. Jego powieści oraz opowiadania, nasycone przedziwną atmosferą książek Kafki i Becketta, zawierają w swoim fikcyjnym świecie sprawy z pogranicza realizmu i surrealizmu. Seeberg tworzy niewiele, jego dorobek ogranicza się jak dotąd do trzech powieści i tomiku opowiadań, lecz oryginalność skojarzeń, bogactwo refleksji i na wskroś nowoczesne pisarstwo sprawiają, że jego utwory cieszą się niebywałą popularnością nie tylko w Danii; mikropowieść "Ptaki niebieskie..." ukazała się w Wielkiej Brytanii, a zbiór opowiadań "Poszukiwanie" w Szwajcarii.

W "Ptakach niebieskich..." trawestuje autor problem tożsamości. W oryginalnej lirycznej frazie zamyka fragmenty rzeczywistości i ludzkiej egzystencji, objawiające się niby postrzępione obrazy poprzez błękit nieba, zieleń lasu, groteskowy pejzaż miasta i kontrasty społeczne. Zrazu jest to świat zarejestrowany jakby w kadrach filmu niemego, to znów współczesnego, krótkometrażowego, a niekiedy burleski. Z całej fascynującej twórczości Seeberga wyłania się nieodparcie pytanie: Jak dotrzeć do korzeni życia i wyłuskać jego sens.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1972

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Ytr0001 | 2017-06-07
Przeczytana: 31 maja 2017

Czym jest rzeczywistość? Skąd wiemy, że to co nas otacza, jest realne i prawdziwe, jak możemy doznać owej realności prawdziwości? Jak znaleźć prawdziwe przeżycie, ogarnąć i poczuć, jak odszukać to, co nadaje naszemu życiu sens? Co nas definiuje i gdzie jest istota wszystkich rzeczy?

Podobne pytania zada sobie główny bohater tej króciutkiej powieści, Tom, jednak zanim to nastąpi, przyjdzie mu spędzić jeden dzień - powieść bowiem toczy się w ciągu zaledwie dwóch dni - z dawno niewidzianym znajomym, Hiffsem, z którym to spotka się licząc na zarobek. Tom bowiem nie ma pieniędzy, planuje je zarobić napisaniem powieści, którego to napisania jest pewien, jednak mam wątpliwości, czy w ogóle zaczął to robić. Mieszka w niedokończonym domu wraz z żoną, Etną, sfrustrowaną brakiem pieniędzy i brakiem podejmowania jakichkolwiek działań przez Toma. Telefon od bogatego Hiffsa wydaje się być dla bohaterów wybawieniem.

Spotkanie między mężczyznami przypomina zderzenie dwóch światów. Hiffs zdaje...

TiliberiAuction | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Czytając "Ptaki Niebieskie" co chwilę przypominał mi się wiersz Józefa Barana "Mam 25 lat". Senna aura i obojętność bohatera na otaczający go świat, podczas lektury otaczała mnie ze wszystkich stron. Atmosferę z książki najlepiej oddaje cytat z wyżej wspomnianego wiersza:
" żyłem a właściwie spałem
w poniedziałek wtorek środę
czwartek piątek sobotę niedzielę
był to bardzo dyskretny sen
z zachowaniem wszelkich niezbędnych pozorów życia"

Główny protagonista jest człowiekiem pozbawionym wszelkich cech, które pozwalałby mu na normalne funkcjonowanie w społeczności. Niechętnie zawiera znajomości, nie jest przedsiębiorczy. Jest człowiekiem żyjącym poza rzeczywistością. Ma żonę, która w gruncie rzeczy jest mu całkiem obojętna, pisze książkę, której nie zaczął. Stawia sobie za cel prześlizgiwanie się z dnia na dzień, bez specjalnego wysiłku. Żyje w długach, a pożywienie zdobywa na różne, nie do końca uczciwe sposoby. Tom zaciera granice między snem, a jawą. Dopiero telefon od starego...

Karaś | 2017-12-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 grudnia 2017

Sprawia wrażenie zaledwie szkicu powieści, która faktycznie mogłaby być dobra. Jednak kilka fajnych myśli i ten żywy, naturalistyczny sposób pisania potrafiący bez niepotrzebnych rozwleczeń stworzyć plastyczny obraz za pomocą zwrócenia uwagi na oczywiste elementy, których na codzień się nie dostrzega sprawia, że to całkiem interesującą nowela.

devjm13 | 2017-05-19
Na półkach: Przeczytane, 2017