Próg nieśmiertelności

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Iselor

Czy można oddzielić duszę od ciała? Czy ludzkość jest w stanie przyjąć taki dar nauki jak nieśmiertelność? Czy marzenie o trwałym zwycięstwie nad śmiercią nie jest iluzją? Te problemy podejmuje autor w niniejszej książce szukając drogi do realizacji owego marzenia w postępie wiedzy i techniki...

| 2014-04-11

Bardzo dobra książka tegoż autora,zresztą tak jak wszystkie z jego dorobku,zarówno tych tworzonych samodzielnie jak i z jego kolegą Trepką,jak i publikacji naukowych (pisanych również razem ze swą córką).''Próg nieśmiertelności'' jest odbiciem zainteresowań Borunia m.in. strefą parapsychologi i naukowego podejścia do niecielesnej części człowieka i innych istot żywych.
Umysł,osobowość,pamięć-wiadomo,że da się to,w bliższej czy dalszej przyszłości,cyfrowo zapisać. Czy będzie to pełnym wzorem na Duszę? Czy jeszcze inny jej czynnik składowy jest do odkrycia i jak go wyłuszczyć?I posunę się dalej-czy człowiek sam kiedyś będzie kreatorem,stworzycielem nowej,''pełnoprawnej'' Duszy wraz jej mocą tchnienia Życia?
Klimat książki suspensowo-sensacyjny. Język gładki,przejrzysty i wartki,co powoduje,ze książkę się po prostu połyka niczym pelikan rybę.Zakończenie troche pesymistyczne,obrazujące ciągłe zmagania nauki nie tylko z problemami natury technicznej ale również z ciemnotą i fanatyzmem...

Silaqui | 2014-02-16
Przeczytana: 04 lutego 2014

"Pierwsze wydanie "Progu nieśmiertelności" ukazało się w 1975 roku, czyli na długo przed momentem, kiedy wielu z nas skierowało swój wzrok na półki z fantastyką. Nawet w bibliotece Liceum, do którego dane było mi uczęszczać, tej konkretnej powieści nie było, podobnie z resztą jak "Trylogii kosmicznej" tegoż autora, napisanej wspólnie z Andrzejem Trepką. Krótko mówiąc: nawet przypadkowo (jak to było chociażby z Wellsem i jego "Wojną światów") nie miałam szansy trafić na Borunia. Być może trochę szkoda, ale z drugiej strony: nawet teraz wielką frajdę sprawiło mi dzisiaj obcowanie z klasyką polskiej powieści fantastycznej, do której obecnie czuję się bardziej przygotowana niż dziesięć lat temu. Wyrocznią w tym temacie jeszcze się nie czuję, ale jako normalny miłośnik fantastyki naukowej, nastawiony na czerpanie przyjemności z lektury, jednoznacznie mogę stwierdzić, że niemal 40 lat od premiery "Progu nieśmiertelności" książka nadal ma w sobie coś, co nie pozwala przejść obok niej...

astaldohil | 2014-03-15
Przeczytana: 15 marca 2014

Mimo kilkudziesięciu lat, które dzielą czasy współczesne, od okresu, w którym powstała niniejsza nowela, spojrzenie Borunia na poruszane tu problemy jawi się nad wyraz świeżym i w wielu aspektach wizjonerskim. Struktura powieści opiera się na sprawnie prowadzonych, wciągających dialogach. Nawet wtedy, kiedy postaci zdają się prowadzić długie monologi, czy udowadniać swoje teorie w, ciągnących się przez kilka akapitów, wywodach, robią to w sposób niezwykle zajmujący, ciekawy, a przytaczane hipotezy niejednokrotnie zmuszają do refleksji.

Bardzo dobra powieść, również dlatego, że czuć tu nie tak znowu dalekie echa "Frankensteina" Mary Shelley. Nie ulega wątpliwości, że z jest bardzo dobry początek mojej znajomości z twórczością Krzysztofa Borunia. Polecam!

Triceratops | 2014-08-31
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

Fantastyczna! Doskonałe połączenie kryminału, sensacji i SF! Podoba mi się też umiejscowienie akcji gdzieś w Ameryce Łacińskiej. Nadaje to niesamowitego uroku, a do tego wzmacnia poczucie realności. Wiele najnowocześniejszych ośrodków naukowych w tej części świata stawia się na zupełnych antypodach cywilizowanego świata!

KBKBKB | 2014-04-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 30 kwietnia 2014

Mam mocno mieszane uczucia. Nie jest źle, ale coś... gdzieś...

Po kilkunastu procentach (ach, te niepachnące papierem e-booki!) w zasadzie wiedziałem jaki będzie koniec i co mniej więcej co po drodze się będzie działo.
To chyba największy minus -- dość przewidywalna fabuła. Mimo to jednak dojechałem do końca w oczekiwaniu na jakieś zaskoczenie, którego jednak nie było...
No nie, koniec nie jest sztampowy na pewno, ale nie jest też jakieś strasznie szokujące uderzenie w czytającego. Ale na pewno jest dobre.

Literacko też raczej średnio.
Mnogość dialogów utrzymuje tempo i chyba dlatego tak się to szybko czyta.

Kiper602 | 2014-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2014

Bohaterem książki jest mecenas który zajmuję się sprawą wdowy po pisarzu. Pisarz ten był za swojego życia nieznany. Jednak jego pośmiertne dzieła, wydawane przez instytut któremu zapisał do nich prawa w testamencie, zyskują duży rozgłos. Sprawa, nie małych, tantiem nie jest jednak decydująca. Zastanawiający jest fakt że w części tych dzieł są pewne elementy współczesne, o których pisarz nie mógł wiedzieć za życia. Jakie jest więc rozwiązanie tej tajemnicy? Czy ktoś się podszywa pod pisarza czy może jest jakieś inne rozwiązanie?

Całość opinii tutaj:

czarnykwarc | 2013-03-24
Przeczytana: 24 marca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nietypowe sf. Raczej powieść kryminalna, ze śledztwem - co się stało ze znanym pisarzem? Tajemnica wyjaśnia się dopiero pod koniec książki - wszystko było nie tak, jak z początku by się wydawało. Zakończenie smuci - czy triumf władzy, głupoty i wpływowych ludzi to jakaś przenośnia?

Jak każda książka, której akcja toczy się wokół pisarza czy pisarki, ta również zainteresowała mnie już samym opisem. Intryga wydaje się co najmniej zastanawiająca, ale kiedy dołoży się do tego wątki SF, powieść nabiera dodatkowego smaczku.

Lecz to nie oprawa jest sednem i największą wartością tej opowieści. Jest nią pokazanie natury ludzkiej oraz jak ta ewoluuje z czasem. Rozwarstwienie społeczne wydaje się abstrakcyjnym pojęciem, a w dziś każdy zdawałoby się, że jest wolny... A ta historia zachęca do myślenia i na końcu pyta:

Gdzie jesteś, człowieku? Bliżej ci do niematerialnego geniuszu Boga, czy do bezmyślnego niszczycielstwa w imię natury ciała?

Vilc | 2016-12-01
Xavaris | 2016-11-13