Rozpad połowiczny

Seria: Z kosmonautą
Wydawnictwo: Czytelnik
apostezjon, wnuk-lipiński

Edmund Wnuk-Lipiński urodził się w 1944 roku w Suchej w powiecie tucholskim. Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Jest pracownikiem naukowym PAN-u, zajmuje się strukturą społeczną i nierównościami społecznymi. Zadebiutował opowiadaniem fantastyczno-naukowym pt. „Krzyś” („Horyzonty Techniki” 1968, nr 1) następnie wydał powieść z tego samego gatunku pt. „Wir pamięci”. Nowy utwór tego autora kontynuuje wątki obecne już w „Wirze pamięci”.
W państwie Apostezjon, w którym rozgrywa się akcja powieści, życie zorganizowane jest według zasady: „rzeczywistości nie można przystosować do ludzi, wobec tego trzeba przystosować ludzi do rzeczywistości”. Główni bohaterowie powieści - Jorgen i Claire - mieszkańcy tego świata i jego współorganizatorzy - na własnej skórze odczuwają całą bezwzględność i okrucieństwo tej zasady. Podejmują próbę przeciwstawienia się potężnej organizacji państwowej Apostezjonu...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.vivarium.com.pl/k/72252/Rozpad-polowiczny

| 2015-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2015

Nie dziwne, że książka została nagrodzona Zajdlem. Czuć, że jest przemyślana, a ponadto jasno napisana i bardzo wciągająca. Najbardziej jednak niezwykłe jest to, że jest to powieść oryginalna. Niby nawiązuje do wszelkich antyutopii, ale czyni to w swoisty sposób. Nie jest np. tak kafkowska jak "Rok 1984". To całkowicie inny klimat. Nie ma w niej tej przesadności cechującej powieść Orwella, poczucia bezsilności wobec wszechogarniającego absurdu rzeczywistości. Wszystko w niej zdaje się być bowiem opisem rzeczywistych wydarzeń, "twardych faktów". To robi mocne wrażenie; zwłaszcza, jeśli spojrzymy na finał. Bohaterowie buntują się, ale na kształt tego buntu i jego przebieg wpływa wiele różnorakich czynników. Nie chodzi zatem jedynie o intelektualne "nie" wobec jakiejś ideologii. I w tym tkwi całe sedno przedstawionej idei.

Konkwistadorrr | 2012-12-18
Przeczytana: 2005 rok

Klasyka polskiej fantastyki socjologicznej, jakże popularnej w latach '80 wieku XX. Wtedy to właśnie autorzy poprzez bardzo nawet nie subtelne metafory przekazywali społeczeństwu polskiemu w jakiej rzeczywistości żyją. To był taki czas kiedy cenzor słysząc słowo fantastyka od razu wiedział, że to bajka dla dzieci i nie wnikał w treści. Bardzo polecam tą książkę, wybitna.

twojastara | 2016-12-02
Przeczytana: 20 lipca 2016

Aż dziw bierze, że w takie książki zagrzebują się gdzieś w odmęcie historii (i bibliotecznych półek)!

Na prawdę dobrze zbudowana historia, w ciekawym hipotetycznym czasie-świecie. Całość podyktowana szarą rzeczywistością Polski w kryzysowych latach 80-tych. Subtelne anarchizujące przesłanie.

Michał M | 2014-09-18

Futurystyczna antyutopia socjologiczna. To za co najbardziej lubimy polskie SF.

Karo | 2013-09-02
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Druga część Trylogii Wnuka Lipińskiego; moim skromnym zdaniem lepsza niż pierwsza.
Oczywiscie tylko dla inteligentnych osób, które będą umiały doszukać się wielu aluzji dotyczących systemu, w którym przyszło Lipińskiemu pisać. Niemniej jednak, nawet jeśli komunizmu w Polsce już rzekomo nie ma, książka wciąż jest aktualna i podkreśla rolę wartości, takich jak: wolność, wiara, nadzieja i miłość - wartości fundamentalnych i jak często w dzisiejszym świecie wyśmiewanych.

Lukasz R | 2011-10-27

Bardzo ciezka ksiazka - niesamowicie dlugo ja meczylem. Dla kompletnych maniakow!

MelerJonasz | 2013-03-25
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 22 marca 2013

Z napięciem czekałem, aż do akcji wkroczy Długi, Karden, lub osoba z wcześniejszej części, gdy tego się doczytałem znowu nie mogłem się oderwać.

Woj_ownik35 | 2017-04-13
Przeczytana: 20 lutego 2015