Ptaki niebieskie

Tłumaczenie: Maria Bero
Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Fugls føde

Nieznany dotąd w Polsce Peter Seeberg (ur. w 1925 r.) należy do najwybitniejszych twórców współczesnej literatury duńskiej. Jego powieści oraz opowiadania, nasycone przedziwną atmosferą książek Kafki i Becketta, zawierają w swoim fikcyjnym świecie sprawy z pogranicza realizmu i surrealizmu. Seeberg tworzy niewiele, jego dorobek ogranicza się jak dotąd do trzech powieści i tomiku opowiadań, lecz oryginalność skojarzeń, bogactwo refleksji i na wskroś nowoczesne pisarstwo sprawiają, że jego utwory cieszą się niebywałą popularnością nie tylko w Danii; mikropowieść "Ptaki niebieskie..." ukazała się w Wielkiej Brytanii, a zbiór opowiadań "Poszukiwanie" w Szwajcarii.

W "Ptakach niebieskich..." trawestuje autor problem tożsamości. W oryginalnej lirycznej frazie zamyka fragmenty rzeczywistości i ludzkiej egzystencji, objawiające się niby postrzępione obrazy poprzez błękit nieba, zieleń lasu, groteskowy pejzaż miasta i kontrasty społeczne. Zrazu jest to świat zarejestrowany jakby w kadrach filmu niemego, to znów współczesnego, krótkometrażowego, a niekiedy burleski. Z całej fascynującej twórczości Seeberga wyłania się nieodparcie pytanie: Jak dotrzeć do korzeni życia i wyłuskać jego sens.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1972

źródło okładki: http://koncertowa35.pl/Seeberg_Peter_PTAKI_NIEBIESKIE-3653.html

TiliberiAuction | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Czytając "Ptaki Niebieskie" co chwilę przypominał mi się wiersz Józefa Barana "Mam 25 lat". Senna aura i obojętność bohatera na otaczający go świat, podczas lektury otaczała mnie ze wszystkich stron. Atmosferę z książki najlepiej oddaje cytat z wyżej wspomnianego wiersza:
" żyłem a właściwie spałem
w poniedziałek wtorek środę
czwartek piątek sobotę niedzielę
był to bardzo dyskretny sen
z zachowaniem wszelkich niezbędnych pozorów życia"

Główny protagonista jest człowiekiem pozbawionym wszelkich cech, które pozwalałby mu na normalne funkcjonowanie w społeczności. Niechętnie zawiera znajomości, nie jest przedsiębiorczy. Jest człowiekiem żyjącym poza rzeczywistością. Ma żonę, która w gruncie rzeczy jest mu całkiem obojętna, pisze książkę, której nie zaczął. Stawia sobie za cel prześlizgiwanie się z dnia na dzień, bez specjalnego wysiłku. Żyje w długach, a pożywienie zdobywa na różne, nie do końca uczciwe sposoby. Tom zaciera granice między snem, a jawą. Dopiero telefon od starego...

asquarge | 2016-08-17
Przeczytana: 31 grudnia 2016