Ptaki niebieskie

Tłumaczenie: Maria Bero
Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Fugls føde

Nieznany dotąd w Polsce Peter Seeberg (ur. w 1925 r.) należy do najwybitniejszych twórców współczesnej literatury duńskiej. Jego powieści oraz opowiadania, nasycone przedziwną atmosferą książek Kafki i Becketta, zawierają w swoim fikcyjnym świecie sprawy z pogranicza realizmu i surrealizmu. Seeberg tworzy niewiele, jego dorobek ogranicza się jak dotąd do trzech powieści i tomiku opowiadań, lecz oryginalność skojarzeń, bogactwo refleksji i na wskroś nowoczesne pisarstwo sprawiają, że jego utwory cieszą się niebywałą popularnością nie tylko w Danii; mikropowieść "Ptaki niebieskie..." ukazała się w Wielkiej Brytanii, a zbiór opowiadań "Poszukiwanie" w Szwajcarii.

W "Ptakach niebieskich..." trawestuje autor problem tożsamości. W oryginalnej lirycznej frazie zamyka fragmenty rzeczywistości i ludzkiej egzystencji, objawiające się niby postrzępione obrazy poprzez błękit nieba, zieleń lasu, groteskowy pejzaż miasta i kontrasty społeczne. Zrazu jest to świat zarejestrowany jakby w kadrach filmu niemego, to znów współczesnego, krótkometrażowego, a niekiedy burleski. Z całej fascynującej twórczości Seeberga wyłania się nieodparcie pytanie: Jak dotrzeć do korzeni życia i wyłuskać jego sens.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1972

źródło okładki: http://koncertowa35.pl/Seeberg_Peter_PTAKI_NIEBIESKIE-3653.html